Справа № 246/478/14-а
П О С Т А Н О В А
30 квітня 2014 року смт. Тельманове
Суддя Тельманівського районного суду Донецької області Попека О.В, розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту Тельманівської райдержадміністрації, третя особа: Управління Державного казначейства у Тельманівському районі про перерахунок допомоги по огляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку,
В С Т А Н О В И В :
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту Тельманівської райдержадміністрації, третя особа: Управління Державного казначейства у Тельманівському районі про перерахунок допомоги по огляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 року народила сина ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, знаходиться на обліку у відповідача та отримує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Вважає, що їй була недоплачена вказана державна допомога по догляду у встановленому законодавством розмірі, а тому просить суд визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати його провести перерахунок і виплатити допомогу в повному обсязі та просить стягнути судові витрати.
Від відповідача Управління праці та соціального захисту Тельманівської райдержадміністрації надійшло письмове заперечення на позовну заяву в якому просили відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Представник третьої особи до суду не з'явився, з невідомих суду причин, про розгляд справи були повідомлені належним чином.
Відповідно ч. 4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. Таким чином, суд вважає можливим розглянути справу в порядку скороченого провадження.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, за наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 року, батьками якого ОСОБА_4 та ОСОБА_1.
Позивачка ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПСЗН Тельманівського району як отримувач державної соціальної допомоги, та з січня 2013 року отримує допомогу за дитиною до досягнення нею трирічного віку - 100,65 гривень, з лютого 2013 року по квітень 2014 року у розмірі 130 гривень, а всього 2050,65 гривень.
Не погодившись із зазначеним розміром суми допомоги, позивачка звернулася до суду з позовною заявою щодо зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.
Аналізуючи обґрунтованість заявлених вимог суд приходить до наступного.
Статтею 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ (зі змінами та доповненнями) передбачено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
З 1 січня 2008 року відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та пункту 3 Прикінцевих Положень цього Закону, пункту 22 Порядку про призначення та виплату державної допомоги сім'ям з дітьми затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50%; з 1 січня 2009 року -75%; з 1 січня 2010 року -100% прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупнім доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до частини першої статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» , тобто у розмірі не менше 130 гривень без врахування різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
В той же час, суд зазначає, що відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», розділ ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким викладена зазначена редакція частини першої статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», діяла по 31 грудня 2008 року.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року N 1751 саме на виконання Закону N 2811-ХІІ (пункт 1).
Оскільки у даній справі, спір виник щодо виплати допомоги з 01 листопада 2013 року особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин суд приходить до висновку, що на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 25.12.2012 року в справі №21-410а12.
Відповідно до ст. 244-2 КАС України рішення Верховного суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Таким чином, відповідач, виплачуючи позивачці з 01 листопада 2013 року допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130 гривень, діяв неправомірно та з порушенням вимог законодавства.
Згідно з ч.1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Аналізуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Тельманівської райдержадміністрації здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для дітей віком до 6 років, підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Законом України «Про державну службу»,ст.ст. 6, 8-11, 116, 159, 160, 162, 183-2, 185, 244-2 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту Тельманівської райдержадміністрації, третя особа: Управління Державного казначейства у Тельманівському районі про перерахунок допомоги по огляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту Тельманівської райдержадміністрації щодо нарахування та виплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту Тельманівської райдержадміністрації здійснити нарахування ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 01 листопада 2013 року по 01 травня 2014 року та стягнути з Державного бюджету України на користь позивачки нараховану Управлінням праці та соціального захисту населення Тельманівської райдержадміністрації допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 01 листопада 2013 року по 01 травня 2014 року, з урахуванням фактично здійснених виплат.
Стягнути на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України витрати по сплаті судового збору у розмірі 243 гривні 60 копійок.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Тельманівський районний суд Донецької області протягом десяти днів з дня отримання її копії з одночасним надсиланням до суду апеляційної інстанції особою, яка її подає, копії апеляційної скарги, а в разі надходження повідомлення про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді - протягом десяти днів з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя