Судове рішення #3782137

 

Машівський районний суд  Полтавської області

Справа № 2-37/2009 рік

 

Р  І  Ш  Е  Н  Н  Я

І М Е Н Е М        У К Р А Ї Н И

 

 22 січня  2009 року.   Машівський районний суд Полтавської області у складі :

головуючого - судді                                                             Дроботенко Ю.Б.

при секретарі                                                                        Ткач Н.М.

з участю: позивача                                                               ОСОБА_1

відповідачів                                                                            ОСОБА_2,ОСОБА_5                             

                                                                                          ОСОБА_6 та ОСОБА_4

представника відповідачів                                                          ОСОБА_7

представника ССД Машівської РДА                                          Мельничук З.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Машівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про відшкодування майнової і моральної шкоди, завданої злочином,  -

 

В С Т А Н О В И В :

 

У грудні 2008 року позивач звернувся до суду з зазначеним позовом посилаючись на те, що в ніч з 11 на 12 жовтня 2008 року неповнолітній ОСОБА_2 та малолітній ОСОБА_8, прийшли до його господарства і  з території двору, таємно незаконно заволоділи транспортним засобом - легковим автомобілем ІНФОРМАЦІЯ_1 днз НОМЕР_1, яким на підставі генеральної довіреності він керує та розпоряджається. На даному автомобілі вони поїхали в с. Павлівка Машівського району. Не доїжджаючи  до  с. Павлівка, автомобіль зупинився. ОСОБА_2 та ОСОБА_8 скотили його на ґрунтову дорогу, де переночували, а вранці автомобіль  спалили. При цьому разом з автомобілем згоріло і майно, а саме: новий акумулятор вартістю  400 грн, 4 шини на загальну суму 756 грн, автомагнітола вартістю 460 грн, автомобільні чохли вартістю 160 грн, домкрат вартістю 160 грн, набір сантехнічних ключів в кількості 3 шт. загальною вартістю 300 грн, динаміки в кількості 4 шт. загальною вартістю 320 грн.

Всього суспільно-небезпечними діями неповнолітніх йому було завдано матеріальної шкоди на загальну суму 7084 грн.

            У зв'язку з цим він звернувся до Машівського РВ ГУМВС України в Полтавській області із заявою про порушення кримінальної справи.

            15 грудня 2008 рооку Машівський районний суд, розглянувши кримінальну справу встановив, що ОСОБА_2 та ОСОБА_8 вчинили суспільно небезпечне діяння, передбачене ч.1 ст.289 КК України, та враховуючи вік підсудних застосував до них примусові заходи виховного характеру, а кримінальну справу провадженням закрив.

             Завдану майнову шкоду вони не відшкодували.

             Крім того, протиправними діями підсудних йому завдано моральну шкоду, яка полягає в душевних стражданнях, що він їх зазнав у зв'язку із втратою свого майна,  і яку він оцінює в 7 000 грн.

             В судовому засіданні позивач позов підтримує наполягає на його задоволенні, відповідачі ОСОБА_2,  ОСОБА_5 та їх представник ОСОБА_7 позов визнали частково -  лише в частині завданимх матеріальних збитків.. В іншій частині позов не визнали. Відповідачі ОСОБА_6 та ОСОБА_4 позов визнали в повному обсязі.

             Представник служби у справах дітей Машівської РДА Мельничук З.Г. вважає, що позов підлягає повному задоволенню.

             Суд, заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи та дослідивши надані сторонами докази, прийшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що в ніч з 11 на 12 жовтня 2008 року неповнолітній ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 та малолітній ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_3, які не досягли віку кримінальної відповідальності, таємно незаконно заволоділи транспортним засобом - легковим автомобілем ІНФОРМАЦІЯ_1 днз НОМЕР_1, який вранці 12.10.2008 року спалили. При цьому разом з автомобілем згоріло і майно потерпілого ОСОБА_1, а саме: новий акумулятор вартістю  500 грн, 4 шини на загальну суму 756 грн, автомагнітола «Л, вартістю 460 грн, автомобільні чохли вартістю 160 грн, домкрат вартістю 160 грн, набір сантехнічних ключів в кількості 3 шт. загальною вартістю 300 грн, динаміки в кількості 4 шт. загальною вартістю 320 грн.

Всього суспільно-небезпечними діями неповнолітніх потерпілому ОСОБА_1 було завдано матеріальної шкоди на загальну суму 7084 грн.

            Постановою Машівського районного суду Полтавської області від 15.12.2008р. кримінальну справу відносно ОСОБА_8,  ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_2,  ІНФОРМАЦІЯ_2 провадженням закрита, а до неповнолітніх застосовано примусові заходи виховного характеру.

Таким чином, вони є винним у пошкодженні майна ОСОБА_1, оскільки зазначена постанова суду є преюдиціальною для суду, який розглядає справу.

Відповідно до ч.1 ст. 1166 ЦК України - майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю … майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Зі змісту вказаної правової норми випливає, що підставою виникнення цивільно-правової відповідальності є наявність шкоди, протиправність дій особи, яка завдала шкоди, причинний зв'язок між ними та наявність вини заподіювача шкоди.

Відповідно до ч.1 ст.1178 ЦК України, шкода завдана малолітньою особою( яка не досягла 14 років), відшкодовується її батьками…

ОСОБА_8 на момент вчинення суспільно небезпечного діяння не досяг 14 років, а тому обов'язок відшкодовувати завдану потерпілому шкоду повинен бути покладений на його батьків.

Відповідно до ч.1 ст. 1179 ЦК України - неповнолітня особа відповідає за завдану нею шкоду самостійно на загальних підставах.

Частиною 2 ст. 1179 ЦК України встановлено, що у разі відсутності у неповнолітньої особи майна, достатнього для відшкодування завданої нею шкоди, ця шкода відшкодовується в частці, якої не вистачає або в повному обсязі її батьками.

ОСОБА_2 на момент вчинення суспільно небезпечного діяння досяг 14 років, але він не має майна,  необхідного для відшкодування завданої ним шкоди, а тому суд вважає за необхідне стягнути цю шкоду з його матері ОСОБА_5 

Відповідно до ст. 1192 ЦК України - розмір збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи.

            Таким чином, аналізуючи зібрані по справі докази, суд вважає, що оскільки відповідачі визнали розмір спричиненої позивачу шкоди, а тому ця сума повинна бути стягнута з них на користь позивача.

            Позивачем заявлено вимогу про відшкодування йому моральної шкоди в розмірі 7000 грн., яку він обґрунтовує тим, що ву звязку зі втратою свого майна він зазнав душевних страждань. Крім того, захворіла його дружина, він не міг надавати допомогу своїй доньці.

            Відповідно до ст. 23 ЦК України, особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав, яка полягає, зокрема: у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна.

Згідно ч.1 ст. 1167 ЦК України - моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини.

Оскільки, внаслідок пошкодження майна, позивач зазнав душевних страждань, до яких суд вважає слід віднести те, що внаслідок незаконних дій відповідачів, він зазнав душевних страждань, були порушені  його життьєві звязки, тривалість цих страждань, а тому враховуючи вимоги розумності і справедливості, суд приходить до висновку, що моральну шкоду необхідно задоволити частково в розмірі  1000 грн.

Відповідно до ст. 88 ЦПК України, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, він стягується з відповідачів в дохід держави пропорційно до задоволеної частини вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 23, 1166, 1167, 1179, 1192 ЦК України, ст. ст. 10, 11, 60, 88, 209, 212-215, 218 ЦПК України, суд,

 

В  И  Р  І  Ш  И  В :

 

Позов ОСОБА_1 про відшкодування майнової і моральної шкоди, завданої злочином - задовольнити частково.

Стягнути солідарно  з ОСОБА_5,  ОСОБА_3, ОСОБА_4 завдану матеріальну шкоду в розмірі 7084 ( сім тисяч вісімдесят чотири ) грн., моральну шкоду в розмірі 1000 ( однієї  тисячі) грн., судовий збір на користь держави  в розмірі 70.84 грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 30 грн.

В іншій частині в задоволенні позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Полтавської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч.4 ст. 295 ЦПК України.

 

Головуючий:  ( підпис)

 

Копія вірна:

Голова Машівського районного суду                                                                 Ю.Б.Дроботенко

 

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація