Справа № 2-583/08
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 грудня 2008 року
Жовтневий районний суд ОСОБА_5ївської області у складі :
головуючого - судді Локтіонової О.В.,
при секретарі - Федоровській Л.А.,
за участю прокурора - Непши О.І.,
представників третіх осіб:
служби у справах дітей Жовтневої районної державної адміністрації Миколаївської області - Карманової О.Ю.,
ОСОБА_5ївської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату №6 - ОСОБА_2,
виконкому Пересадівської сільської ради Жовтневого району Миколаївської області - Білозор Т.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Миколаєві цивільну справу за позовом прокурора Жовтневого району ОСОБА_5ївської області до ОСОБА_1 та ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав і стягнення аліментів,-
У С Т А Н О В И В:
В червні 2008 року прокурор Жовтневого району Миколаївської області звернувся до суду з позовом, в якому просить позбавити батьківських прав ОСОБА_1 та ОСОБА_3 щодо їх малолітніх дітей: синів - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2 року народження та дочок - ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3 року народження, ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_4 року народження та стягнути з них аліменти на їх утримання.
У судовому засіданні прокурор підтримав позовні вимоги і в їх обґрунтування пояснив, що відповідачі є батьками малолітніх дітей ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7. Всі діти, крім ОСОБА_5, мешкають разом із батьками. ОСОБА_5 з листопада 2002 року перебуває в ОСОБА_5ївській спеціальній загальноосвітній школі-інтернат №6 для дітей, які мають вади слуху та мови. За весь період знаходження дитини у школі відповідач ОСОБА_1 жодного разу не відвідав сина, відповідачка ОСОБА_3 була у школі лише двічі. ОСОБА_5 забирали з інтернату і відвозили на канікули до батьків або рідні матері або педагоги. Протягом дев'яти років батьки не оформили дитині пенсію по інвалідності. Старший син ОСОБА_4 має постійні пропуски занять без поважних причин, схильний до бродяжництва та вчинення правопорушень. Відповідач працює по найму, має мінливий нестабільний доход, у квітні 2008 року виїздив до міста Києва у пошуках роботи. Відповідачка не працює, так як перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку. За місцем проживання відповідачі характеризуються негативно, як особи, які зловживають спиртними напоями, вихованням і утриманням дітей не займаються. Крім того в будинку, в якому вони мешкають не створено умов для проживання і навчання дітей. Вони живуть в антисанітарних умовах.
Представник третьої особи - служби у справах дітей Жовтневої районної державної адміністрації Миколаївської області позов прокурора підтримала і пояснила, що сім'я ОСОБА_1 перебуває з 2005 року на обліку, як така, де батьки ухиляються від виконання своїх батьківських обов'язків. Відповідачі вихованням дітей, їх фізичним і розумовим розвитком не займаються, безвідповідально відносяться до їх здоров'я і життя. Умови проживання дітей в сім'ї незадовільні, антисанітарні: будинок в аварійному стані. З відповідачами неодноразово проводилися бесіди по створенню належних умов проживання дітей, їх попереджали про відповідальність за невиконання своїх батьківських обов'язків по вихованню і утриманню дітей, але це позитивного результату не дало. Малолітній ОСОБА_4 схильний до бродяжництва та скоєння злочинів. ОСОБА_4 неодноразово вміщувався до притулку для дітей. Малолітній ОСОБА_5 з 2002 року навчається в Миколаївській спеціальній загальноосвітній школі-інтернаті №6 для дітей, які мають вади слуху та мови. Після звернення прокурора до суду з цим позовом відповідачі більш-менш навели лад в своєму приміщенні.
Представник третьої особи - виконкому Пересадівської сільської ради Жовтневого району Миколаївської області також підтримала позов прокурора і пояснила, що відповідачі з 2003 року знаходяться на обліку в сільській раді, як сім'я, яка потребує контролю. У них був неналежний санітарний стан будинку, старший син ОСОБА_4 пропускав заняття в школі. Неодноразово з інтернату дзвонили до сільської ради з проханням допомогти повернути ОСОБА_5 до інтернату. У вересні 2007 року від мешканців села надійшло повідомлення, що в будинку цієї сім'ї постійні п'янки. Тому з цього часу ця родина була під пильним наглядом. Вони неодноразово з представниками школи і лікарні перевіряли їх. У 2007 році умови проживання цієї родини були антисанітарні, не було їжі для дітей. На думку сільської ради батьки неналежно виховують своїх дітей. Питання стосовно виховання виникли відносно старших дітей, стосовно менших поки що питань немає, бо вони не ходять ні до садка ні до школи. У 2008 році після звернення прокурора з позовом до суду санітарні умови в будинку відповідачів змінилися на краще.
Представник третьої особи - Миколаївської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату №6 просив позов прокурора задовольнити і пояснив, що ОСОБА_5 навчається в них у школі. Протягом шести років батьки не брали участь у вихованні сина, не цікавились його навчанням та життям. Коли вони відвідали сім'ю відповідачів, то побачили, що вони ведуть аморальний спосіб життя. Умови проживання в сім'ї не задовільні, антисанітарні. Відповідачі за час навчання ОСОБА_5 у їхньому закладі дуже рідко відвідували сина. Привозили в школу та забирали його на канікули до батьків рідні матері, або педагоги школи. Кожен раз після канікул ОСОБА_5 начинав навчання з великими запізненнями. Батьки мотивували запізнення тим, що немає грошей на дорогу, або хлопчик захворів. З незрозумілих причин відповідачі протягом дев'яти років не оформили пенсію дитині по інвалідності.
Відповідачка ОСОБА_3 позов не визнала та пояснила, що вони постійно забирали ОСОБА_5 додому, але вчителі почали говорити, щоб його більше не забирали, так як він не хоче потім навчатися і проситься додому. Оформити пенсію по інвалідності їм відмовили, так як не могли встановити ОСОБА_5 діагноз. На даний час пенсію вони вже отримують.
Відповідач ОСОБА_1 позов не визнав та пояснив, що він кожні вихідні забирав ОСОБА_5 додому. Будинок, в якому вони мешкають, належить його матері і є ще чотири брата, які на цей будинок претендують, але він хоче вирішити питання про оформлення будинку на себе, а потім зробити в ньому ремонт, так як матеріали для ремонту в нього вже є. Раніше він їздив у Київ та на Західну Україну на заробітки, а коли дізнався, що ОСОБА_5 дуже хворий, то зразу приїхав додому й влаштувався в м. Миколаєві на роботу. Його діти належно вдягнуті і нагодовані. Те, що син ОСОБА_4 декілька разів тікав з дому, пояснив тим, що всі ці рази його з собою брали старші хлопці. Перший раз він поїхав до м.Києва, коли він там працював, щоб його там знайти і побачити, другий раз до м.Миколаєва до свого брата у гості.
Свідок ОСОБА_7 суду пояснила, що працює з 2000 року педагогом-організатором у Пересадівській загальноосвітній школі, де навчається ОСОБА_4. Коли він навчався у початковій школі, до батьків не було питань з приводу його поведінки. Однак до школи він прийшов погано підготовленим, 2 рази навчався у 4 класі. Зараз він схильний до паління, брехні, бродяжництва: один раз його знаходили у м.Києві, другий раз - у м.Одесі. В цьому році він почав пропускати уроки без поважних причин. Батько приводив його до школи, але він уходив з останнього уроку. До домашніх завдань відноситься безвідповідально, батьки його не перевіряють. На думку школи така поведінка ОСОБА_4 наслідок безвідповідального відношення батьків до його виховання, треба було раніше звернути на нього увагу. Також вона зазначила, що коли батьків викликають до школи, вони завжди приходять, з ними проводились бесіди стосовно виховання ОСОБА_4 . Однак ОСОБА_4 себе поводить так, як вважає за потрібне, для нього не існує авторитетів.
Свідок ОСОБА_8 пояснила, що працює вихователем у Миколаївській спеціальній загальноосвітній школі-інтернаті №6, а саме у групі, де навчається ОСОБА_5. У 2007 році до відповідачів були претензії з приводу того, що вони вчасно не забирали і не привозили ОСОБА_5 до школи. В основному забирав його і привозив брат відповідачки. Коли вони перевіряли будинок ОСОБА_1, то його стан був антисанітарним. Батьки не дзвонять до інтернату, не цікавляться ОСОБА_5. В цьому році після того, як почали розглядати справу про позбавлення батьківських прав, поведінка батьків ОСОБА_5 змінилася на краще. Батьки приїздять до ОСОБА_5, вчасно забрали його на канікули, повідомили інтернат про те, що він захворів, і пізніше приїде до інтернату. Раніше такого не було, інтернату доводилось через сільську раду дізнаватися, чому ОСОБА_5 вчасно не прибув до школи.
Свідок ОСОБА_9 суду пояснила, що працює вихователем дошкільного відділення Миколаївської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату №6. ОСОБА_5 був її вихованцем з 4 років 3 місяців до 6 років. Мати його привозила до інтернату і забирала на вихідні, казала, що дуже за ним скучає. Хлопець дуже добрий. Один раз мати за ним не приїхала і вона сама відвозила ОСОБА_5 до нього додому. Оказалося, що вони з нею розминулися, вона поїхала додому ОСОБА_5, а ОСОБА_3 - до інтернату. Стан будинку ОСОБА_1 бажає кращого, санітарні умови не зовсім в належному стані.
Свідок ОСОБА_10 суду пояснив, що є хрещеним батьком хлопчиків ОСОБА_1. Батьки належно вдягають і годують дітей. Він ніколи не бачив, щоб вони їх ображали. Відповідач працює, він з ним їздив на заробітки до м.Києва, старається все робити для сім'ї.
Відповідно до свідоцтв про народження відповідачі є батьками ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н., ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2р.н. та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 р.н., ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 р.н. (а.с.5-6).
З довідки Пересадівської сільської ради Жовтневого району Миколаївської області №521/2-3 від 05.09.2007 р. вбачається, що станом на 05.09.2007 р. ОСОБА_4, 1996 р.н. знаходиться у розшуку, бродяжничає (а.с.7). Це підтверджується довідкою Центру соціально-психологічної реабілітації МБО «Служба порятунку дітей» від 01.04.2008 р., згідно з якою він був знайдений у м.Києві (а.с.13). Факт його не проживання вдома також підтверджується довідками притулків за 2005 р. (а.с.23-25).
Згідно з клопотаннями від 05.02.2008 р. та 13.03.2008 р. Пересадівська загальноосвітня школа зверталася з проханням до сільської ради допомогти у вирішенні проблеми з відвідуванням школи ОСОБА_4 (а.с.8,9).
Відповідно до характеристик ОСОБА_4 за 2005,2007 роки, він часто пропускає заняття, тому що хворіє простудними захворюваннями, ні з ким в класі не дружить, говорить неправду, схильний до правопорушень, потребує контролю з боку батьків та вчителів. З характеристики за 2008 рік вбачається, що ОСОБА_4 почав пропускати заняття без поважних причин, старанності до навчання не проявляє, дисципліну не порушує, доброзичливий, однак по іншому поводить себе за межами школи. Більшість свого часу проводить на вулиці, схильний до шкідливих звичок, обманює, палить, вдається до бродяжництва, крадіжок. Його батьки батьківські збори не відвідують, з ними проводились бесіди з приводу поведінки ОСОБА_4 (а.с.10-12).
Згідно з клопотаннями за 2006 - 2008 роки Миколаївська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат №6 зверталася до служби у справах дітей з проханнями допомогти повернути на навчання ОСОБА_5 та позбавити батьків батьківських прав відносно нього, оскільки вони протягом 6 років не цікавились його життям, ведуть аморальній спосіб життя, вчасно не забирали та не привозили до школи (а.с.14-19).
З характеристики на ОСОБА_3 ОСОБА_5 від 21.04.2008 р. вбачається, що він інколи порушує дисципліну, конфліктний, неврівноважений, але водночас трудолюбивий, займається спортом, приймає активну участь у житті колективу та школи. Батьки не беруть участі у його вихованні, не цікавляться його життям і навчанням, не відвідують його. ОСОБА_5 своєчасно не повертається з дому після канікул. Час, проведений з батьками, негативно впливає на нього. Дитина часто хворіє, але батьки не цікавляться цим (а.с.22).
Згідно з довідкою Жовтневої центральної районної лікарні від 08.05.08 р. №1764 ОСОБА_5 знаходився на стаціонарному лікуванні з 27.12.2007 р. по 14.01.2008 р. з діагнозом кардіопатія токсикоз-інфекційного ґенезу. Лікування та харчування дитина отримувала за бюджетні кошти (а.с.44).
Відповідно до довідки Миколаївської обласної дитячої інфекційної лікарні від 15.05.2008 р. ОСОБА_5 знаходився у них на лікуванні з 13.04.2008 р. і провів там 23 дні. Його станом здоров'я цікавився тільки лікар інтернату. Лікування та харчування він отримував за бюджетні кошти (а.с.72).
Згідно з актами-попередженнями в липні 2006 р., вересні 2007 р. відповідачка ОСОБА_3 службою у справах дітей попереджалась про відповідальність за неналежне утримання і виховання дітей (а.с.27,28).
За місцем проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_3 характеризуються негативно, як особи, які зловживають спиртними напоями, вихованням дітей не займаються (а.с.30).
З актів обстеження матеріально-побутових умов проживання випливає, що служба у справах дітей, ОСОБА_5ївська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат №6, Пересадівська сільська рада та лікар неодноразово у 2005-2008 роках обстежували місце проживання ОСОБА_3 та ОСОБА_1 При перевірках було виявлено, що відповідачі зловживають спиртними напоями, в будинку умови для утримання та проживання дітей відсутні. Умови проживання антисанітарні (а.с.31-39,45,81).
Згідно з висновком служби у справах дітей Жовтневої РДА Миколаївської області ОСОБА_1 та ОСОБА_3 вихованням дітей, їх фізичним і розумовим розвитком не займаються, безвідповідально відносяться до їх здоров'я і життя. Умови проживання дітей в сім'ї незадовільні, антисанітарні: будинок в аварійному стані. З відповідачами неодноразово проводилися бесіди, їх попереджали про відповідальність за невиконання своїх батьківських обов'язків по вихованню і утриманню дітей, створенню належних умов проживання, але це позитивного результату не дало (а.с.46,47).
Згідно трудової книжки ОСОБА_1 27.05.2008 року було прийнято на посаду охоронця до ТОВ ЦТМ «П'ятий океан» (а.с.68-69).
З довідки про доходи від 08.08.2008 року вбачається, що ОСОБА_1 в період з червня по липень 2008 року отримав заробітну плату у розмірі 1661 грн.38 коп. (а.с.70).
Відповідно до довідок управління праці та соціального захисту населення від 03.06.2008 р. та 29.08.2008 року ОСОБА_3 отримує державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям, допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3 річного віку та з 30.06.2008 року - державну соціальну допомогу дітям-інвалідам у розмірі 677 грн.40 коп.(а.с.71,74,75). 17.06.2008 р. у Жовтневій центральній районній лікарні ОСОБА_5 видали висновок, що в нього захворювання, що дає право на одержання соціальної допомоги на дітей інвалідів віком до 16 років (а.с.97).
Згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї ОСОБА_1 від 15.08.2008 року встановлено, що санітарні умови покращилися, протягом останніх семи місяців ОСОБА_3 не вживає спиртні напої, покращилися взаємовідносини між відповідачами (а.с.73).
З службової записки дільничного лікаря Пересадівської лікарні від 18.12.2008 р. вбачається, що вона спостерігає сім'ю ОСОБА_1 з 1996 року. Протягом 12 років мати з дітьми відвідує поліклініку. Родина не зовсім неблагонадійна. Живуть у будинку, пробують створити затишок, діти взуті, вдягнуті, нагодовані. Мати до дітей ставиться добре, тому не має підстав для позбавлення батьківських прав (а.с.98).
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши письмові докази, суд вважає заявлений позов таким, що не підлягає задоволенню, оскільки відповідно до ст.164 СК України батьки можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини. Як встановлено у судовому засіданні відповідачі на даний час змінили своє ставлення до батьківських обов'язків. Зробили ремонт у будинку, купили нову білизну, одяг дітям, як пояснили представник школи-інтернату ОСОБА_2 і свідки ОСОБА_8 та Садовнича відвідували сина ОСОБА_5 у школі, питання тільки виникали у поверненні його до школи у належний час, що не може вважатися на думку суду не виконанням батьківських обов'язків. Так само не можна сказати, що вони не займаються вихованням сина ОСОБА_4 , оскільки свідок ОСОБА_7 в суді пояснила, що на виклики до школи вони з'являються. Коли виникли питання по відвідуванню ним школи, то батько його водив туди, але ОСОБА_4 нікого не слухає. Стосовно не виховання відповідачами дочок ОСОБА_6 та ОСОБА_7 в судовому засіданні ніяких претензій висловлено не було, крім того, що раніше був незадовільний стан для їх проживання. Але як вище вже було сказано на даний час умови проживання задовільні.
На підставі викладеного суд не вбачає на даний час підстав для позбавлення відповідачів батьківських прав.
Керуючись ст.ст.208,212-215,218 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволені позову прокурора Жовтневого району Миколаївської області до ОСОБА_1 та ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав і стягнення аліментів відмовити.
Рішення суду набирає законної сили через 10 днів, якщо не буде подано заяву про апеляційне оскарження.
На рішення може бути подано до апеляційного суду Миколаївської області через Жовтневий районний суд заяву про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення рішення й апеляційну скаргу протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя О.В.Локтіонова