Справа № 427/1473/14-ц
Провадження № 2/427/1005/14
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.05.2014 року
Свердловський міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді Бабенко С.Ш.,
при секретарі Горбачові В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Свердловська Луганської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, Свердловської міської ради Луганської області про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю, -
в с т а н о в и в :
Позивач звернулася до суду з дійсним позовом до відповідачів про визнання права власності за набувальною давністю на нерухоме майно, в обґрунтування вимог зазначивши, що Житловий будинок АДРЕСА_1, загальною площею 63 кв.м, житловою площею 32,7 кв.м, з належними до нього господарськими будівлями та спорудами: «Д» - вбиральня, «З» - погріб, «І» - літня кухня - сарай, «Л» - гараж, №1,2 - огорожа, І - замощення, на праві приватної власності належить ОСОБА_4 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 25.04.1995р., посвідченого державним нотаріусом 1-ї Свердловської державної нотаріальної контори Паршиною Т.В., реєстр. № 2-2600.
ІНФОРМАЦІЯ_1. ОСОБА_4 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1.
Позивач є рідною донькою ОСОБА_4 З 23.05.2001р. вона зареєстрована за вказаною адресою, що підтверджується відповідною відміткою в паспорті та даними домової книги. З цієї ж дати і проживає в цьому будинку, спочатку разом з матір'ю, а після її смерті сама. З початку проживання в будинку позивач приймала активну участь по його утриманню, провадила косметичний ремонт, несла відповідні витрати, користувалася речами, меблями, які знаходились в ньому.
На даний час до позивач зазначає, що до неї звернувся відповідач ОСОБА_2, який є її рідним братом та відповідно сином ОСОБА_4, з вимогою сплатити на його користь грошову компенсацію за половину будинку у розмірі 20000 грн. З даними претензіями відповідача вона не згодна та вважає, що саме вона є добросовісним набувачем вказаного житлового будинку, у зв'язку з чим вимушена звернутись з дійсним позовом до суду.
Позивач просить суд постановити рішення, яким визнати за нею право приватної власності на об'єкт нерухомого майна - житловий будинок АДРЕСА_1, загальною площею 63 кв.м, житловою площею 32,7 кв.м, з належними до нього господарськими будівлями та спорудами: «Д» - вбиральня, «З» - погріб, «І» - літня кухня - сарай, «Л» - гараж, №1,2 - огорожа, І - замощення.
У судове засідання позивач не з'явилася, надала заяву про розгляд справи за її відсутністю, позовні вимоги підтримує у повному обсязі, наполягає на їх задоволенні.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутністю, позовні вимоги визнає, не заперечує проти їх задоволення.
Представник відповідача Свердловської міської ради Луганської області Петручик Н.Ю. у судове засідання не з'явилася, надала заяву про розгляд справи за її відсутністю, заперечує проти задоволення вимог позивача, зазначивши про необхідність звернення позивача до нотаріальної контори з метою вирішення питання щодо прийняття спадщини.
Суд, перевіривши матеріали справи та надані докази, вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 41 Конституції України та ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, до якої Україна приєдналася 17.07.1997р. відповідно до Закону №475/97-ВР від 17.07.1997р. «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів №2,4,7 та 11 до Конвенції», закріплено принцип непорушності права приватної власності, який означає право особи на безперешкодне користування своїм майном та закріплює право власника володіти, користуватися і розпоряджатися належним йому майном, на власний розсуд, учиняти щодо свого майна будь-які угоди, відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Відповідно до ст.316 ЦК України правом власності є право особи на майно, яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею.
За положеннями ст.317 ч.1, 319 ч.1 ЦК України власникові належать права володіння, користування, розпорядження майном і він реалізує їх на власний розсуд.
Відповідно до ч.1 ст.321 ЦК України передбачено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно до ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема, із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, житловий будинок АДРЕСА_1, відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 25.04.1995р., посвідченого державним нотаріусом 1-ї Свердловської державної нотаріальної контори Паршиною Т.В., реєстр. № 2-2600, належить на праві власності ОСОБА_4.
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1, виданого 20.05.2013р. відділом ДРАЦС реєстраційної служби Свердловського міського управління юстиції у Луганській області, ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідно до даних будинкової книги ОСОБА_1 з 23.05.2001р. зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1. Також цей факт підтверджено даними паспорта громадянина, виданого на ім'я ОСОБА_1, довідкою з місця проживання позивача.
Відповідно до наданого технічного паспорту на індивідуальний житловий будинок, житловий будинок АДРЕСА_1, має розмір загальної площі 63,0 кв.м, житлової площі - 32,7 кв.м, до нього належать господарські будівлі та споруди: «Д» - вбиральня, «З» - погріб, «І» - літня кухня - сарай, «Л» - гараж, №1,2 - огорожа, І - замощення.
Відповідно до ч.1 ст.344 ЦК України особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п'яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом. Право власності на нерухоме майно, що підлягає державній реєстрації, виникає за набувальною давністю з моменту державної реєстрації.
Відповідно до повідомлення №194/01-14 від 13.03.2014р. Третьої Свердловської державної нотаріальної контори щодо майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1. ОСОБА_4 згідно даних інформаційної довідки №36867498 від 13.03.2014р. зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані свідоцтва про право на спадщину) спадкова справа не формувалась.
Відповідно до ч.4 ст.344 ЦК України право власності за набувальною давністю на нерухоме майно, транспортні засоби, цінні папери набувається за рішенням суду.
Відповідно до вимог п.8 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України правила статті 344 ЦК України про набувальну давність поширюються також на випадки, коли володіння майном почалося за три роки до набрання чинності цим Кодексом.
Разом з тим, суд вважає доводи представника відповідача Свердловської міської ради Луганської області Петручик Н.Ю. щодо заперечення проти вимог позивача та необхідністю її звернення до нотаріальної контори з метою оформлення спадщини, не обґрунтованими, оскільки звернення позивача з дійсним позовом до суду є вибраним нею способом захисту своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав.
Відповідно до вимог ст.16 ч.1 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів можуть особи може бути визнання права. Суд може відмовити у захисті цивільного права та інтересу особи відповідно до частини 3 цієї статті тільки в разі порушення особою положень частин другої - п'ятої статті 13 цього Кодексу. У судовому засіданні даних про те, що позивачем при зверненні з зазначеним позовом до суду порушені права інших осіб, завдано шкоди довкіллю або культурній спадщині, порушують моральні засади суспільства, або її дії щодо звернення з зазначеним позовом до суду вчинені з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах та використати цивільні права з метою неправомірного обмеження конкуренції, зловживання монопольним становищем на ринку, а також недобросовісної конкуренції не встановлено.
Крім того, вимогами п.8 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» №9 від 01.11.1996р. визначено, що з урахуванням конституційного положення про те, що правосуддя в Україні здійснюється виключно судами, юрисдикція яких поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі (ст.124 Конституції), судам підвідомчі всі спори про захист прав і свобод громадян. Суд не вправі відмовити особі в прийнятті позовної заяви чи скарги лише з тієї підстави, що її вимоги можуть бути розглянуті в передбаченому законом досудовому порядку.
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, складеного державним реєстратором реєстраційної служби Свердловського міського управління юстиції Луганської області Лєйман І.Є., за житловим будинком АДРЕСА_1, обтяжень речових прав не має.
Відповідно до рішення 19-ї сесії Свердловської міської ради №411 від 29.03.2012р. «Про внесення змін до рішення 17-ї сесії Свердловської міської ради №376 від 10.01.2012р. «Про затвердження списку урбанонімів (вулиць, провулків, майданів, тощо) м.Свердловська» правильним написання адреси спірного житлового будинку є - АДРЕСА_1.
Оскільки позивач добросовісно заволоділа зазначеним житловим будинком, користується та володіє ним більше ніж 10 років, підтримує в охайному, придатному до експлуатації стані, використовує як господар для власних потреб за його цільовим призначенням, користується будинком відкрито, безперервно, як своєю, права третіх осіб не порушує, то вона набуває право власності на це майно, та суд вважає, що за позивачем повинно бути визнано право власності на це нерухоме майно.
На підставі ст.ст.316,317,321,328,331,344,346 ЦК України, ст.124 Конституції, керуючись ст.ст. 10-15,60,212-215,223,294 ЦПК України, суд
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, Свердловської міської ради Луганської області про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право приватної власності на об'єкт нерухомого майна - житловий будинок АДРЕСА_1, загальною площею 63 кв.м, житловою площею 32,7 кв.м, з належними до нього господарськими будівлями та спорудами: «Д» - вбиральня, «З» - погріб, «І» - літня кухня - сарай, «Л» - гараж, №1,2 - огорожа, І - замощення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через суд першої інстанції до апеляційного суду Луганської області протягом десяти днів з дня його проголошення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий С.Ш.Бабенко