№ 245/1414/14
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 липня 2014 року Старобешівський районний суд Донецької області в складі: головуючого - судді Дехти Р.В., при секретарі Євсей Ю.М., за участю позивачки ОСОБА_1, свідків ОСОБА_2, ОСОБА_3, розглянув у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду в смт. Старобешеве цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа - Новосвітська селищна рада Старобешівського району Донецькій області, про встановлення факту родинних відносин,
ВСТАНОВИВ:
04.06.2014 року до Старобешівського районного суду із заявою про встановлення факту родинних відносин звернулась ОСОБА_1 Заявлені вимоги мотивувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 року померла її тітка по лінії батька, тобто рідна сестра її батька - ОСОБА_4. Її батько ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 року.
Після смерті тітки залишилось майно, яке вона має намір успадкувати, проте вона не має такої можливості, оскільки не має документа, яким може підтвердити документально факт родинних відносин між нею та її тіткою, оскільки після смерті її батька документи, а саме свідоцтво про його народження, були втрачені.
Для подальшої реалізації законних прав і інтересів заявниця просила суд встановити факт того, що померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року у смт. Новий Світ Старобешівського району Донецької області ОСОБА_4 є рідною тіткою ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки с. Ребрикове Старобешівського району Донецької області.
В судовому засіданні ОСОБА_1 на заявлених вимогах наполягала та просила заяву задовольнити з підстав у ній викладених.
Представник Новосвітської селищної ради Старобешівського району Донецької області для розгляду заяви до суду не з'явився, надав суду заяву, в якій просив справу розглянути без його участі та прийняти рішення на розсуд суду.
У судовому засіданні свідок ОСОБА_2 суду пояснила, що є сестрою померлого ОСОБА_5 та підтвердила викладене ОСОБА_1
У судовому засіданні свідок ОСОБА_3 суду пояснила, що є сусідкою ОСОБА_1 та зазначила, що ОСОБА_4 дійсно є рідною тіткою ОСОБА_1
Суд приймає рішення про задоволення заяви, оскільки це не суперечить нічиїм правам і законним інтересам та виходить з наступного.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 року у смт. Новий Світ Старобешівського району Донецької області померла тітка ОСОБА_1 по лінії батька, тобто рідна сестра її батька - ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про смерть, яке видане виконавчим комітетом Новосвітської селищної ради Старобешівського району Донецької області 28 квітня 2014 року серії НОМЕР_1.
Батько ОСОБА_1 - ОСОБА_5, помер ІНФОРМАЦІЯ_4 року у с. Ребрикове Старобешівського району Донецької області. Факт родинних відносин ОСОБА_1 із ОСОБА_5 підтверджується її свідоцтвом про народження від 29 січня 1999 року № НОМЕР_2, яке видане виконкомом Новокатеринівської сільської ради Старобешівського району Донецької області.
Після смерті ОСОБА_4 залишилось майно, яке ОСОБА_1 має намір успадкувати, проте вона не має такої можливості, оскільки не має документа, яким може підтвердити документально факт родинних відносин між нею та її тіткою, оскільки після смерті її батька документи, а саме свідоцтво про його народження, були втрачені.
Факт родинних відносин ОСОБА_4 із ОСОБА_5 підтверджується співпадінням по батькові ОСОБА_4, так само як і по батькові ОСОБА_5 у свідоцтві про смерть ОСОБА_4 та у свідоцтві про смерть ОСОБА_5, а також свідоцтвом про народження ОСОБА_4 серії НОМЕР_3 де в графі батько зазначений ОСОБА_7, що пояснює побатькові ОСОБА_4.
Прізвище ОСОБА_4 тіткою ОСОБА_1 було набуто після реєстрації шлюбу зі ОСОБА_8, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_4 від 12 травня 2006 року, яке видане відділом реєстрації актів цивільного стану Старобешівського району Донецької області.
З наданих суду доказів і документів судом вбачається та можливо зробити висновок, що ОСОБА_4 є рідною тіткою ОСОБА_1
Згідно ст. 234 ЦПК України суд в порядку окремого провадження розглядає цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 234 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно ст. 256 ч.1 п.1 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Відповідно до п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо:
- згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян;
- чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення;
- заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення;
- встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Пунктом 7 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» встановлено, що суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину.
Відповідно до ст. 1220 ЦК України внаслідок смерті особи відкривається спадщина.
Відповідно до ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
На підставі вищевикладеного та наявних у справі матеріалів, суд вважає за необхідне заявлені вимоги заявника задовольнити та встановити факт родинних відносин відповідно до заявлених вимог.
На підставі п. 5 ч. 2 ст. 234, ст. 256 ЦПК України, керуючись ст.ст. 213-215, 259, ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1, заінтересована особа - Новосвітська селищна рада Старобешівського району Донецькій області, про встановлення факту родинних відносин - задовольнити.
Встановити факт того, що померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року у смт. Новий Світ Старобешівського району Донецької області ОСОБА_4 є рідною тіткою ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки с. Ребрикове Старобешівського району Донецької області.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Старобешівського районного суду протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Р.В. Дехта
21.07.2014