Машівський районний суд Полтавської області
Справа № 2-417/
2008 рік
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 грудня 2008 року. Машівський районний суд Полтавської області у складі : головуючого - судді ДРОБОТЕНКО Ю.Б.
при секретарі ТКАЧ Н.М.
з учсатю представника позивача ЧЕРЕБИЛО С.І.
представника третьої особи СИДОРЕНКО І.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Машівка цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Востоксторойгаз» до ОСОБА_1, треті особи : ТОВ «Приват-Агро-Альянс», Машівський районний відділ Полтавської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру» при державному комітеті земельних ресурсів України, про відновлення порушених прав на оренду земельної ділянки, -
В С Т А Н О В И В :
ТОВ «Востокстройгаз» звернулось до суду з вказаною позовною заявою, мотивуючи свої вимоги слідуючим:
25.02.2003 року гр. ОСОБА_2 та ТОВ «Востокстройгаз» уклали договір оренди земельної частки (паю) терміном на 10 років, який зареєстрували у Михайлівській сільській раді Машівського району за НОМЕР_1.
Після смерті ОСОБА_2 земельну частку (пай) успадкувала гр. ОСОБА_1, яка повідомила товариство про вступ у спадщину, уклала та підписала типовий договір оренди земельної частки(паю) з ТОВ «Востокстройгаз», але при його реєстрації в Михайлівській сільській раді Машівського району виявилось, що гр. ОСОБА_1 уже уклала договір оренди земельної частки (паю) з ТОВ «Приват-Агро-Альянс», який зареєстровано Машівським РВ ПРФ ДП «Центр ДЗК» від 01.11.2007 року за НОМЕР_2.
Пунктом 4.2.3. договору оренди земельної частки (паю) між ОСОБА_2 та товариством визначено, що перехід права власності на орендовану земельну частку (пай) до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи орендаря не є підставою для зміни умов договору або його розірвання . Таким чином, перехід права власності на земельну ділянку до гр. ОСОБА_1 не є підставою для припинення цивільно-правових відносин, визначених договором із ОСОБА_2 та товариством.
Гр. ОСОБА_1 відповідно до Закону та умов Договору була зобов'язана укласти договір з ТОВ «Востокстройгаз». А уклавши договір оренди з ТОВ «Приват-Агро-Альянс», вона порушила вимоги Закону України «Про оренду землі» та договору, у зв'язку з чим земельною ділянкою незаконно користується інше товариство, а саме, ТОВ «Приват-Агро-Альянс».
Вирішити спір шляхом переговорів , як те передбачено договором , є не можливим, а тому вони змушені звернутись до суду.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві, просить зобов“язати ОСОБА_1 припинити незаконні договірні відносини з ТОВ “Приват-Агро-Альянс“, зобов“язати її укласти договір оренди землі з ТОВ «Востокстройгаз» та зобов“язати Машівський РВ ПРФ ДПІ “Центр ДЗК скасувати деожавну реєстрацію договору оренди землі ОСОБА_1 з ТОВ “Приват-Агро-Альянс“ від 01.11.2007 року.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання постійно не з“являється, хоча про день, час і місце слухання справи їй повідомлялось належним чином і не повідомила про причину неявки.
Представник третьої особи ТОВ «Приват-Агро-Альянс» Сидоренко І.І. просить відмовити в задоволенні позову, оскільки ОСОБА_1 добровільно уклала договір оренди землі з ТОВ “Приват- Агро-Альянс“
Представник Машівського РВ ПРФ ДП «Центр ДЗК» в судове засідання постійно не з“являється, хоча про день, час і місце слухання справи їм повідомлялось належним чином і не повідомили про причину неявки.
Вислухавши сторони, вивчивши та оцінивши матеріали справи, суд приходить до наступного:
Судом встановлено і підтверджено матеріалами справи, що 25 лютого 2003 року було укладено договір оренди земельної частки паю розміром 6.19 га між ОСОБА_2, яка була власником земельної частки ( паю) на підставі сертифікату серії НОМЕР_3 ( а.с. 7) та ТОВ “Востокстройгаз“ терміном на 10 років та зареєстрованого Михайлівською сільською радою в книзі записів реєстрації договорів 25.02.2003 року за НОМЕР_1 ( а.с. 3-6)
Після смерті ОСОБА_2 земельну частку (пай) успадкувала ОСОБА_1, що підтверджується свідоцтвом про право власності за заповітом, посвідченого 12 березня 2007 року державним нотаріусом Машівської державної нотаріальної контори ( а.с. 17)
В серпні 2007 року ОСОБА_1 уклала договір оренди земельної ділянки з ТОВ «Приват-Агро-Альянс» терміном на 5 років, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 01.11.2007 року за НОМЕР_2 ( а.с. 8-11) та передала в оренду вказану земельну ділянку в розмірі 5.95 га, що підтверджується актом прийому передачі від 16.07.2007 року ( а.с. 12)
За змістом ст. 18 Закону України «Про оренду землі» та ч. 2 ст. 125 Земельного кодексу України - право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Відповідно до п. 17 розділу X "Перехідних положень" Земельного кодексу України сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства. Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право приватної власності на землю.
З огляду на зазначене, з часу отримання відповідачем ОСОБА_1 державного акту на право приватної власності на землю вона набула статусу власника земельної ділянки, тобто змінився предмет оренди та статус орендодавців, а тому договір від 25.03.2003 року укладений між ОСОБА_2 та ТОВ “Востоксторойгаз“ слід вважати припиненим.
Положення п. 8 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України та розділу IX "Перехідні положення" Закону України "Про оренду землі" щодо переукладення договору оренди земельної частки (паю) не можуть бути примусом для власника земельної ділянки і передбачають право, а не обов'язок на переукладення договору оренди. Цим правом в повній мірі і скористалася ОСОБА_1 після отримання державного акту на землю та уклала договір оренди з ТОВ «Приват-Агро-Альянс».
З огляду на викладене, позовні вимоги ТОВ “Востоксторойгаз“ задоволенню не підлягають в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 13, 203, 210, 321 ЦК України, ст.ст. 125 ч. 2, Земельного Кодексу України, ст.ст. 15,16,17, 18 Закону України „Про оренду землі”, ст.ст. 10, 60, 212, 213, 215,218 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Востокстройгаз» до ОСОБА_1, треті особи : ТОВ «Приват-Агро-Альянс», Машівський районний відділ Полтавської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру» при державному комітеті земельних ресурсів України, про відновлення порушених прав на оренду земельної ділянки відмовити.
Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Полтавської області на протязі двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
ГОЛОВУЮЧИЙ: ( підпис)
Копія вірна: Голова Машівського районного суду Ю.Б. ДРОБОТЕНКО