Головуючий у 1 інстанції - Скріпнік А.І.
Суддя-доповідач - Василенко Л. А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 серпня 2014 року справа №805/4083/14
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенко Л.А., суддів Арабей Т.Г., Міронової Г.М.,
розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління Міндоходів у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 квітня 2014 року у справі № 805/4083/14 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління Міндоходів у Донецькій області про визнання протиправною та скасування вимоги № Ф-393-25 від 21.02.2014 року, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач - ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління Міндоходів у Донецькій області (далі - Красноармійська ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області), в якому просила: ивзнати протиправною та скасувати вимогу Красноармійської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області № Ф-393-25 від 21.02.2014 року про сплату боргу зі сплати єдиного внеску у розмірі 12403,89 грн. (а. с. 3-5).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 22 квітня 2014 року позов ОСОБА_2 задоволено, а саме: скасовано вимогу Красноармійської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області про сплату боргу № Ф-393-25 від 21.02.2014 року на суму 12403,89 грн. (а. с. 31-32).
Відповідач на постанову суду першої інстанції подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду, в зв'язку з порушенням норм матеріального та процесуального права, прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову. В обґрунтуванні доводів апеляційної скарги зазначив, що позивач є особою, яка обрала спрощену систему оподаткування і, яка отримує пенсію по втраті годувальника, а тому до неї не можуть бути застосовані норми ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки вона є особою, яка отримує інші види пенсійних виплат в тому не звільняється від сплати за себе єдиного внеску згідно п.4 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (а. с. 35-36).
Відповідно до п. 2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу у порядку письмового провадження за наявними матеріалами у справі.
Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, вивчила доводи апеляційної скарги, перевірила матеріали справи і дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач, фізична особа - підприємець ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрована в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з 08.04.2005 року за № 22710000000001369 відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію серія НОМЕР_1 (а. с. 10).
Відповідно до свідоцтва платника єдиного податку серії НОМЕР_2 позивач з 01.01.2012 року перебуває на спрощеній системі оподаткування (а. с. 11).
По досягненню ОСОБА_2 в квітні 2007 року 55-річного віку, їй призначена пенсія за віком.
Згодом ОСОБА_2 перейшла на інший вид пенсії та отримує пенсію по втраті годувальника, що не заперечується відповідачем та підтверджується довідкою Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області від 22.04.2014 року №8319/10/23 (а.с. 30).
Красноармійською ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області відносно фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 прийнято вимогу про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску від 21 лютого 2014 року №Ф-393-25 у сумі 12403,89 грн., яка утворилася внаслідок несплати єдиного внеску за період з 31.12.2012 року до ви (а. с. 7, 27, 28).
Згідно з вимогою Красноармійської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області від 21 лютого 2014 року №Ф-393-25 за ОСОБА_2 станом на 31 січня 2014 року рахується заборгованість зі сплати єдиного внеску у розмірі 12403,89 грн.
Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.
Спірним питанням у справі є наявність правових підстав у позивача для звільнення від сплати за себе єдиного внеску згідно ч.4 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Суд першої інстанції задовольнив позовні вимоги про скасування вимоги Красноармійської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області від 21 лютого 2014 року №Ф-393-25, оскільки вона є протиправною, тому що її прийняття не ґрунтується на законі.
Правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються нормами Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-VI (далі Закон №2464), Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 року (далі Закон № 1058), Законом України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ від 05.11.1991 року (далі Закон № 1788) та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно статті 1 Закону № 1788 громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом. За цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років. Право на пенсію за віком мають чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років. На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. При наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків за кожний повний рік цих робіт пенсійний вік, передбачений статтею 12 цього Закону, знижується на 1 рік.
Статтею 1 Закону №1058 визначене поняття «пенсія» - як, щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Згідно ч. 1 ст. 9 Закону №1058 за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно зі ст. 26 цього Закону в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення чоловіками 60 років, жінками - 55 років та наявності страхового стажу не менше п'яти років.
Платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності ( пункт 4 частини 1 статті 4 Закону № 2464).
Згідно вимог ч. 4 ст. 4 Закону № 2464 особи, зазначені у пункті 4 частини першої цієї статті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Зазначеною нормою ст. 4 Закону № 2464 в редакції, яка діє з 06.08.2011 року, наведений вичерпний перелік фізичних осіб-підприємців, які є пенсіонерами за віком або інвалідами без урахування віку та отримують пенсію або соціальну допомогу, які звільняються від сплати за себе єдиного внеску. В зазначеній нормі законодавцем не виключені особи, які є пенсіонерами та отримують пенсію за віком на пільгових умовах.
Крім того, звільняють від сплати за себе єдиного внеску фізичні особи-підприємці, які є інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.
Таким чином, з 06.08.2011 року звільняються від сплати єдиного внеску фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.
Позивач є пенсіонером за віком, вона у відповідності ч. 4 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» звільняється з 06.08.2011 року від сплати за себе єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Частиною 4 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» чітко визначено про звільнення від сплати єдиного внеску за себе фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.
Закон не містить обмежень в залежності від виду отриманої пенсіонером пенсії (за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника чи за вислугу років).
Позивач є фізичною особою - підприємцем, яка обрала спрощену систему оподаткування, по досягненню нею 55-річного віку в 2007 році їй призначено пенсію за віком. Згодом, будучи пенсіонером за віком, позивач скористалася своїм правом і згідно з Законом №1058 їй призначено пенсію, за її вибором - по втраті годувальника.
Положення ч. 4 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо звільнення, зокрема пенсіонерів за віком від сплати за себе єдиного внеску поширюються на позивача, оскільки пенсія їй призначена за умови досягнення нею віку, встановленого ст.26 Закону №1058, і тому вона, починаючи з 06.08.2011 року звільняється від сплати за себе єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позову, вирішив справу з дотриманням норм матеріального та процесуального законів, підстави для скасування постанови суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. 195 ч.1, ст.197 ч.1 п.2, ст. 198 ч.1 п.1, ст.200 ч.1, ст.205 ч.1, ст.206, ст.212, ст.254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління Міндоходів у Донецькій області залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 квітня 2014 року у справі № 805/4083/14 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління Міндоходів у Донецькій області про визнання протиправною та скасування вимоги № Ф-393-25 від 21.02.2014 року залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.
Головуючий Л.А.Василенко
Судді Т.Г. Арабей
Г.М. Міронова
- Номер:
- Опис: скасування вимоги від 21.02.2014 № Ф-393-25 щодо сплати недоїмки у розмірі 12403,89 грн.
- Тип справи: Заява про відновлення втраченого судового провадження
- Номер справи: 805/4083/14
- Суд: Донецький окружний адміністративний суд
- Суддя: Василенко Л.А.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 15.10.2015
- Дата етапу: 24.02.2016