Судове рішення #38010140

№ 245/1538/14

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


24 липня 2014 року. Старобешівський районний суд Донецької області у складі: головуючого - судді Дехти Р.В., при секретарі Дмитрієві С.О., за участю представника позивача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Старобешеве цивільну справу за позовом ОСОБА_2, в інтересах якого на підставі довіреності діє ОСОБА_1, до Новосвітської селищної ради Старобешівського району Донецької області про визнання права власності на квартиру в порядку спадкування,-


В С Т А Н О В И В:


23 жовтня 2014 року до Старобешівського районного суду Донецької області із зазначеним позовом в інтересах позивача звернувся його представник ОСОБА_1 і свої позовні вимоги мотивувала наступним.

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла бабуся ОСОБА_2 - ОСОБА_3, яка мешкала в АДРЕСА_1. Після її смерті залишилось спадкове майно, яке складається з квартири, розташованої в АДРЕСА_1; грошових внесків, які зберігаються на рахунках в ощадкасі № 3314\029 в смт. Новий Світ Старобешівського району Донецької області: НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4.

На спадкове майно спадкодавцем було складено заповіт, в якому квартира заповідана позивачу. Інших спадкоємців за заповітом немає.

Другим спадкоємцем за законом є матір позивача - дочка спадкодавця, ОСОБА_1, яка звернулася до нотаріуса з заявою про відмову від прийняття спадкового майна за законом на користь ОСОБА_2

Інших спадкоємців за законом немає.

Спадщину на своє ім'я позивач прийняв, що підтверджується витягом пор реєстрацію в спадковому реєстрі.

За життя ОСОБА_3 свідоцтво про право власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_1, було загублене.

Державним нотаріусом Старобешівської державної нотаріальної контори ОСОБА_2 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на вищезазначену квартиру, оскільки він надав правовстановлюючий документ на квартиру, який не зареєстрований належним чином, як того вимагає «Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України».

Через те, що Реєстраційна служба Старобешівського районного управління юстиції Донецької області не має можливості зареєструвати квартиру на ім'я ОСОБА_3, оскільки вона померла, позивач у встановленому законом порядку не має можливості прийняти спадщину від ОСОБА_3

Позивач у своєму позові просив визнати за ним в порядку спадкування за заповітом право власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_1, яка належала ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2, актовий запис № 59, на підставі розпорядження органу приватизації ДРЕС № 517 від 24 червня 1994 року та свідоцтва про право на спадщину від 24 грудня 2002 року, зареєстрованого в peєcтpi P-1835.

У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позов підтримала та просила його задовольнити на підставі обставин і норм закону, що викладені у ньому.

Представник Новосвітської селищної ради Старобешівського району Донецької області в судове засідання не з'явився, надав суду заяву, за якою проти позовних вимог позивача не заперечував та просив справу розглянути без їхньої присутності.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про інформацію» документом є матеріальний носій, що містить інформацію, основними функціями якого є її збереження та передавання у часі та просторі.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Рішення повинно відповідати вимогам ст. 213 та ст.215 ЦПК України, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до вимог ч.3 ст.11 ЦПК України особа, яка бере участь у справі, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи (за винятком тих осіб, які не мають цивільної процесуальної дієздатності), в інтересах яких заявлено вимоги.

Згідно ч.1 ст.11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, про що також зазначено в п.3 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 18.12.2009 року «Про судове рішення у цивільній справі».

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла бабуся ОСОБА_2 - ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1), яка мешкала в АДРЕСА_1 (свідоцтво про смерть серія НОМЕР_5 видане 01 липня 2013 року виконкомом Новосвітської селищної ради Старобешівського району Донецької області, актовий запис № 59).

Після її смерті залишилось спадкове майно, яке складається з квартири, розташованої в АДРЕСА_1; грошових внесків, які зберігаються на рахунках в ощадкасі № 3314\029 в смт. Новий Світ Старобешівського району Донецької області: НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4.

На спадкове майно спадкодавцем було складено заповіт, посвідчений секретарем виконкому Новосвітської селищної ради Старобешівського району Донецької області 05 грудня 1995 року, зареєстрованого в peєcтpi за № 581, в якому квартира заповідана позивачу. Інших спадкоємців за заповітом немає.

Другим спадкоємцем за законом є матір позивача ОСОБА_2 - дочка спадкодавця, ОСОБА_1, яка звернулася до нотаріуса з заявою про відмову від прийняття спадкового майна за законом на його користь, проти чого він не заперечує i не буде заперечувати проти прийняття ним спадкового майна: квартири за заповітом, проти чого він не заперечує.

Інших спадкоємців за законом немає. Чоловік спадкодавця, - ОСОБА_4, помер ІНФОРМАЦІЯ_3 (свідоцтво про смерть cepiя НОМЕР_6 видане 19 вересня 2013 року).

Спадщину на своє ім'я позивач прийняв, що підтверджується витягом про реєстрацію в спадковому реєстрі за № 35375834 від 14 жовтня 2013 року.

Державним нотаріусом Старобешівської державної нотаріальної контори ОСОБА_2 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на квартиру за адресою АДРЕСА_1, мотивуючи це тим, що він «надав правовстановлюючий документ на квартиру - дублікат свідоцтва про право власності на нерухоме майно, посвідчений Старобешівською ТЕС 30 червня 1994 року, виданий замість втраченого документа 07 березня 2014 року, який не зареєстрований належним чином, як того вимагає п. 4.15, п. 4.18 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України» (постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 19 червня 2014 року долучена до позову).

Згідно п. 4.18 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України «Якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, що підлягає реєстрації (за винятком земельної ділянки), нотаріус виготовляє витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз'яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку».

За життя ОСОБА_3 свідоцтво про право власності на нерухоме майно - квартиру за адресою: АДРЕСА_1, було загублене.

У відповідності до п. 4 ст. 25 Цивільного кодексу України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.

Реєстраційна служба Старобешівського районного управління юстиції Донецької області не має можливості зареєструвати квартиру на ім'я ОСОБА_3, оскільки вона померла.

3 наведеного вбачається, що після смерті особи, якій належить нерухоме майно, неможливо на ім'я померлого зареєструвати нерухоме майно.

Внаслідок цього ОСОБА_2 у встановленому законом порядку (спадкування за заповітом) не має можливості прийняти спадщину від своєї 6a6yci, ОСОБА_3, а саме квартиру за адресою: АДРЕСА_1.

Відповідно до ч. 1 ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 3 ст. 8 Конституції України, норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Відповідно п. 3.1 листа Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» - Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК).

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог позивача ОСОБА_2, оскільки він не може здійснити свого права на отримання законного права власності.

Керуючись ст.ст. 3, 10, 11, 58, 209, 212, 213, 214, 215, 218 ЦПК України, ст.ст. 392, 1216, 1235, 1268 ЦК України, суд,-


В И Р І Ш И В:


Позовні вимоги ОСОБА_2, в інтересах якого на підставі довіреності діє ОСОБА_1, до Новосвітської селищної ради Старобешівського району Донецької області про визнання права власності на квартиру в порядку спадкування - задовольнити.

Визнати ОСОБА_2, в порядку спадкування за заповітом, право власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_1, яка належала ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2, актовий запис № 59, на підставі розпорядження органу приватизації ДРЕС № 517 від 24 червня 1994 року та свідоцтва про право на спадщину від 24 грудня 2002 року, зареєстрованого в peєcтpi P-1835.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Донецької області через Старобешівський районний суд. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.



Суддя Р.В. Дехта





24.07.2014


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація