Судове рішення #3787721
Справа №2-14/2009 року

                                                                                                              Справа №2-14/2009 року                                                                           

 

 

З А О Ч Н Е        Р І Ш Е Н Н Я

 

І М Е Н Е М                      У К Р А Ї Н И

 

09 січня 2009 року                                                                                                             м. Судак

 

Судацький міський суд Автономної Республіки Крим

у складі:

головуючого судді Морозової Л.М.

при секретарі Усачової М.О.,

з участю:

третьої особи ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Судак цивільну справу за позовом  ОСОБА_2 до науково-технічного алмазного концерну „Алкон” Національної Академії наук України про відшкодування моральної шкоди, завданої суб'єктом туристичної діяльності, суд - 

 

В С Т А Н О В И В:

 

ОСОБА_2 звернулась у суд з позовною заявою до науково-технічного алмазного концерну „Алкон” Національної Академії наук України про відшкодування моральної шкоди, яка заподіяна внаслідок пожежі у корпусі АДРЕСА_1 м.Судак, АР Крим, у зв'язку з загибеллю її дочки Кучук Анастасії.

Заявлений позивачкою позов випливає з кримінальної справи за обвинуваченням ОСОБА_1 за ч.2 ст.270 КК України. За вироком Судацького міського суду від 14 березня 2005 року ОСОБА_2. визнана потерпілою та цивільним позивачем.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 28 серпня 2003 року внаслідок пожежі, яка сталася у корпусі АДРЕСА_1 загинула її донька - ОСОБА_3. Вона відпочивала по путівці у вказаному пансіонаті. На думку позивачки за вини працівників пансіонату „Алмаз” їй заподіяна матеріальна шкода від пошкодження майна та спричинення моральна шкода внаслідок моральних страждань та переживань, пов'язаних з загибеллю доньки.

До суду позивачка надала письмові уточнення до позовної заяви про відшкодування моральної шкоди, де зменшила заявлені позовні вимоги і наполягає на відшкодуванні тільки заподіяної моральної шкоди. У заяві просить стягнути з відповідача заподіяну моральну шкоду у сумі 300 000 гривень.

Позивачка надіслала суду письмову заяву у якої просила суд розглядати справу у її відсутності позовні вимоги підтримала у повному обсязі.

Представник відповідача НТАК „Алкон” НАН України в судове засідання не з'явився. Причини неявки суду не відомі. Про день слухання справи повідомлені належним чином.       

Третя особа ОСОБА_1 не заперечував проти заочного розгляду справи, та наполягав на стягнені моральної шкоди не більше тієї суми, яка була встановлена вироком Судацького міського суду від 14 березня 2005 року.

Зі згоди позивачки, третьої особи суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.224 ЦПК України.

Суд дослідивши письмові докази по справі, вивчивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Судом встановлено, що за вироком Судацького міського суду АР Крим від 14 березня 2005 року за обвинуваченням ОСОБА_1 за ч.2 ст.270 КК України, ОСОБА_2. визнана потерпілою та цивільним позивачем. Згідно вказаного вироку суду та постанови слідчого від 20 липня 2004 року, у якості цивільного відповідача по даній справі, визнаний науково-технологічний алмазний концерн ”Алкон” Національної Академії наук України.

На підставі ст.1167 ЦК України моральна шкода завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини.

Вироком Судацького міського суду від 14 березня 2005 року, встановлено, що внаслідок пожежі, яка сталася 28 серпня 2003 року знищений корпус АДРЕСА_1, який є підрозділом концерну „Алкон” Національної Академії наук України без права юридичної особи. Ст.1 п.1.1 Положення ”Про пансіонат Алмаз”. У результаті пожежі загинула неповнолітня ОСОБА_3, яка відпочивала у пансіонаті ”Алмаз” потерпілою та цивільним позивачем по справі визнана ОСОБА_2.

Згідно ст.3 п.3.1 ”Статуту” - концерн ”Алкон” НАН України є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки у банках. Предметом діяльності концерну ”Алкон” також є самостійний баланс, рахунки у банках. Предметом діяльності концерну ”Алкон” також є санаторно-медичні, оздоровчо-спортивні, туристичні послуги ст.2 п.2.3 Статуту.

Вищевикладене свідчить про те, що науково-технічний алмазний концерн „Алкон” НАН України який визнаниий цивільним відповідачем є суб`єктом туристичної діяльностіі.

Частиною першою ст.33 Закону України «Про туризм» передбачено, що суб`єкт туристичної діяльності, який порушив законодавство в галузі туристичної діяльності при наданні туристичної послуги, що завдало шкоду, зобов`язаний відшкодувати туристу збитки у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розміру. Відповідно до ст.7 Закону України ”Про страхування” та ст.16 Закону України ”Про туризм” укладення договору страхування між суб'єктом туристичної діяльності та страховиком є обов'язком, відшкодування матеріальної шкоди туристу здійснюється у вигляді страхової виплати, яка відповідно до частини другої ст.9 Закону України ”Про страхування” виплачується страховиком у розмірі встановленому цим договором.

Таким чином заподіяна моральна шкода ОСОБА_2 повинна бути відшкодована НТАК „Алкон” НАН України, як суб'єктом туристичної діяльності.

На користь ОСОБА_2. слід стягнути з відповідача НТАК „Алкон” НАН України заподіяну моральну шкоду у сумі 100 000 (сто тисяч) гривен.

На думку суду заявлена моральна шкода у сумі 300 000 (триста тисяч) гривен позивачкою завищена і підлягає задоволенню у сумі 100 000 (сто тисяч) гривен.

Стаття 170 ЦК України встановлює, що держава набуває і здійснює цивільні права та обов'язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом. Згідно ст.ст.174, 176 ЦК України держава відповідає лише за своїми обов`язками і не відповідає за зобов`язаннями створених нею юридичних осіб крім випадків встановлених законом.

Враховуючи те, що концерн „Алкон” НАН України є державним комерційним підприємством, яке відповідно до ч.1 ст.74 Господарського кодексу України несе відповідальність за наслідки своєї діяльності. Згідно з положенням п.3.4 ст.3 Статуту - НТАК „Алкон” НАН України відповідає по своїх зобов'язаннях належними активами, на які у відповідності до законодавства України може бути звернене стягнення. Держава та її органи не відповідають по зобов'язанням НТАК „Алкон” НАН України (ч.5 ст.74 Господарського кодексу України).

Суд не може прийняти до уваги посилання позивача на те, що на підставі вимог ст.1177 ЦК України - Держава України повинна відшкодовувати заподіяну моральну шкоду як особі, яка потерпіла від злочину. Зі змісту вказаної норми вбачається, що майнова шкода, завдана майну фізичної особи внаслідок злочину, відшкодовується державою, якщо не встановлено особу, яка вчинила злочин, або якщо вона є неплатоспроможною. Особливість даної норми полягає в наявності спеціальних обставин, необхідних для виникнення такого обов`язку в державі: наявність тільки майнової шкоди та злочинець є фізичною особою неплатоспроможною, або не встановлено особу яка вчинила злочин. В даному випадку позивачка просить відшкодувати на її користь моральну шкоду, що не передбачено вимогами ст.1177 ЦК України. У якості цивільного відповідача по справі визнана юридична особа - НТАК „Алкон” НАН України, як суб'єкт  туристичної діяльності.

З відповідача належить стягнути держмито в доход держави у сумі 1000 гривен.

 

Керуючись ст.ст. 170, 174, 176, 1167 ЦК України, ст.ст. 7, 33 Закону України «Про туризм», ст.ст. 10, 60, 88, 209, 212-215, 218, 224-226 ЦПК України, суд -

 

В И Р І Ш И В :

 

Позовну заяву ОСОБА_2 до науково-технічного алмазного концерну „Алкон” Національної Академії наук України про відшкодування моральної шкоди, завданої суб'єктом туристичної діяльності - задовольнити частково.

            Стягнути з науково-технічного алмазного концерну „Алкон” Національної Академії наук України на користь ОСОБА_2 заподіяну моральну шкоду у сумі 100 000 (сто тисяч) гривен.

            Стягнути з науково-технічного алмазного концерну „Алкон” Національної Академії наук України на користь держави судові витрати у сумі 1000 ( одна тисяча) гривен.

Стягнути з з науково-технічного алмазного концерну „Алкон” Національної Академії наук України на користь держави судові витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду цивільної справи у Судацькому міському суді у розмірі                    30 (тридцять) гривень.  

 

            Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду м.Феодосії АР Крим через Судацький міський суд АР Крим, шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.

            Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 10 днів з дня отримання його копії.

 

 

 

Головуючий                          Л.М. Морозова

 

З оригіналом згідно.

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація