Справа № 249/1259/14-ц
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
10 липня 2014 р. м.Шахтарськ
Шахтарський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючої Стріжакової Г.В.
при секретарі Долинській Я.Ю.
за участю народних засідателів Нечипорук В.І.
Терещенко Н.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в приміщенні Шахтарського міськрайонного суду Донецької області цивільну справу за заявою Шахтарського дитячого будинку-інтернату в інтересах ОСОБА_2, заінтересована особа: орган опіки та піклування Шахтарської міської ради Донецької області про визнання особи недієздатною, -
ВСТАНОВИВ:
Заявник звернувся до суду із заявою про визнання недієздатним ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що він з 26.10.2007 року по теперішній час знаходиться на повному державному забезпеченні у Шахтарському дитячому будинку-інтернаті. Згідно медичного висновку № 2 від 11.01.2005 року, № 924 від 07.09.2011 року ОСОБА_2 страждає на помірну розумову відсталість з мінімальними поведінковими порушеннями. Згідно рішення психолого-медико-педагогічної комісії № 4 від 22.02.2007 року ОСОБА_2 страждає на помірну розумову відсталість та йому рекомендовано влаштування до дитячого будинку-інтерната другого профілю. Згідно висновку МСЕК № 467493 від 15.10.2013 року ОСОБА_2 є інвалідом з дитинства другої групи. Інвалідність встановлена безстроково. Він потребує постійного стороннього догляду та лікування у психіатра, працювати може лише у спеціально створених умовах. Визнання ОСОБА_2 недієздатним необхідне для забезпечення його особистих, майнових і немайнових інтересів, оскільки він за станом здоров'я не може здійснювати свої права та виконувати обов'язки. Просив визнати ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Харцизька Донецької області недієздатним.
Представник Шахтарського дитячого будинку-інтернату вимоги підтримала та просила задовольнити.
Представник органу опіки та піклування Шахтарської Міської ради заперечував проти задоволення позову.
Судом в межах заявлених вимог і на підставі наданих доказів встановлено наступні обставини та визначені відповідно до них правовідносини.
Згідно медичного висновку Шахтарської ЦМЛ № 2 від 11.01.2005 року та корінцем медичного висновку № 924 від 07.09.2011 року ОСОБА_2 страждає на помірну розумову відсталість з мінімальними поведінковими порушеннями. (а.с.4,5).
Відповідно до витягу з протоколу діагностичного засідання ПМПК № 4 від 22.02.2007 року Обласної психолого-медико-педагогічної консультації ОСОБА_2 страждає на помірну розумову відсталість та йому рекомендовано влаштування до дитячого будинку-інтернату другого профілю (а.с.6).
Відповідно до довідки МСЕК № 467493 ОСОБА_2 є інвалідом з дитинства другої групи і йому рекомендовано лікування у психіатра (а.с.7).
ОСОБА_2 є дитиною, позбавленої батьківської опіки: мати - позбавлена батьківських прав рішенням Харцизького міського суду Донецької області від 15.06.2007 року (а.с.9); батько - ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.8).
Згідно з довідкою Шахтарського дитячого будинку - інтернату № 05-02/16 від 17.03.2014 року, ОСОБА_2 є вихованцем Шахтарського дитячого будинку - інтернату з 26.10.2007 року по теперішній час на повному державному забезпеченні (а.с.12).
Згідно акту амбулаторної судово-психіатричної експертизи № 220а від 14.05.2014 року у ОСОБА_2 виявлено стійкий хронічний психічний розлад - розумову відсталість у ступені помірної дебільності (легку розумову відсталість - в редакції Міжнародної класифікації хвороб 10-го перегляду). ОСОБА_2 психічний розлад суттєво впливає на його здатність усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними (а.с.31).
Відповідно до ст.39 ЦК України фізична особа може бути визнаний судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій і (або) керувати ними.
Досліджені в судовому засіданні докази свідчать про те, що стійкий хронічний психічний розлад ОСОБА_2 хоча і суттєво впливає на його здатність усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, однак не позбавляє його здатності усвідомлювати значення своїх дій і керувати ними, тому у суду відсутні підстави для визнання ОСОБА_2 недієздатним, у задоволенні заяви необхідно відмовити.
Керуючись ст.39, 58, 60 ЦК України, ст.ст. 143, 145, 209, 213-215, 236-241 ЦПК України,
ВИРІШИВ:
У задоволенні заяви Шахтарського дитячого будинку-інтернату, заінтересована особа: орган опіки та піклування Шахтарської міської ради Донецької області про визнання ОСОБА_2 недієздатним - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Г.В. Стріжакова
Народні засідателі В.І. Нечипорук
Н.Б. Терещенко