КІРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА МАКІЇВКИ
ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 268/3920/13-ц Провадження № 2/268/1302/13
З а о ч н е р і ш е н н я
і м е н е м У к р а ї н и
25 грудня 2013 року м. Макіївка
Кіровський районний суд міста Макіївка Донецької області у складі:
головуюча суддя Шуляк Л.В.
при секретарі Стонога О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні місцевого суду в м. Макіївка цивільну справу за позовом публічного акціонерного товариства комерційний банк „ПриватБанк" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором і судових витрат,
у с т а н о в и в:
11 жовтня 2013 року публічне акціонерне товариство комерційний банк „ПриватБанк" (далі - Банк) звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором та судових витрат, мотивуючи свої вимоги порушенням відповідачем зобов'язань відповідно до умов договору.
Представник позивача Потапов В.Е., який діє на підставі довіреності юридичної особи, надав суду заяву про підтримку заявлених позовних вимог та розгляд справи за його відсутністю з постановленням заочного рішення.
Зі змісту позовної заяви убачається, що 25 березня 2006 року між закритим акціонерним товариством комерційний банк „ПриватБанк", правонаступником якого є публічне акціонерне товариство комерційний банк „ПриватБанк" та ОСОБА_1 було укладено кредитний договір, відповідно до умов якого відповідачу надано кредит у сумі 1103 грн. 70 коп. на строк до 25 березня 2008 року включно, зі сплатою за користування кредитними коштами 25,08 % на рік на суму залишку заборгованності за кредитом. Повернення кредиту передбачалось щомісячними платежами згідно узгодженого графіку. Для виконання договору позичальнику відкрито рахунок для зарахування коштів, спрямованих на погашення заборгованності по кредиту, відсоткам, комісії та іншим платежам. Однак, ОСОБА_1, який отримав суму кредиту в повному обсязі, не виконує належним чином своїх зобов'язань по своєчасному поверненню кредиту та сплаті відсотків за користування ним, унаслідок чого за цим договором станом на 27 вересня 2013 року заборгованість становить: по кредиту - 2447 грн. 46 коп.; по сплаті відсотків за користування кредитом - у сумі 12864 грн. 11 коп.; пеня за несвоєчасне погашення кредиту - 25369 грн. 30 коп., а у загальному розмірі - 43214 грн. 91 коп.
Виходячи з наведеного, посилаючись на протиправність дій відповідача, яким суттєво порушуються законні права кредитора, позивач просить суд стягнути з ОСОБА_1 заборгованість за кредитним договором у загальній сумі 43214 грн. 91 коп. та сплачений судовий збір у розмірі 432 грн. 15 коп.
Відповідач ОСОБА_1, якого не виявлено за останнім відомим місцем реєстрації та проживання, був повідомлений про дату, час і місце судового розгляду справи шляхом вручення судової повістки виконавчому органу місцевого самоврядування, повторно за викликом суду не з*явився, не використавши наданого законом права на особисту участь у судовому засіданні, від нього не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності, тому суд, враховуючи згоду представника позивача, відповідно до правил частини 4 статті 169 ЦПК України та частини 1 статті 224 ЦПК України вважає необхідним провести заочний розгляд справи на підставі наявних у ній доказів, з дотриманням вимог, встановлених законом, з ухваленням заочного рішення.
Вивчивши матеріали справи і дослідивши надані докази в межах заявлених позовних вимог (ст.11 ЦПК України) суд установив наступне.
Приписами частини 1 статті 1054 Цивільного кодексу України встановлено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
25 березня 2006 року юридична особа - закрите акціонерне товариство комерційний банк „ПриватБанк", правонаступником якого є публічне акціонерне товариство комерційний банк „ПриватБанк" (Банк) і громадянин України ОСОБА_1 (Позичальник) уклали договір кредиту № DNH4KP40040397, за яким Банк зобов'язується надати Позичальнику кредит в розмірі 1103 грн. 70 коп. на придабання товару і сплати комісії Банку та ТОВ „Приват Кредит", на строк кредитування 24 місяців по 25 березня 2008 року включно, зі сплатою 2,09 % на місяць, на суму залишку заборгованості по кредиту, в обмін на зобов'язання позичальника з повернення кредиту, сплати відсотків, винагороди, комісії в зазначені строки. Погашення заборгованості повинно здійснюватись в наступному порядку, щомісяця в період сплати, за який приймається період з « 9» по « 16» число кожного місяця, позичальник повинен надавати Банку грошові кошти (щомісячний платіж) у сумі 59 грн. 14 коп. для погашення заборгованості за кредитом, яка складається із заборгованості за кредитом, відсотками, комісією а також інші витрати згідно Умов.
Судом встановлено, що кредитний договір укладено у письмовій формі, підписано уповноваженими на це посадовими особами закритого акціонерного товариства комерційний банк „ПриватБанк" та особисто ОСОБА_1, зміст правочинів не суперечить актам цивільного законодавства та моральним засадам суспільства і на підставі статті 629 ЦК України цей договір є обов'язковим для виконання.
Статтею 204 ЦК України проголошена презумпція правомірності правочину: правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
За правилами статей 525, 526 і 527 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов'язання чи звичаїв ділового обороту. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Наявними в матеріалах справи документами підтверджено, що Банк повністю виконав умови кредитного договору - на рахунок ФЛП „ОСОБА_3" перераховано кошти у розмірі 849 грн. на придбання ОСОБА_1 товару - мобільного терміналу Samsung X 660, що підверджено відповідним меморіальним ордером № 60327В0117 від 27 березня 2006 року.
При цьому, згідно умов договору, комісія за розрахункове - касове обслуговування склала - 212 грн. 25 коп., комісія за консультативні послуги - 42 грн. 45 коп., що підтрведжено відповідними меморіальними оредарами відповідно: № 0118 та № 0119 від 27 березня 2006 року.
Згідно довідки-розрахунку ПАТ КБ „ПриватБанк" заборгованість ОСОБА_1 за кредитним договором перед Банком станом на 27 вересня 2013 року становить: по кредиту - 2447 грн. 46 коп.; по сплаті відсотків за користування кредитом - у сумі 12864 грн. 11 коп.
З огляду на наведене суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 порушуються умови укладеного договору по своєчасній сплаті відсотків за користування кредитом, унаслідок чого утворився борг перед позивачем у зазначеній сумі. Таким чином, суд визнає, що відповідач в односторонньому порядку відмовився від належного виконання взятих на себе зобов'язань за договором.
Невиконання або неналежне виконання сторонами договору своїх обов'язків тягне правові наслідки, передбачені статтею 611 ЦК України, зокрема: сплати неустойки (штраф, пеня) і відшкодування збитків та моральної шкоди.
Договором передбачена відповідальність сторін за порушення його умов: пунктом 5.3 - за порушення Клієнтом строків платежів по будь-якому з грошових зобов*язань, передбачених Договором більш ніж на 30 днів, Клієнт зобов*язаний сплатити Банку штраф у розмірі 500 грн. + 5% від суми заборгованності по кредитному ліміту, з урахуванням прострочених відсотків та комісій; пуктом 5.2 - за несвоєчасну оплату послуг, передбачених договором, Клієнт сплачує Банку по кожному випадку порушення пеню в розмірі 0,1% від суми заборговаанності, однак не більше подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який сплачується пеня, за кожний день просрочки.
Позивачем надано суду розрахунок заборгованності ОСОБА_1 перед Банком: пеня за прострочення строків грошового зобов*язання - 25369 грн. 30 коп., штраф у загальному розмірі 2534 грн. 04 коп., у тому числі: фіксована частина - у розмірі 500 грн., процентна складова - у розмірі 2034 грн. 04 коп.
Суд визнає правильним представлений публічним акціонерним товариством комерційний банк „ПриватБанк" розрахунок періоду і суми заборгованості ОСОБА_1 за кредитним договором № DNH4KP40040397 від 25 березня 2006 року.
У матеріалах справи відсутні будь-які об'єктивні дані, що відповідач вживав належних заходів для виконання зобов'язання по даному правочину, у зв'язку з чим порушення зобов'язання визнається судом таким, що сталося з його вини.
Виконання зобов'язання відповідно до частини 1 статті 546 та статті 549 ЦК України забезпечується, зокрема неустойкою, яка визначається як пеня та штраф і є грошовою сумою чи іншим майном, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Сплата встановленої договором або законом неустойки, як визначено в пункті 3 частини 1 статті 611 ЦК України, є правовим наслідком у разі порушення зобов'язання.
Відповідно до п. 5.1 кредитного договору пеня застосовується у випадку порушення позичальником будь якого із зобов*язань, передбачених Заявою та пунктів 3.2.2 та 3.2.3, а саме: погашення кредиту у порядку та строки відповідно до Заяви; сплачувати відсотки за користування Кредитом та п.п. 4.1, 4.2 даних Умов та Тарифів; повну сплату відсотків за користування Кредитом здійснити не пізніше дати фактичного повного погашення Кредиту.
Штраф, як встановлено в пункті 5.3 кредитного договору, сплачується при порушенні позичальником строків платежів по будь-якому з грошових зобов*язань, передбачених Договором більш ніж на 30 днів.
Виходячи з умов кредитного договору та з аналізу норм наведених статей Цивільного кодексу України, штраф є відповідальністю, яка залежить від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов*язання й у часі визнається з настанням однієї з подій як невиконання або неналежне виконання зобов*язання, та має разовий характер, а пеня обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов*язання за кожен день простроченого виконання, тобто встановлює певні юридичні наслідки у вигляді: обов*язку сплатити певну суму, яка залежить не тільки від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов*язання, а й від часу такого невиконання.
Таким чином, пеня та штраф настають за різних обставин порушення зобов*язання зі сторони боржника, тому є різними видами неустойки як засобу юридичної відповідальності.
У статті 627 ЦК України зазначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодаства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідач при підписанні правочину визнав зазначені умови кредитного договору та не звертався в установленому законом порядку до суду щодо визнання їх недійсними.
У відповідності до положень статті 526 ЦК України, зобов*язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Проаналізувавши встановлені фактичні обставини по справі, оцінивши представлені сторонами в силу статті 60 ЦПК України докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що ОСОБА_1 належним чином не виконує зобов'язання, передбачені укладеним в установленому законом порядку кредитним договором. Такі дії відповідача є неправомірними, тому позовні вимоги публічного акціонерного товариства комерційний банк „ПриватБанк" про стягнення заборгованості за кредитним договором, заборгованності по відсоткам, пені та штрафу підлягають задоволенню.
Позивачем документально підтверджені платіжними дорученням сплата при зверненні з позовом до суду судового збору в розмірі 432 грн. 15 коп.
Відповідно до вимог статті 88 ЦПК України понесені судові витрати підлягають стягненню з відповідача на користь позивача в повному обсязі.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 11, 60, 88, 212-215, 224 Цивільного процесуального кодексу України, статтями 525-527, 554, 611, 629, 1054 Цивільного кодексу України, суд
в и р і ш и в:
Позов публічного акціонерного товариства комерційний банк „ПриватБанк" задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), уродженця міста Макіївки Донецької області, який зареєстрований за адресою: 86112, АДРЕСА_1, на користь публічного акціонерного товариства комерційний банк „ПриватБанк" по договору кредиту № DNH4KP40040397 від 25 березня 2006 року заборгованість у сумі 43214 грн. 91 коп., у тому числі: 2447 грн. 46 коп. - за кредитом; 12864 грн. 11 коп. - по сплаті відсотків за користування кредитом; 25369 грн. 30 коп. - пеня за прострочення строків грошового зобов*язання; по штрафу: фіксована частина у сумі 500,00 грн., процентна складова - у сумі 2034 грн. 04 коп., та судовий збір у сумі - 432 грн. 15 коп., а всього - суму 43647 (сорок три тисячі шістьсот сорок сім) грн. 06 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Апеляційна скарга на рішення суду подається Апеляційному суду Донецької області через Кіровський районний суд міста Макіївки протягом десяти днів з дня його проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення - протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя: Шуляк Л.В.