ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.07.2014 року Справа № 912/1066/14
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючого судді Павловського П.П.-доповідача
суддів: Науменка І.М., Кузнецова В.О.
при секретарі судового засідання: Назаренко С.Г.
представники сторін не з'явились, про час та місце судового засідання повідомлені належним чином
розглянувши апеляційну скаргу фермерського господарства "АСК"
на рішення господарського суду Кіровоградської області від 22.05.2014 року
у справі № 912/1066/14
за позовом: прокурора Долинського району в інтересах держави
до відповідачів:
І - Олександрівської сільської ради, Кіровоградська обл., Долинський р-н,
с. Олександрівка
ІІ - фермерського господарства "АСК", Кіровоградська обл., Долинський р-н,
с. Новошевченкове
про скасування рішення, зобов'язання звільнити та повернути земельну ділянку
ВСТАНОВИВ:
В квітні 2014 року Прокурор Долинського району звернувся до господарського суду з позовом до Олександрівської сільської ради та фермерського господарства "АСК", який містить наступні вимоги:
- визнати незаконним та скасувати рішення 22-ї сесії шостого скликання Олександрівської сільської ради Долинського району № 246 від 06.02.2014 "Про надання згоди про передачу в оренду фермерському господарству "АСК" земельної ділянки загальною площею 12,8473 га ріллі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на праві власності територіальної громади Олександрівської сільської ради";
- зобов'язати фермерське господарство "АСК", звільнити земельну ділянку загальною площею 12,8473 га ріллі, що на території Олександрівської сільської ради Долинського району Кіровоградської області, яка надана йому у користування відповідно до рішення 22-ї сесії шостого скликання Олександрівської сільської ради Долинського району № 246 від 06.02.2014;
- повернути земельну ділянку загальною площею 12,8473 га ріллі вартістю 278220,00 грн., що на території Олександрівської сільської ради Долинського району Кіровоградської області, до комунальної власності Олександрівської сільської ради Долинського району Кіровоградської області.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Олександрівською сільською радою земельна ділянка загальною площею 12,8473 га передана в оренду відповідачу ІІ з порушенням статей 124, 134 Земельного кодексу України, а саме: без проведення земельних торгів.
Рішенням господарського суду Кіровоградської області від 22.05.14р. у справі № 912/1066/14 (суддя Шевчук О.Б.) позов задоволено частково. Визнано незаконним та скасовано рішення двадцять другої сесії шостого скликання Олександрівської сільської ради Долинського району № 246 від 06.02.2014 "Про надання згоди про передачу в оренду фермерському господарству "АСК" земельної ділянки загальною площею 12,8473 га ріллі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на праві власності територіальної громади Олександрівської сільської ради".
В іншій частині в задоволенні позову відмовлено.
Стягнуто з Олександрівської сільської ради на користь Державного бюджету України - 1218,00 грн. судового збору.
Рішення мотивоване тим, що рішення № 246 прийнято з порушенням норм чинного законодавства, оскільки спірна земельна ділянка передана в оренду відповідачу ІІ без дотримання вимог статей 116, 124, 134, 135 Земельного кодексу України, тобто без проведення земельних торгів, а тому спірне рішення підлягає визнанню незаконним та скасуванню.
Вимоги прокурора в частині зобов'язання фермерського господарства "АСК" звільнити земельну ділянку загальною площею 12,8473 га ріллі, що на території Олександрівської сільської ради Долинського району, та повернути цю земельну ділянку до комунальної власності Олександрівської сільської ради не підлягають задоволенню з огляду на ст. ст. 12, 90 Земельного кодексу України, ст. 1212 ЦК України.
Не погодившись з рішенням господарського суду, фермерське господарство "АСК", звернулось до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване рішення в частині визнання незаконним та скасувати рішення 22-ї сесії шостого скликання Олександрівської сільської ради Долинського району № 246 від 06.02.2014 "Про надання згоди про передачу в оренду фермерському господарству "АСК" земельної ділянки загальною площею 12,8473 га ріллі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на праві власності територіальної громади Олександрівської сільської ради" та прийняти нове рішення про відмову у позові прокурора Долинського району.
В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що позовні вимоги прокурора в інтересах держави не кореспондуються з фактом не виконання державою своїх обов'язків щодо фінансування та унормування процедури надання землі на конкурсних засадах, а тому судом першої інстанції прийнято хибних висновок.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 13.06.14р. апеляційну скаргу прийнято до розгляду.
Представники сторін не використали своє право бути присутніми у судовому засіданні, хоча належним чином повідомлялися про час та місце розгляду даної справи згідно з вимогами Інструкції з діловодства в господарських судах України.
В судовому засіданні 21.07.14р. оголошені вступна та резолютивна частини постанови Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Суд апеляційної інстанції, дослідивши наявні у справі докази, перевірив правильність висновків суду першої інстанції щодо фактичних обставин справи, повноту їх дослідження судом першої інстанції та юридичну оцінку, і прийшов до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судом та слідує з матеріалів справи, відповідно до Державних актів на право власності на земельну ділянку серії: ЯК №942049, ЯК №942046 (а.с.31-32) Олександрійській сільській раді на праві власності належать земельні ділянки з кадастровими номерами: 3521980400:02:000:0516 та 3521980400:02:000:0138.
На двадцять другій сесії шостого скликання Олександрівською сільською радою Долинського району прийнято рішення № 246 від 06.02.2014 "Про надання згоди про передачу в оренду фермерському господарству "АСК" земельної ділянки загальною площею 12,8473 га ріллі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на праві власності територіальної громади Олександрівської сільської ради" (надалі - рішення №246, а.с. 13).
Згідно з п. 1 цього рішення в зв'язку з тим, що законодавством не визначено порядок
проведення земельних торгів у формі аукціону та отриманням державних актів на право власності на земельні ділянки, власником яких являється Олександрівська сільська рада, вирішено надати згоду на передачу ФГ "АСК" Самарська В.В. земельної ділянки в оренду терміном на 1 рік загальною площею 12,8473 га ріллі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Олександрівської сільської ради.
З метою ефективного цільового використання земель доручено сільському голові заключити договір оренди земельної ділянки з ФГ "АСК" Самарська В.В. шляхом укладення попереднього договору до моменту заключення основного договору оренди землі терміном на один рік загальною площею 12,8473 га ріллі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та можливість припинення договору оренди земельних ділянок після закінчення сільськогосподарського року (збору врожаю на земельній ділянці), в зв'язку з введенням в дію порядку проведення земельних торгів у формі аукціону: № ділянки 516 - площа 5,9862 га; № ділянки 138 - площа 6,8611 га (пункт 2 рішення №246).
Пунктом 3 рішення №246 встановлено орендну плату за користування земельними ділянками у розмірі чотири відсотки від нормативної грошової оцінки землі з урахуванням коефіцієнтів індексації.
В силу вимог ст. 6 Закону України "Про оренду землі" - орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
У розумінні ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Частиною 2 статті 124 цього кодексу передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Статтею 134 Земельного кодексу України визначено обов'язковість продажу земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них на конкурентних засадах (земельних торгах).
Частинами 2 та 3 цієї статті передбачено у яких випадках не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них.
Зокрема, не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі поновлення договорів оренди землі.
Водночас судом першої інстанції було встановлено, що відповідачами не доведено, що відповідач ІІ набув права оренди спірною земельною ділянкою у зв'язку з поновленням раніше укладеного договору оренди землі, або з інших підстав, визначених частинами 2, 3 статті 134 Земельного кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені - Конституцією та законами України.
В силу вимог п. 10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
За правилами ст. 21 Цивільного кодексу України, суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Так, правовий аналіз матеріалів справи свідчить, що рішення № 246 прийнято з порушенням норм чинного законодавства, оскільки спірна земельна ділянка передана в оренду відповідачу ІІ без дотримання вимог статей 116, 124, 134, 135 Земельного кодексу України, тобто без проведення земельних торгів.
Також господарським судом Кіровоградської області під час розгляду справи було встановлено, що 11.02.2014 між Олександрівською сільською радою (орендодавець) та ФГ "АСК" (орендар) було укладено договір оренди землі №34 (надалі - Договір, а.с.16-17).
В п. 1 Договору сторони погодили, що орендодавець на підставі рішення сесії сільської ради від 06 лютого 2014 року №246 надає, а орендар приймає в оренду земельну ділянку сільськогосподарського призначення згідно державних актів на право власності серія ЯК №№ 942049, 942046, яка знаходиться на території Олександрівської сільської ради Долинського району Кіровоградської області.
Відповідно до п. 2 Договору в оренду передається земельна ділянка сільськогосподарського призначення загальною площею 12,8473 га ріллі.
Договір укладено на 1 рік, підписаний представниками сторін та скріплений печатками.(п. 8 Договору)
За умовами укладеного договору передача земельної ділянки орендарю здійснюється у десятиденний термін після підписання його сторонами.
Як зазначає прокурор, спірний Договір є неукладеним, а тому земельна ділянка площею 12,8473 га має бути звільнена відповідачем ІІ та повернута власнику - відповідачу І на підставі статті 1212 Цивільного кодексу України.
В силу вимог ч. 2 ст. 2 ГПК України прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до господарського суду прокурор зазначає про це в позовній заяві.
Колегія суддів апеляційного суду вважає правомірними висновки суду першої інстанції, що звертаючись до господарського суду в інтересах держави з позовом в частині звільнення фермерським господарством "АСК" спірної земельної ділянки та повернення її іншому відповідачу Олександрівській сільській раді, прокурор не обґрунтував та не довів порушення інтересів держави та необхідність їх захисту саме таким способом.
Згідно з ч. 1 ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.
Розпорядження землями територіальних громад статтею 12 Земельного кодексу України віднесено до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин.
Власники земельних ділянок мають право, зокрема, продавати або іншим шляхом відчужувати земельну ділянку, передавати її в оренду, заставу, спадщину. Порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом. (ст. 90 ЗК України)
Відповідно до ч.1 ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відтак, на думку колегії, з позовом про звільнення та повернення спірної земельної ділянки має звертатись саме її власник, яким є Олександрівська сільська рада, або ж прокурор в інтересах власника.
Отже, позов прокурора в частині зобов'язання фермерського господарства "АСК" звільнити земельну ділянку загальною площею 12,8473 га ріллі, що на території Олександрівської сільської ради Долинського району, та повернути цю земельну ділянку до комунальної власності Олександрівської сільської ради не підлягає задоволенню відповідно до вимог діючого законодавства.
Таким чином, апеляційний суд приходить до висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи, дав їм правильну юридичну оцінку, прийняв законне і обґрунтоване рішення, підстави для скасування якого відсутні.
Доводи апеляційної скарги не спростовують рішення суду, а тому її слід залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст.101, 103, 105 ГПК України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Рішення господарського суду Кіровоградської області від 22.05.2014. у справі № 912/1066/14- залишити без змін, а апеляційну скаргу фермерського господарства "АСК" - без задоволення.
Постанова може бути оскаржена до Вищого господарського суду України.
Головуючий суддя П.П. Павловський
Суддя В.О. Кузнецов
Суддя І.М. Науменко