Судове рішення #37920359

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


09 липня 2014 року м. Львів № 876/1943/14


Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:


головуючого-судді: Савицької Н.В.

суддів: Костіва М.В., Шавеля Р.М.

за участю секретаря судового засідання : Гелецького П.В.


розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Закарпатській області Державної фінансової інспекції України на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 11.01.2014 року у справі за адміністративним позовом Товариством з обмеженою відповідальністю «Айріс» до Державної фінансової інспекції в Закарпатській області Державної фінансової інспекції України, Головного державного фінансового інспектора відділу інспектування у сфері освіти і науки Горват О.О., Головного державного фінансового інспектора відділу інспектування у сфері освіти і науки Коштура В.В. про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-


В С Т А Н О В И В:


22.03.2013 р. позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Айріс» ( далі ТзОВ «Айріс» ) звернувся в суд з позовом до Державної фінансової інспекції в Закарпатській області Державної фінансової інспекції України, Головного державного фінансового інспектора відділу інспектування у сфері освіти і науки Горват О.О., Головного державного фінансового інспектора відділу інспектування у сфері освіти і науки Коштура В.В. про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій.


Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідачі проводячи зустрічну звірку в ТзОВ «Айріс» вийшли за межі своїх повноважень оскільки, перевіряли коло питань які не повинні були перевіряти а саме, проводили перевірку правильності визначення вартості наданих послуг дані які оформлені в довідці № 07-03/21 від 05.03.2013 р.


Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 11.01.2014 р. позов задоволено частково. Суд визнав протиправні дії відповідачів під час проведення зустрічної звірки документального підтвердження виду, обсягу і якості операцій в ТзОВ «Айріс» з управлінням освіти, молоді і спорту Тячівської районної державної адміністрації за період з 01.01.2011 р. по 01.01.2013 р. В решті вимог суд відмовив.


Не погодившись з даною постановою, апелянт Державна фінансова інспекція в Закарпатській області Державної фінансової інспекції України подав апеляційну скаргу, покликаючись на те, що вказана постанова є необґрунтована, прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права.


Апелянт, просить суд, постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 11.01.2014 року скасувати та прийняти нову якою відмовити в позові.


В судовому засіданні представник апелянта Державної фінансової інспекції в Закарпатській області Данканич О.В. підтримав апеляційну скаргу з підстав в ній зазначених. Просив суд, апеляційну скаргу задовольнити.


Особи, які беруть участь у справі в судове засідання на виклик суду не з'явились хоча, належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи, що не перешкоджає розгляду справи у їх відсутності відповідно до ч.4 ст.196 КАС України.


Заслухавши суддю-доповідача, учасника процесу, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи скарги, законність і обґрунтованість постанови суду, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення виходячи з наступних підстав.


Задовольняючи частково позов суд першої інстанції виходив з того, що відповідачі проводячи зустрічну звірку в ТзОВ «Айріс» вийшли за межі своїх повноважень оскільки, перевіряли коло питань які не повинні були перевіряти, а саме проводили перевірку правильності визначення вартості наданих послуг дані які оформлені в довідці № 07-03/21 від 05.03.2013 р.


Такі висновки суду першої інстанції, на переконання колегії суддів, відповідають нормам матеріального та процесуального права і фактичним обставинам справи виходячи з наступних підстав.


Судом першої інстанції встановлено, що посадові особи Державної фінансової інспекції в Закарпатській області провели зустрічну звірку з питань дотримання законодавства виду, обсягу і якості операцій в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Айріс» з Управлінням освіти, молоді і спорту Тячівської РДА за період з 01.01.2011 по. 01.01.2013 р. за результатами якої складено довідку № 07-03/21 від 05.03.2013 р.


У відповідності до висновку довідки № 07-03/21 від 05.03.2013 р. проведеною зустрічною звіркою встановлено, що за період з 01.01.2012 р. по 01.01.2013 р. ТзОВ «Айріс» застосовувались завищені ціни за надані послуги з організації гарячого харчування на загальну суму - 249137, 25 грн.


В п. 12 ст. 10 Закону України «Про основні засади державного фінансового контролю в Україні» передбачено право органу державного фінансового контролю на проведення у суб'єктів господарювання які мали правові відносини з підконтрольною установою зустрічні звірки з метою документального підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків що здійснюються між ними для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку підконтрольної установи.


Згідно п. 3 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 р. № 550 ( далі Порядок) зустрічна звірка - це метод документального підтвердження у суб'єктів господарювання які мали правові відносини з підконтрольною установою, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювались між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку підконтрольної установи.


Як видно зі змісту п. 26 Порядку зустрічна звірка проводиться шляхом документального і фактичного дослідження виду, обсягу операцій проведених між суб'єктом господарювання та об'єктом контролю підконтрольною установою.


Аналіз наведених норм та висновків суду першої інстанції свідчить що під час проведення зустрічної звірки ревізор фіксує факти наявності чи відсутності правових відносин з підконтрольною установою, їх виду та обсягу відповідно до представлених даних бухгалтерського обліку.


Спірні відносини виникли з питань перевірки посадовими особами Державної фінансової інспекції в Закарпатській області в ході здійснення зустрічної звірки порядку встановлення вартості послуг шкільних їдалень з гарячого харчування учнів наданих ТзОВ «Айріс» Управлінню освіти, молоді і спорту Тячівської РДА згідно укладених договорів, що передбачає наявність між ними певних цивільних прав та обов'язків.


Під час здійснення зустрічної звірки посадові особи органу Державного фінансового контролю фактично здійснили ревізію порядку та правильності визначення вартості наданих позивачем підконтрольній установі Управлінню освіти, молоді і спорту Тячівської РДА послуг.


За таких обставин, колегія суддів вважає що суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що зустрічна звірка органом державного фінансового контролю проведена не у спосіб встановлений ст. 26 Порядку, п 12 ст. 10 Закону України «Про основні засади державного фінансового контролю в Україні» та посадові особи відповідача вийшли за межі повноважень наданих законом оскільки, перевірка таких питань не належить до кола повноважень органу державного фінансового контролю а тому наявні підстави для задоволення позову в частині визнання дій відповідачів протиправними під час проведення зустрічної звірки документального підтвердження виду, обсягу і якості операцій в ТзОВ «Айріс» з Управлінням освіти, молоді і спорту Тячівської районної державної адміністрації за період з 01.01.2011 по 01.01.2013 р.


В іншій частині судове рішення не оскаржується.


Разом з тим, суд першої інстанції в порушення вимог ст. 159, п. 4 ст. 163 КАС України не зазначив в резолютивній частині судового рішення дій яких саме відповідачів слід визнати протиправними та в чому заключаються протиправні дій, що є підставою для зміни апеляційним судом постанови суду в порядку ст. 201 КАС України.


Тому, абз 2 резолютивної частини рішення слід викласти у наступній редакції:


- визнати протиправними дії Державної фінансової інспекції в Закарпатській області Державної фінансової інспекції України в особі Головного державного фінансового інспектора відділу інспектування у сфері освіти і науки Горват О.О. та Головного державного фінансового інспектора відділу інспектування у сфері освіти і науки Коштура В.В. під час проведення зустрічної звірки з питань дотримання законодавства виду, обсягу і якості операцій в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Айріс» з Управлінням освіти, молоді і спорту Тячівської районної державної адміністрації за період з 01.01.2011 року по 01.01.2013 року в частині перевірки правильності визначення вартості наданих послуг дані яких оформлені в довідці № 07-03/21 від 05.03.2013 року.


Колегія суддів не приймає до уваги за безпідставністю доводи апелянта про те, що діями відповідачів під час зустрічної звірки не порушенні права позивача оскільки, предметом спору є довідка про результати зустрічної звірки яка є фактично рішенням суб'єкта владних повноважень про вчинені порушення позивача та передбачає можливість стягнення у майбутньому з позивача спірної суми в порядку господарського судочинства. Тому, дії відповідачів в частині перевірки правильності визначення вартості наданих послуг дані яких оформлені в довідці № 07-03/21 від 05.03.2013 р. зачіпає права позивача та відповідно до ст. 55 Конституції України можуть бути предметом розгляду в порядку адміністративного судочинства.


У відповідності до ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.


Відповідно до вимог ст. 201 КАС України, правильне по суті вирішення справи але з помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права є підставою для зміни постанови чи ухвали суду першої інстанції.


З огляду на те, що судом першої інстанції правильно по суті вирішено спір, але із помилковим застосуванням норм процесуального права, колегія суддів приходить до висновку, що оскаржувану постанову слід змінити. Інші доводи апеляційної скарги зроблених судом апеляційної інстанції висновків не спростовують.


Керуючись ст. 195, ст. 198, ст. 201, ст. 205, ст. 207, ст.254 КАС України, суд-


ПОСТАНОВИВ:


Апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Закарпатській області Державної фінансової інспекції України задовольнити частково.

Постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 11.01.2014 року у справі за № 807/786/13-а - змінити.

Абзац 2 резолютивної частини рішення викласти у наступній редакції :

Визнати протиправними дії Державної фінансової інспекції в Закарпатській області Державної фінансової інспекції України в особі Головного державного фінансового інспектора відділу інспектування у сфері освіти і науки Горват О.О. та Головного державного фінансового інспектора відділу інспектування у сфері освіти і науки Коштура В.В. під час проведення зустрічної звірки з питань дотримання законодавства виду, обсягу і якості операцій в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Айріс» з Управлінням освіти, молоді і спорту Тячівської районної державної адміністрації за період з 01.01.2011 року по 01.01.2013 року в частині перевірки правильності визначення вартості наданих послуг дані яких оформлені в довідці № 07-03/21 від 05.03.2013 року.

В решті постанову суду залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення постанови в повному обсязі.


Головуючий: Н.В. Савицька

Судді: М.В. Костів

Р.М. Шавель






Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація