Справа № 752/17712/13-ц
Провадження № 2/752/955/14
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
04 липня 2014 року Голосіївський районний суд міста Києва у складі: головуючого судді Мирошниченко О.В.
при секретарі Яловенко А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2, Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації, третя особа - Служба у справах дітей Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації, про визнання недійсними розпорядження та свідоцтва про право власності, -
в с т а н о в и в:
У жовтні 2013 року позивач ОСОБА_1 звернулась до Голосіївського районного суду м. Києва з позовом до відповідачів ОСОБА_2, Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації, в якому просила визнати недійсним розпорядження Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації № 782 від 13.11.2012 року про укладання договорів найму, визнати недійсним свідоцтво про право власності, видане 25 грудня 2012 року ОСОБА_4 відділом приватизації житлового фонду Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації на 46/100 частини квартири АДРЕСА_1 та застосувати юридичні наслідки недійсності правочинів, а саме: відновити дію розпорядження Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації № 603 від 25.05.2007 року про укладання договорів найму, повернути 46/100 частини квартири АДРЕСА_1 у власність державного житлового фонду.
В обґрунтування позовних вимог зазначила про те, що в квартирі АДРЕСА_1, зареєстровані мати позивача - ОСОБА_2, позивач ОСОБА_1 та син позивачки - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1. Після смерті батька ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_4 року та укладанням ОСОБА_2 нового шлюбу, а також через складність її характеру, у сторін у справі виникли непорозуміння стосовно користування спірною квартирою, у зв'язку із чим ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом про виселення ОСОБА_1 із спірної квартири. Ухвалою Голосіївського районного суду м. Києва від 06.06.2012 року, постановленою у справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1, ОСОБА_5, треті особи: Голосіївська районна в м. києві державна адміністрація, Комунальне підприємство «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду Голосіївського району м. Києва» про виселення, зобов'язання вчинити певні дії, усунення перешкод в користуванні жилим приміщенням, зміну договору найму та за зустрічним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, Комунального підприємства «Дирекція з управління та обслуговування Житлового фонду Голосіївського району м. Києва» про зміну договору найму житлового приміщення, провадження у вказаній вище цивільній справі закрито, затверджено мирову угоду, якою визначено порядок користування спірною квартирою.
На підставі вказаного вище судового рішення розпорядженням Голосіївської районної в м. Киві державної адміністрації № 782 від 13 листопада 2012 року розділено договори найму з ОСОБА_1 та з ОСОБА_2
Відділом приватизації житлового фонду Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації 25 грудня 2012 року згідно зазначеного вище розпорядження від 13 листопада 2012 року ОСОБА_2 видано свідоцтво на 46/100 частин квартири АДРЕСА_1.
Про факт приватизації ОСОБА_2 майже половини частки квартири не було відомо, позивач вважає, що квартира може бути приватизована у спільну власність у рівних частках всіх зареєстрованих у ній мешканців, а саме: ОСОБА_4, ОСОБА_1 та ОСОБА_5
Вказаними діями, на думку позивача, порушено права позивача ОСОБА_1 та малолітнього ОСОБА_5, у зв'язку із чим позивач у власних інтересах та в інтересах малолітнього ОСОБА_5 звернулась до суду з даним позовом.
У судовому засіданні позивач та представник позивача уточнили позовні вимоги, просили визнати недійсним пункт розпорядження Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації № 782 від 13.11.2012 року про укладання договорів найму, в частині, що стосується розділу договорів найму з ОСОБА_2 та з ОСОБА_1
Відповідач ОСОБА_2 та її представник у судовому засіданні заперечували проти позовних вимог у повному обсязі. В обґрунтування заперечень вказали на те, що порядок приватизації не було порушено, оскільки ОСОБА_1 фактично надала свою згоду на приватизацію відповідачем частини житлового приміщення, відповідно до розміру кімнат.
Представник відповідача Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог посилалась на те, що у відповідності до п. 4 Наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16.12.2009 року № 396 «Про затвердження Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян», передача займаних квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у комунальних квартирах здійснюється в приватну (спільну сумісну, спільну часткову) власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім'ї, які постійно мешкають у цих квартирах (будинках), жилих приміщеннях у гуртожитку, кімнатах у комунальній квартирі, у тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов'язковим визначенням уповноваженого власника.
Враховуючи той факт, що позивач по справі не є членом сім'ї ОСОБА_2 та не мешкає постійно разом із нею в кімнаті № 6 (10.5 кв. м.) квартири АДРЕСА_1, а інші побутові приміщення залишились в спільному користуванні лише за ОСОБА_2 та ОСОБА_1 то, і згода позивача на передачу займаного ОСОБА_2 приміщення в приватну власність не потрібна.
Представник третьої особи Служби у справах дітей Голосіївської районної у м. Києві у судовому засіданні підтримала позовні вимоги та зазначила, що при здійсненні приватизації порушено права малолітнього ОСОБА_5 Крім того, вказала про те, що згода Органу опіки та піклування Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації, враховуючи реєстрацію у спірній квартири малолітньої дитини, органом опіки та піклування не надавалась.
Вислухавши пояснення учасників процесу та дослідивши матеріали цивільної справи, судом встановлено наступне.
26 липня 1986 року ОСОБА_7 на родину з трьох осіб (ОСОБА_7, ОСОБА_2 та ОСОБА_1) видано ордер № 4824 на квартиру АДРЕСА_1 (а.с. 74).
Ухвалою Голосіївського районного суду м. Києва від 06.06.2012 року, постановленою у цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1, ОСОБА_5, треті особи: Голосіївська районна в м. києві державна адміністрація, Комунальне підприємство «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду Голосіївського району м. Києва» про виселення, зобов'язання вчинити певні дії, усунення перешкод в користуванні жилим приміщенням, зміну договору найму та за зустрічним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, Комунального підприємства «Дирекція з управління та обслуговування Житлового фонду Голосіївського району м. Києва» про зміну договору найму житлового приміщення, закрито провадження у вказаній вище цивільній справі. Затверджено морову угоду, укладену між сторонами, відповідно до умов якої визначено порядок користування житловою площею спірної квартири, а саме визначено, що ОСОБА_2 одноосібно користується кімнатою АДРЕСА_1; ОСОБА_1 з сином ОСОБА_5 користується кімнатою АДРЕСА_1 площею18,4 кв. м., та всі інші побутові приміщення, а саме: кухня площею 5,4 кв.м., ванна кімната площею 2,0 кв. м, туалетна кімната площею 1,0 кв.м., коридор площею 5,0 кв. м, шафа площею 0,9 кв. м. - залишаються у спільному користуванні ОСОБА_2 та ОСОБА_1 (а.с. 8-10).
При цьому суд враховує, що вказаним вище судовим рішення визначено лише порядок користування житловим приміщенням між ОСОБА_1 та ОСОБА_2, а не змінено договори найму ОСОБА_1 та ОСОБА_2 Інше судове рішення щодо зміни або розділу договорів найму з ОСОБА_1, ОСОБА_2, станом на момент розгляду справи відсутнє.
25 грудня 2012 року ОСОБА_2 звернулась до органу приватизації Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації із заявою про передачу у власність останній житлової площі квартири АДРЕСА_1 (а.с. 112).
На підставі заяви ОСОБА_2 від 25 грудня 2012 року здійснено розрахунок площі квартири, що безоплатно приватизується, згідно якого загальна площа становить 25,7 кв. м., що становить 46/100 частин квартири АДРЕСА_1 (а.с. 143).
Відповідно до пункту другого розпорядження Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації від 13.11.2012 року за № 782 на підставі ухвали Голосіївського районного суду м. Києва від 06 червня 2012 року розділено договори найму згідно з ОСОБА_2, яка мешкає в кімнаті № 6, житловою площею 10,50 кв.м., та ОСОБА_1, яка разом з сином мешкає в кімнаті АДРЕСА_1 житловою площею 18,40 кв. м., залишається в спільному користуванні ОСОБА_2 та ОСОБА_1 (а.с. 95).
25 грудня 2012 року Відділом приватизації житлового фонду Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації ОСОБА_2 видано свідоцтво про право власності на 46/100 частини квартири АДРЕСА_1 (а.с. 11).
Як вбачається з викопіровки з поверхневого плану квартири АДРЕСА_1, вказана вище квартира складається з наступних приміщень: кімната, площею 18,40 кв.м.; кімната, площею 10,50 кв.м.; кімната, площею 12,50 кв.м.; кухня, площею 5,40 кв.м.; ванна, площею 2,00 кв.м.; туалетна кімната, площею 1,0 кв.м.; коридор,площею 5,00 кв.м.; шафа, площею 0,9 кв.м. (а.с. 16).
Відповідно до ч.2 ст.8 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" передача займаних квартир /будинків/ здійснюється у спільну сумісну або часткову власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім"ї, які постійно мешкають в даній квартирі, в т.ч. тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов'язковим визначенням уповноваженого власника квартири.
Згідно вимог ч.3 ст. 8 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду", передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина. '
Частина 5 статі 8 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" передбачає, що передача квартир (будинків) у власність громадян з доплатою, безоплатно чи з компенсацією відповідно до статті 5 цього Закону оформляється свідоцтвом про право власності на квартиру (будинок), яке реєструється в органах приватизації і не потребує нотаріального посвідчення .
Відповідно до п.п. 4, 5, 6.2 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, яке затверджено наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 396 від 16 грудня 2009 року, Передача займаних квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у комунальних квартирах здійснюється в приватну (спільну сумісну, спільну часткову) власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім'ї, які постійно мешкають у цих квартирах (будинках), жилих приміщеннях у гуртожитку, кімнатах у комунальній квартирі, у тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов'язковим визначенням уповноваженого власника.
Передача житла у власність громадян здійснюється безоплатно виходячи з розрахунку санітарної норми (21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена сім'ї та додатково 10 квадратних метрів на сім'ю).
У комунальній квартирі, жилому блоці (секції) у гуртожитку, де мешкають два і більше наймачі, загальна площа, що передається у власність громадян, визначається як сума площ займаних наймачами жилих кімнат (з урахуванням відповідних коефіцієнтів площі розташованих у них веранд, засклених балконів, лоджій, холодних комор, відкритих балконів, лоджій та терас) та площі підсобних приміщень, яка розподіляється між всіма наймачами пропорційно площі займаних ними жилих кімнат.
У судовому засіданні оглянуто оригінал приватизаційної справи на квартиру АДРЕСА_1, копію якої приєднано до матеріалів даної цивільної справи (а.с. 142-157).
Як встановлено у судовому засіданні, згода ОСОБА_1 на приватизацію ОСОБА_2 житлової площі у вказані вище квартирі не надавалась, в матеріалах приватизаційної справи та цивільної справи відсутня.
Таким чином, у разі відсутності судового рішення щодо розділу договорів найму, жилого приміщення може бути змінено тільки за згодою наймача, членів його ім'ї і наймодавця, при цьому частиною першою ст. 104 Житлового кодексу України, прямо зазначено, що укладання окремого договору найму можливо, якщо вигляд приміщення відповідає вимогам ст. 63 ЖК України
Крім того, як вбачається з довідки про склад осіб, зареєстрованих у квартирі АДРЕСА_1, виданої ТОВ Фірмою «Квартет ЛТД» у серпні місяці 2012 року, у вказаній вище квартирі станом на серпень 2012 року були зареєстровані: ОСОБА_2, яка займала кімнату, площею 10,5 кв.м. та ОСОБА_1, яка займала кімнату, площею 12,5 кв.м. (а.с. 148).
Однак, з довідки за формою 3 щодо осіб зареєстрованих у вказаній вище квартири, наданої 27 травня 2014 року на запит суду, вбачається, що у квартирі АДРЕСА_1 з 18 травня 2004 року зареєстрований також малолітній ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 134).
Виходячи з аналізу Закону № 2482-ХІІ у поєднанні з нормами статей 1,6,9,61 ЖК України , ст. 29 ЦК України місцем постійного проживання особи є житлове приміщення , в якому особа постійно проживає, має передбачені ст. 64 ЖК права користування цим приміщенням і на яке за особою зберігається це право і при тимчасовій відсутності (у випадках , передбачених ст.71 ЖК України ), а відтак, і право на приватизацію разом з іншими членами сім'ї.
За таких обставин, суд надходить до висновку про те, що пункт другий розпорядження Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації від 13.11.2012 року за № 782 про розділ договорів найму з ОСОБА_2 та з ОСОБА_1, є незаконним оскільки цим рішенням було порушено права малолітнього ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, у зв'язку із чим розпорядження Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації від 13.11.2012 року за № 782 в частині розділу договорів найму з ОСОБА_2 та з ОСОБА_1, та видане ОСОБА_2 на підставі вказаного вище розпорядження свідоцтво про право власності на 46/100 частини квартири АДРЕСА_1, підлягають визнанню недійсними.
Разом з тим, суд вважає, що позовні вимоги в частині застосування юридичних наслідків недійсності правочину, а саме: відновлення дії розпорядження Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації № 603 від 25 травня 2007 року про укладення договорів найму, а також повернення 46/100 частин квартири АДРЕСА_1 у власність державного житлового фонду не підлягають задоволенню, оскільки не ґрунтуються на вимогах закону.
За таких обставин суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду», Положенням про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, ст. ст. 47, 48, 63, 103, 104 Житлового кодексу України, ст. ст. 3, 4, 10, 11, 57-60, 88, 169, 209, 212-215, 218 ЦПК України, -
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації, третя особа - Служба у справах дітей Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації, про визнання недійсними розпорядження та свідоцтва про право власності, - задовольнити частково.
Визнати недійсним пункт 2 розпорядження Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації № 782 від 13.11.2012 року про укладання договорів найму.
Визнати недійсним свідоцтво про право власності, видане 25 грудня 2012 року відділом приватизації житлового фонду Голосіївської державної адміністрації ОСОБА_2 належить на 46/100 частини квартири АДРЕСА_1
В іншій частині позовних вимог відмовити - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя
- Номер: 2-з/752/277/15
- Опис:
- Тип справи: на заяву про забезпечення позову, доказів у цивільних справах
- Номер справи: 752/17712/13-ц
- Суд: Голосіївський районний суд міста Києва
- Суддя: Мирошниченко О.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.07.2015
- Дата етапу: 21.07.2015