Справа № 249/2803/14-а
П О С Т А Н О В А
Іменем України
08 липня 2014 р. м.Шахтарськ
Шахтарський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючої-судді Стріжакової Г.В.
при секретарі Долинській Я.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Шахтарську адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулася до суду з позовом до відповідача про скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії. Свої вимоги обґрунтувала тим, що з 25 листопада 2008 року перебуває на обліку в УПФУ м. Шахтарська та отримує пенсію за віком згідно ЗУ № 3723 від 16.12.1993 року «Про державну службу». Працювала на посаді головного спеціаліста відділу освіти Шахтарської районної державної адміністрації. На заяву позивачки відділом освіти видано довідку за № 79 від 29.04.2014 року про складові заробітної плати, де була включена матеріальна допомога в сумі 7 545,11грн., індексація заробітної плати 478,37грн. В червні 2014 року позивачка звернулася до УПФУ із заявою про проведення перерахунку пенсії та включення до її розміру суми матеріальної допомоги та індексації відповідно до довідки про заробітну плату форми № 5-1 № 79 від 29.04.2014 року, тому що при призначенні пенсії вони не були зараховані до складу заробітної плати, що суттєво вплинуло на розмір пенсії. Рішенням від 10 червня 2014 року № 2242 відповідач відмовив в перерахунку пенсії. Вважає дане рішення незаконним, таким, що порушує норми матеріального права. Посилання УПФУ на Постанову КМУ № 865 від 31.05.2000 року є незаконним, оскільки ця постанова не містить будь-яких норм, якими були б визначені складові частини заробітної плати держслужбовців для нарахування пенсії. Просить визнати неправомірною відмову УПФУ у м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області в перерахунку пенсії; скасувати рішення УПФУ у м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області від 10.06.2014 року № 2242 про відмову в перерахунку пенсії; зобов'язати УПФУ у м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області здійснити перерахунок пенсії по заробітку з урахуванням індексації заробітної плати у сумі 478,37 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 7545,11 грн. в розмірі 90% суми із заробітної плати відповідно до довідки № 79 від 29.04.2014 року за формою № 5-1 та виплату пенсії з 01.06.2014 року.
Позивачка ОСОБА_2 у судове засідання не з'явилась, повідомлена належним чином про час та місце розгляду справи, до суду надала заяву, в якій просила розгляд справи провести у її відсутність (а.с.6).
Представник відповідача УПФУ у м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області надав заперечення проти позову, згідно яких 03.06.2014 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням отриманих нею інших виплат, зазначених у довідці, однак рішенням Управління № 2242 від 10.06.2014 року їй було відмовлено. Індексація грошових доходів не передбачена ст. 33 ЗУ "Про державну службу" як складова заробітної плати державного службовця. Тому індексація не враховується під час обчислення пенсії відповідно до ст. 37 ЗУ "Про державну службу". Відповідно до ст.37-1 ЗУ "Про внесення змін до ЗУ "Про державну службу", перерахунок раніше призначеної пенсії проводиться у випадку підвищення розміру заробітної плати державним службовцям. Останнє підвищення заробітної плати державним службовцям було проведено відповідно до постанови КМУ від 06.02.2008 року № 34 з 01 лютого 2008 року. Таким чином у позивача відсутнє право на перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу". Просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю (а.с.19-21).
Дослідивши матеріали справи, судом фактично встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі та отримує пенсію за віком, згідно с ЗУ "Про державну службу" з 25.11.2008 року (а.с.15).
03.06.2014 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по заробітку з урахуванням матеріальної допомоги та індексації.
Рішенням № 2242 від 10.06.2014 року їй відмовлено у перерахунку пенсії. Дана відмова мотивована тим, що відповідно до ст. 37-1 ЗУ "Про внесення змін до Закону України" "Про державну службу" перерахунок раніше призначеної пенсії проводиться у випадку підвищення розміру заробітної плати державним службовцям. Останнє підвищення заробітної плати було проведено відповідно до постанови КМУ від 06.02.2008 року № 34 з 01 лютого 2008 року. Таким чином право на перерахунок пенсії згідно до закону України "Про державну службу" відсутнє. Крім того, довідка про заробітну плату № 79 від 29.04.2014 року, що надана для перерахунку пенсії по заробітній платі, видана з порушенням діючого законодавства. Згідно ст. 33 ЗУ "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Відповідно до п.1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у заробіток для обчислення пенсії включається всі види оплати праці, на які за діючими правилами нараховуються страхові внески, крім виплат одноразового характеру, не обумовлених діючою системою оплати праці, перелік яких затверджується КМУ. Порядок обчислення заробітку для перерахунку пенсій державним службовцям визначений пунктом 4 Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" зі змінами та доповненнями. Таким чином, включення суми матеріальної допомоги в довідку про заробітну плату, що надається для перерахунку пенсії державного службовця - безпідставне, оскільки матеріальна допомога є одноразовою виплатою і не зазначена в переліку складових заробітної плати, передбачених частиною 2 ст. 33 Закону та Постановою КМУ № 865; відповідно до ст. 1 ЗУ "Про індексацію грошових доходів населення" індексація - це встановлений законом та іншими нормативно-правовими актами України, механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково, або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг, а не надбавка, що встановлюється до заробітної плати державного службовця, тому сума індексації не може бути включена в довідку про заробітну плату (а.с.10).
У довідці, виданої відділом освіти за № 79 від 29.04.2014 року про складові заробітної плати ОСОБА_2, за період з 01.11.2003 року по 31.10.2008 року була включена матеріальна допомога в сумі 7 545,11грн., індексація заробітної плати 478,37грн. (а.с.7-9).
Відповідно до ч.2 ст. 33 ЗУ "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконаленні визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000 року № 865 посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, за вислугу років при призначенні пенсії відповідно до ЗУ "Про державну службу" враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, а згідно з п.п.2 п. 4 цієї ж постанови, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
На всі виплати, включені в довідки, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Статтею 37-1 вказаного Закону визначено порядок і умови перерахунку пенсії державним службовцям, а саме - у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР "Про оплату праці" (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, в тому числі доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій, виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога індексація, надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХП "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-ХП) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
На суми виплаченої матеріальної допомоги, індексації, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданій довідці форми N5-1 (а.с.12).
Таким чином, суд вважає, що матеріальна допомога, індексація, надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премія, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії.
Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, яка викладена в постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11.
Частиною першою статей 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Відповідно до абз.2 ч.4 ст. 45 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права на підвищення пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Оскільки позивач звернувся з заявою про перерахунок пенсії 03.06.2014 року, додавши відповідні документи про заробіток, тобто до 15 числа місяця, то перерахунок пенсії повинен бути проведений з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, тобто з 01.06.2014 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. 33 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу", ст. 1, 2Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР "Про оплату праці", ст. 41 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. ст. 158, 159, 160, 161, 162,1 63 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області в перерахунку пенсії ОСОБА_2 по заробітку із з урахуванням сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати.
Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області № 2242 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_2 від 10.06.2014 року.
Зобов'язати УПФУ у м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області здійснити перерахунок пенсії по заробітку ОСОБА_2 з урахуванням індексації заробітної плати у сумі 478,37 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 7545,11 грн. в розмірі 90% суми із заробітної плати відповідно до довідки № 79 від 29.04.2014 року за формою № 5-1 та виплату пенсії з 01.06.2014 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 судовий збір у сумі 73 грн.08 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Донецького апеляційного адміністративного суду через Шахтарський міськрайонний суд Донецької області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
СУДДЯ Г.В. СТРІЖАКОВА