Справа № 261/2680/14-а
Провадження № 2-а/261/175/14
П О С Т А Н О В А
І м е н е м У к р а ї н и
м. Донецьк 04 липня 2014 р.
Петровський районний суд м. Донецька в складі: головуючий - суддя Фунжий О.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою
ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Петровської районної у м. Донецьку ради про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
В с т а н о в и в :
Позивач звернулася до суду з позовною заявою про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. Вона перебуває на обліку у відповідача, та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як особа, застрахована у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, в розмірі 130 грн. на місяць, тобто у розмірі, меншому ніж прожитковий мінімум для дітей до шести років. Вважає, що розмір допомоги, що виплачує їй відповідач, не відповідає розміру допомоги, встановленому діючим законодавством. З наведених підстав, позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача по нарахуванню та виплаті їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 06 грудня 2013 р. по 06 червня 2014 р. у розмірі, не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для дітей віком до 6 років.
Відповідач надав заперечення проти позову, відповідно до яких заперечує проти позовних вимог з наступних підстав. Позивач 16 листопада 2011 р. звернулася до відповідача за наданням допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, на момент звернення являлась застрахованою особою. Допомога була призначена їй з дня надання відпустки по догляду за дитиною, а саме, з 02 січня 2012 р. в розмірі 130 грн. на місяць. Розмір допомоги передбачений ст. 15 ЗУ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", та дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. При зверненні до відповідача позивач була ознайомлена з порядком надання допомоги з урахуванням сукупного доходу сім'ї, але необхідні для цього довідки вона не надала, тому допомога призначена їй в мінімальному розмірі. 13 березня 2013 р. до відповідача надійшла виписка з наказу про те, що позивач прийнята на роботу до Поштамту з 07 лютого 2013 р. У зв'язку з цим і на підставі Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, виплата допомоги по догляду за дитиною була припинена з дня працевлаштування, а саме з 07 лютого 2013 р. Вважає, що позивачу допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначена та виплачується згідно з діючим законодавством, та дії відповідача по виплаті позивачу цієї допомоги є правомірними. Крім того, вважає, що в розмірі не менше прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років допомога по догляду за дитиною має виплачуватися Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Таким чином, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Позивач та представник відповідача в судове засідання не з'явились, надавши клопотання про розгляд справи за їх відсутності, в зв'язку з чим судовий розгляд справи у відповідності зі ст. 122 ч. 4 КАС України здійснюється в порядку письмового провадження.
Суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження (а.с. 8).
УПТСЗН Петровської районної у м. Донецьку ради з 02 січня 2012 р. по 30 листопада 2014 р. ОСОБА_1 була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як застрахованій у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, в розмірі 130 грн. на місяць.
Згідно з випискою з наказу № 198-к від 06 лютого 2013 р., ОСОБА_1 прийнято на роботу до Поштамту - Центру поштового зв'язку № 1 Донецької дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" листоношею (поштарем) 3 класу Резерву з 07 лютого 2013 р. у період відпустки по догляду за дитиною у віці до 3-х років з повним робочим днем (а.с. 21).
В зв'язку з цим, УПТСЗН Петровської районної у м. Донецьку ради виплата допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_1 була припинена з дня працевлаштування, а саме з 07 лютого 2013 р.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
До 1 січня 2008 р. - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 р. "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (ст. 13) та Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами. Зокрема, статтею 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі, яка фактично здійснює догляд за дитиною, щомісяця з дня надання відпустки для догляду за дитиною по день її закінчення, але не більш як по день досягнення дитиною трирічного віку включно. У разі виходу (працевлаштування) матері дитини або особи, яка фактично здійснює догляд за дитиною, на роботу до закінчення строку відпустки для догляду за дитиною виплата зазначеної допомоги припиняється, про що видається довідка з місця роботи (служби, навчання).
Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону України від 28 грудня 2007 р. "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" були внесені відповідні зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням". Зокрема, змінами до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" було виключено статті 40-44.
Також, відповідно до п. 23 розділу ІІ Закону України від 28 грудня 2007 р. "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", ст. 15 ч. 1, а також п. 3 розділу VIII Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", були викладені в нових редакціях, відповідно до яких:
"допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень";
"допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р. - 50 відсотками, з 1 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 1 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців".
Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", в тому числі й пункт 25 розділу II цього Закону щодо виключення статей 40-44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Статтею 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та статтею 45 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми". Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" не приймався.
Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" на виконання статті 45 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" Кабінетом Міністрів України не визначалися.
Законами України "Про Державний бюджет України на 2013 рік", "Про Державний бюджет України на 2014 рік" не встановлювався інший, ніж передбачено Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", розмір допомоги.
Отже, на відносини щодо виплати допомоги особі, застрахованій у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у 2013-2014 р.р. поширюються норми спеціального закону, яким є Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".
Аналогічна правова позиція наведена у постанові Верховного Суду України від 25 грудня 2012 р., яка є обов'язковою для суду відповідно до ст. 244-2 КАС України.
Отже, як встановлено в судовому засіданні, в період з 06 грудня 2013 р. по 06 червня 2014 р. позивач допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не отримувала, відповідачем правомірно була припинена позивачу виплата вказаної допомоги до закінчення строку відпустки для догляду за дитиною, з дня працевлаштування, а саме з 07 лютого 2013 р., що є підставою для відмови у задоволенні позову.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751, Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007, Законом України "Про Державний бюджет України на 2009 рік", Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", Законом України "Про Державний бюджет України на 2013 рік", Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", ст.ст. 8, 9, 87, 94, 159-163 КАС України, суд
П о с т а н о в и в :
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Петровської районної у м. Донецьку ради про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Суддя О.А. Фунжий