Справа № 2-а-262/2008 р.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 грудня 2008 року місто Прилуки
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі: головуючого судді Ільченка О.І., при секретарі Іценко Ю.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Прилуки адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Погребівської сільської ради, треті особи без самостійних вимог управління Державного комітету земельних ресурсів у Прилуцькому районі, Прилуцький районний відділ Чернігівської регіональної філії центру Державного земельного кадастру, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4про скасування рішення сесії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Прилуцького міськрайонного суду із позовом у якому просить визнати частково нечинним рішення 11 сесії 5 скликання Погребівської сільської ради від 17 березня 2008 року в частині надання у власність ОСОБА_2., ОСОБА_3 та ОСОБА_4 земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель і споруд площею 0,25 га по АДРЕСА_1 Та у зв”язку з цим, позивач просить також скасувати державний акт на право власності на відповідну земельну ділянку, виданий вищевказаним особам 04.11.2008 року, серії НОМЕР_1, зареєстрований за № 010884800136.
Свої вимоги обгрунтовує тим, що 12.10.2007 року між ним таОСОБА_2 був укладений договір купівлі-продажу будинку, що по АДРЕСА_1 Проте, в листопаді 2008 року він дізнався, що належна йому на праві користування земельна ділянка біля будинку незаконно приватизована колишніми співвласниками будинку - сім”єю ОСОБА_2 на на підставі рішення 11 сесії 5 скликання Погребівської сільської ради від 17 березня 2008 року.
У судовому засіданні позивач підтримав свій позов, посилаючись на викладені вище обставини, просить такий задовольнити та відмовився від стягнення судових витрат.
Відповідач у судове засідання не з”явився, але подав письмові листи в яких позов визнають та повідомили, що сільська рада на момент прийняття рішення не мала інформації про нового власника будинку. Просять розглядати справу без участі їх представника.
Третя особа управління держкомзему у Прилуцькому районі Чернігівської області у своєму листі просить розглянути справу без їх участі.
Треті особи Прилуцький райвідділ Чернігівської регіональної філії центру ДЗК, ОСОБА_2., ОСОБА_3 та ОСОБА_4. у суд не зв”явилися, хоча були повідомлені про час та місце розгляду справи.
Вислухавши пояснення позивача, враховуючи позицію відповідача, третіх осіб, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до переконання про необхідність задоволення позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що рішенням Погребівської сільської ради (одинадцятої сесія п”ятого скликання) від 17 березня 2008 року ОСОБА_2., ОСОБА_3 та ОСОБА_4 передано у власність земельні ділянки, які знаходяться вАДРЕСА_1для будівництва та обслуговування жилого будинку 0,25 га і ведення особистого підсобного господарства 0,558 га. (а.с. 7-8).
Згідно відповіді начальника Прилуцького районного відділу Чернігівської регіональної філії центру ДЗК вбачається, що 04.11.2008 року, крім того, за № 010884800136 за ОСОБА_2 зареєстрований Державний акт на право власності на земельну ділянку (серія НОМЕР_1), по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку та господарських будівель і споруд площею 0,25 га (а.с. 9).
Проте згідно рішень Прилуцького міськрайонного суду від 12.02.2008 року та 22.05.2008 року визнано дійсним договір купівлі-продажу будинкуАДРЕСА_1 укладений між ОСОБА_1 іОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 та за ОСОБА_1 визнано право власності на вказану нерухомість з надвірними будівлями (а.с. 4-5). Дані судові рішення набрали законної сили і є чинними.
У послідуючому ОСОБА_1 своє право власності на жилий будинок АДРЕСА_1 зареєстрував у КП “Прилуцьке МБТІ”, що підтверджується відповідною довідкою (а.с. 6).
Згідно ч.2 ст.377 ЦК України якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то у разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідно для їх обслуговування.
Під час визнання договору купівлі-продажу будинку таким що відбувся, земельна ділянка, ще не була приватизована, тому у ОСОБА_1, як добросовісного набувача будинку, виникло право користування земельною ділянкою, на якій розміщені будинок і споруди, та земля необхідна для їх обслуговування.
Як вказують сторони: позивач не знав про початок процесу приватизації земельної ділянки, на якій розміщена нерухомість та він не повідомляв Погребівську сільську раду про факт придбання будинку з господарськими будівлями по АДРЕСА_1, а відповідачу на час прийняття рішення про передачу у власність земельної ділянки також не було відомо, що змінився власник житлового будинку та користувач даної земельної ділянки.
У судовому засіданні безспірно з”ясовано, що площа для будівництва та обслуговування жилого будинку та господарських будівель і споруд, що по АДРЕСА_1 становить 0,25 га.
Згідно п.а) ч.3 ст.116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян.
Проте, на час здійснення приватизації спірної земельної ділянки, така вже перебувала у користуванні позивача, оскільки він став власником будинку, а сім”я ОСОБА_2 після продажу будинку вже перестали бути користувачами земельної ділянки.
В силу ч.2 ст.19 Конституції України органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Місцеве самоврядування в Україні здійснюється територіальними громадами сіл, як безпосередньо, так і через сільські ради - ст.2 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” від 21.05.1997 року, далі - Закон. Сільські ради, згідно ч.1 ст.10 Закону є органами місцевого самоврядування що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно вимог ст. 26 Закону сільські ради виключно на пленарних засіданнях вирішують відповідно до Закону питання регулювання земельних відносин.
За таких обставин, коли при прийнятті рішення 11 сесії 5 скликання Погребівською сільської ради від 17 березня 2008 року в частині надання у власність ОСОБА_2., ОСОБА_3 та ОСОБА_4 земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель і споруд площею 0,25 га по АДРЕСА_1 не було відомо про нового власника жилого будинку з надвірними спорудами за вказаною адресою та землекористувача, яким є позивач ОСОБА_1, а тому відповідне рішення суб”єкта владних повноважень повинно бути визнане недійсним.
А тому для відновлення прав позивача необхідно також визнати таким, що втратив чинність відповідний Державний акт.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, на підставі ст. 377 ЦК України, ст. 116, 152 ЗК України, ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 до Погребівської сільської ради - задовольнити.
Визнати нечинним рішення одинадцятої сесія п”ятого скликання від 17 березня 2008 року в частині передачі у власність ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 земельної ділянки, яка знаходяться вАДРЕСА_1для будівництва та обслуговування жилого будинку площею 0,25 га.
Державний акт на право власності на земельну ділянку для будівництва та обслуговування жилого будинку та господарських будівель і споруд площею 0,25 га, серії НОМЕР_1, зареєстрований за № 010884800136, виданий 04.11.2008 року Погребівською сільською радою Прилуцького району на ім”я ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 визнати таким, що втратив чинність.
Постанова суду може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду через Прилуцький міськрайонний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови у повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду має бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або в порядку ч.5 ст.186 КАС України
Головуючий: О.Ільченко