РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-49/ 2007
09 січня 2007 року Менський районний суд
Чернігівської області в складі:
головуючої судді Ченцової CM.
при секретарі Зубкович Н.Ф.
з участю позивачки
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Бігацької сільської ради Менського району Чернігівської області про визнання права власності на спадкове нерухоме майно за законом,
ВСТАНОВИВ:
В грудні 2006 року ОСОБА_1. звернулася до суду з позовом до Бігацької сільської ради Менського району Чернігівської області, про визнання права власності на спадкове нерухоме майно.
Позов мотивує тим, щоІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2, після смерті якої відкрилась спадщина на житловий будинок з надвірними будівлями, який розташований в АДРЕСА_1. Спадщину позивачка прийняла в установленому законом порядку: на день смерті спадкодавця проживала в спадковому будинку і продовжує проживати на даний час. У видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок з надвірними забудовами нотаріусом відмовлено, із-за відсутності правовстановлюваного документа та витягу з реєстру прав власності. Інших спадкоємців по закону чи по заповіту не має.
У судовому засіданні позивачка позов підтримала, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.
Представники Бігацької сільської ради Менського району Чернігівської області, Менської державної нотаріальної контори в судове засідання не з "явилися, але надали суду заяви, в яких просять розглянути справу без їх участі.
Свідок ОСОБА_3 в судовому підтвердила той факт, що позивачка з дитинства проживала з матір'ю та батьком, після їх смерті також проживає в даному будинку.
Заслухавши пояснення позивачки свідка, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав:
Відповідно до ст. 1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухомість.
Із досліджених у судовому засіданні документів слідує, що спадкодавецьОСОБА_2, померла ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується ксерокопією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 виданого виконавчим комітетом Бігацької сільської ради Менського району Чернігівської області 26 грудня 1998 року. ОСОБА_1 являється її дочкою, що підтверджується : ксерокопією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 виданим Березнянським районним бюро ЗАГСу Чернігівської області від 06.06.1951 року, ксерокопією свідоцтва про одруження НОМЕР_3 виданою виконавчим комітетом Бігацької сільської ради Менського району Чернігівської області. Позивачка проживала разом з матір'ю ОСОБА_2 до її смерті, фактично прийняла спадщину після смерті матері, що підтверджується довідками Бігацької сільської ради Менського району. Прізвище спадкодавця ОСОБА_2. помилково в свідоцтві про смерть записано якІНФОРМАЦІЯ_2, що слідує з ксерокопії свідоцтва про народження ОСОБА_4 .серії НОМЕР_2 виданої Березнянським районним бюро ЗАГСу Чернігівської області від 06.06.1951 року та рішення Бігацької сільської ради Менського району від 23.10. 2006 року „ Про видачу свідоцтва на право особистої власності на домоволодіння ОСОБА_2.".
У видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок з надвірними забудовами нотаріусом відмовлено, із-за відсутності правовстановлюваного документа та витягу з реєстру прав власності.
Відповідно до абз. 4 п. 216 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій, якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, що підлягає реєстрації , нотаріус вимагає, крім правовстановлюючого документа, витяг з Реєстру прав власності.
Як установлено в судовому засіданні спадкодавець при житті не оформила права власності на житловий будинок з надвірними забудовами, який їй належав та розташований в АДРЕСА_1 та не зареєструвала його в установленому порядку в Чернігівському міжміському бюро технічної інвентаризації. Підтвердженням того, що вказаний будинок належав спадкодавцю є рішення виконавчого Бігацької сільської ради Менського району Чернігівської області від 23 жовтня 2006 року № 29.
Відповідно до ст.2 Закону України " Про власність", кожен громадянин в Україні має право володіти, користуватися і розпоряджатися майном особисто або спільно з іншими.
Відповідно до ст. 316 ЦК України , правом власності є право особи на річ ( майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Спадкодавець ОСОБА_2. особисто, за своєю волею не зареєструвала право власності на житловий будинок з надвірними забудовами, який їй належав. В судовому засіданні документально підтверджено, що спадкоємцем за законом після її смерті являється ОСОБА_1., яка прийняла спадщину.
За таких обставин суд вважає за можливе визнати право власності за ОСОБА_1, яка проживає в АДРЕСА_1 на житловий будинок (А -1), тамбур (а-1), ґанок (al-1) - вартістю 27 358 грн., з надвірними забудовами: (Б-1) сарай , (В-1) сарай, (в-1) сарай, (г-1) погріб, № 1 огорожа вартістю 5 861 грн., що знаходиться за адресою :АДРЕСА_1 - загальною вартістю 33 219 ( тринадцять три тисячі двісті дев'ятнадцять) грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2 Закону України " Про власність ", ст.ст. 316, 1297 ЦК України, ст.ст. 212-215 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Бігацької сільської ради Менського району Чернігівської області про визнання права власності на спадкове нерухоме майно за законом - задовольнити.
Визнати право власності за ОСОБА_1, яка проживає в АДРЕСА_1 на житловий будинок (А -1), тамбур (а-1), ґанок (al-1) - вартістю 27 358 грн., з надвірними забудовами: (Б-1) сарай , (В-1) сарай, (в-1) сарай, (г-1) погріб, № 1 огорожа вартістю 5 861 грн., що знаходиться за адресою :АДРЕСА_1 - загальною вартістю 33 219 (тринадцять три тисячі двісті дев'ятнадцять) грн.
Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана до Менського районного суду Чернігівської області протягом десяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Чернігівськогуапеляційного суду.
Суддя Менського районного суду С. М.Ченцова