Справа № 258/4108/14-а
Провадження2-а/258/159/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а/258/159/14
03 червня 2014р. Кіровський районний суд м.Донецька
у складі: головуючої судді Дорошенко В.Г.
при секретарі Сорока Т.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кіровської районної в м. Донецьку ради, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ :
Позивачка ОСОБА_1 звернулась до Кіровського районного суду м. Донецька з адміністративним позовом до Кіровської районної в м. Донецьку ради, в якому вказує, що згідно договору купівлі-продажу квартири від 27 червня 2013 року, посвідченого нотаріусом Донецького міського нотаріального округу Донецької області ОСОБА_2, їй на праві власності належить квартира АДРЕСА_1.
Дана квартира розташована на першому поверсі і виявилась дуже холодною, опалення, яке надає тепломережа не достатньо для обігріву квартири у зимовий період. В зв'язку з цим позивачка вирішила встановити автономне опалення.
У грудні 2013р. позивачка звернулася до ТОВ «КФ Промрезерв» з заявою про проведення обстеження опалювальної системи у її квартирі. По результатам обстеження був складений акт від 12 грудня 2012р. в якому зазначено, що середня температура у приміщенні складає 17 градусів, що не відповідає нормативу. Аналогічний акт був складений 15 січня 2014р. Однак, крім складання актів, ніяких інших дій по налаштування системи опалення у її квартирі виконано не було.
27 березня 2014р. позивачка змушена була звертатися з заявою до Кіровської районної у м.Донецьку ради, з проханням відключити її квартиру від системи центрального опалення та надання дозволу на встановлення системи автономного опалення.
Але, своїм листом від 28 березня 2014 р. № 01/27-1417 відповідач відмовив їй, посилаючись на Наказ Міністерства будівництва, архітектури житлово-комунального господарства України № 4 від 22.11.2005 р.
Позивачка вважає, що відповідач неправомірно відмовив у задоволенні її заяви, оскільки Наказ Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 4 від 22.11.2005 р. з наступними доповненнями не забороняє відключення від центрального опалення, а дозволяє це відключення згідно положень інструкцій про порядок відключення приміщень житлових будинків від ліній центрального опалення та гарячого водопостачання.
Згідно Порядку відключення окремих житлових приміщень від ліній централізованого опалення при відмові споживача від центрального опалення, який не бажає більше користуватися послугами централізованого опалення, він зобов'язаний виконати заходи щодо забезпечення в приміщенні вимог санітарних норм і правил, узгоджених з власником житлового будинку.
Позивачка вказує, що вона як власник квартири, готова виконати всі узгоджені з власником будинку заходи та технічні умови щодо забезпечення в приміщенні після відключення від централізованого опалення санітарних норм і правил. Відповідач неправомірно відмовив їй в праві на автономне опалення, мотивуючи своє рішення тим, що відключення від системи централізованого опалення здійснюється тільки лише за умови відключення всього будинку від системи централізованого опалення, порушив права позивачки як власника майна, що суперечить ст. 321 п. 1 ЦК України, тобто обмежує права власника, його Конституційне право розпоряджатися своїм майном.
За таких обставин, позивачка просить суд визнати дії Кіровської районної в м. Донецьку ради щодо відмови їй у видачі дозволу на відключення квартири АДРЕСА_1 від мережі централізованого опалення та встановлення автономного опалення - неправомірним та зобов'язати Кіровський районний у м. Донецьку рада дати їй дозвіл на відключення вказаної квартири від мережі централізованого опалення та встановлення автономного опалення.
Позивачка ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримала позовні вимоги у повному обсязі, надала пояснення аналогічні вищевикладеним та просила суд її позов задовольнити.
Представник відповідача Кіровської районної у м.Донецьку ради - Чейлях Л.І., яка діяла на підставі довіреності від 10 січня 2014р., у судове засідання не зьявилася, однак надала суду заяву(а.с.17), в якій просила позов ОСОБА_1 розглянути у її відсутність та ухвалити рішення на розсуд суду.
Суд, вислухавши пояснення позивачки, дослідивши докази, надані позивачкою в обґрунтування позовних вимог, вважає, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, в судовому засіданні було встановлено, що позивачці ОСОБА_1 на праві приватної власності належить квартира АДРЕСА_1(а.с.6).
Як вбачається представлених суду актів житлової організації ТОВ «Горняк-2005», яка є балансоутримувачем жилого багатоквартирного будинку АДРЕСА_1, складених 12 грудня 2013р. та 15 січня 2014р., при замірянні температури повітря в квартирі позивачки було встановлено, що середня температура дорівнює +17 градусів(а.с.10,11).
В зв'язку з поганим опаленням та низькою температурою в зимовий період в квартирі, позивачка ОСОБА_1 звернулася із заявою до Кіровської районної в м. Донецьку ради з приводу відключення її квартири від системи центрального опалення та встановлення автономного опалення.
Листом від 28 березня 2014 р. № 01/27-1417 відповідач відмовив позивачці у відключенні від системи центрального опалення та встановлення автономного опалення, посилаючись на «Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», затвердженого Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 4 від 22.11.2005 року та «Правила надання послуг з централізованого опалення та постачанню холодної і гарячої води і водовідведенню».
Разом з цим, згідно «Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», затвердженого Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 4 від 22.11.2005 року, у разі відмови споживача від централізованого теплопостачання, який не бажає більше користуватися послугами централізованого теплопостачання, він повинен виконати заходи по забезпеченню у приміщеннях вимог санітарних норм та правил. Ці заходи повинні бути погоджені із власником будинку. Дане зумовлене тим, що у багатоквартирному фонді в Україні переважно передбачено централізоване теплопостачання (гаряча вода та опалення). Втручання в працюючу схему шляхом вилучення окремих елементів передбачає необхідність повного коректування загальнобудинкової системи.
Згідно статті 24 Закону України «Про теплопостачання», споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачання, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.
Відповідно до п. 26 Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», затвердженого Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 4 від 22.11.2005 року, відключення споживачів від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 статті 317 ЦК України, власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Згідно статті 321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Таким чином, аналізуючи вищенаведені норми законодавства, суд доходить висновку, що відповідач - Кіровська районна у місті Донецьку рада, відмовляючи ОСОБА_1 у видачі дозволу на автономного опалення та мотивуючи відмову тим, що відключення від системи централізованого опалення та гарячого водопостачання здійснюється лише за умови відключення всього будинку, порушив права позивачки як власника майна, що суперечить ст. 321 ЦК України, тобто обмежує гарантоване Конституцією України право власника на розпорядження своїм майном.
Крім того, таке рішення ставить власника квартири у залежність від власників інших квартир будинку, які не мають можливості або бажання встановити індивідуальне опалення квартири, чим грубо порушуються права та свободи громадян, гарантовані Конституцією України.
Суд вважає, що в даних правовідносинах, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, при вирішенні даного спору підлягають застосуванню Закон України «Про теплопостачання» та Цивільний кодекс України.
Оцінюючи зібрані по справі докази у їх сукупності, суд вважає за необхідне визнати дії Кіровської районної у місті Донецьку ради, що до відмови у наданні ОСОБА_1 дозволу на відключення її квартири від системи центрального опалення та встановлення автономного опалення у квартирі - неправомірними та зобов'язати відповідача надати позивачці дозвіл на виконання таких дій.
Керуючись ст.ст. 317, 321 ЦК України, ст. 24 Закону України «Про теплопостачання», «Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», ст. 10, 11, 86, 99, 159-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати дії Кіровської районної в м. Донецьку ради щодо відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на відключення квартири АДРЕСА_1 від системи централізованого опалення та встановлення автономного опалення - неправомірними.
Зобов'язати Кіровську районну у м. Донецьку раду надати ОСОБА_1 дозвіл на відключення квартири АДРЕСА_1 від системи централізованого опалення, установку та підключення у вказаній квартирі автономного опалення.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Кіровського районного суд м. Донецька протягом 10 днів з дня його проголошення.
Суддя: