Судове рішення #37785710


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



17 червня 2014 р. м. Вінниця

Справа № 802/1270/14-а


Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Заброцької Людмили Олександрівни,

за участю:

секретаря судового засідання: Чабан Вікторії Вікторівни,

позивача: ОСОБА_1,

представника позивача: ОСОБА_2

відповідача: не з"явився,

третьої особи: ОСОБА_3,

представника третьої особи: ОСОБА_4,


розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1

до: Реєстраційної служби Вінницького міського управління юстиції у Вінницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_3

про: скасування рішення та зобов"язання вчинити дії,


ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Реєстраційної служби Вінницького міського управління юстиції Вінницької області про:

- скасування рішення від 21.08.2012 року, прийнятого реєстратором комунального підприємства "Вінницьке міське бюро технічної інвентаризації" Левчук І.В., про державну реєстрацію за ОСОБА_3 права приватної власності на житловий будинок, що розташований по АДРЕСА_1 (реєстраційний номер 37443309);

- зобов"язання Реєстраційну службу виключити з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис за реєстраційним номером 37443309, який містить відомості про державну реєстрацію прав, а саме про державну реєстрацію за ОСОБА_3 права власності на цілий житловий будинок з господарський будівлями та спорудами за АДРЕСА_1, на підставі рішення від 21.08.2012 року державного реєстратора комунального підприємства "Вінницьке міське бюро технічної інвентаризації" Левчук І.В.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 21.08.2012 року державним реєстратором комунального підприємства "Вінницьке міське бюро технічної інвентаризації" прийнято рішення про державну реєстрацію за ОСОБА_3 права приватної власності на житловий будинок по АДРЕСА_1 Підставою виникнення права власності на даний житловий будинок з прибудовами, господарськими будівлями та спорудами стало рішення постійно діючого третейського суду при Всеукраїнській громадській організації "Асоціація спеціалістів в аграрній сфері "Третейська ініціатива" в справі №16/25.02 від 26.05.2006 року. Разом з тим, ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області, залишеною без змін ухвалою апеляційного суду Вінницької області від 20.01.2014 року, рішення в справі №16/25.02 від 26.05.2006 року скасовано.

Разом з тим, в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно міститься запис про реєстрацію права власності за ОСОБА_3 на підставі вищезазначеного рішення третейського суду, що в свою чергу перешкоджає позивачу оформити право власності на частину спадкового майна. А тому, на думку позивача, рішення від 21.08.2012 року є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, в зв"язку з чим позивач звернулась до суду з даним позовом.

В судовому засіданні 12.05.2014 року протокольною ухвалою суду до участі в справі залучено ОСОБА_3 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.

Крім того, 02.06.2014 року позивач подала заяву, якою уточнила другий пункт позовних вимог та просить: "Зобов"язати Реєстраційну службу Вінницького міського управління юстиції Вінницької області внести до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис про скасування державної реєстрації прав, а саме, про скасування державної реєстрації за ОСОБА_3 права власності на цілий житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами за АДРЕСА_1, на підставі рішення від 21.08.2012 року державного реєстратора комунального підприємства "Вінницьке міське бюро технічної інвентаризації" Левчук І.В. (реєстраційний номер 37443309)". Дана заява у відповідності до статті 137 КАС України судом прийнята до розгляду.

В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги, з урахуванням заяви про уточнення, підтримали та просили позов задовольнити в повному обсязі.

Третя особа та її представник проти позову заперечили.

Відповідач в судове засідання не з"явився, хоча про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином, про що свідчить розписка про отримання судової повістки.

Суд розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення учасників судового процесу, встановив наступне.

Рішенням постійно діючого третейського суду Всеукраїнської громадської організації "Асоціація спеціалістів в аграрній сфері "Третейська ініціатива" в справі №16/25.02 від 26.05.2006 року визнано за ОСОБА_3 право власності на цілий житловий будинок "А" з прибудовами та господарськими будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 ( а.с. 5 - 7 ). На підставі вказаного рішення суду 21.08.2012 року державним реєстратором комунального підприємства "Вінницьке міське бюро технічної інвентаризації" Левчук І.В. прийнято рішення про державну реєстрацію за ОСОБА_3 права власності на житловий будинок з прибудовами та господарськими будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 ( а.с. 8 - 10 ).

ОСОБА_1 є спадкоємцем померлих власників житлового будинку по АДРЕСА_1 - подружжя ОСОБА_6 та ОСОБА_7, і оскільки рішення третейського суду порушувало її права та перешкоджало спадкуванню нею майна, вона звернулась до Вінницького міського суду Вінницької області з заявою про скасування рішення постійно діючого третейського суду Всеукраїнської громадської організації "Асоціація спеціалістів в аграрній сфері "Третейська ініціатива" від 26.05.2006 року в справі №16/25.02. Так, ухвалою Вінницького міського суду від 05.12.2013 року, залишеною без змін ухвалою апеляційного суду Вінницької області від 20.01.2014 року, рішення третейського суду від 26.05.2006 року в справі №16/25.02 скасовано ( а.с. 11 - 15 ).

Таким чином, правовстановлюючий документ, на підставі якого була здійснена державна реєстрація права власності, втратив чинність.

Представник позивача звернув увагу суду на ту обставину, що третя особа ОСОБА_3, після скасування зазначеного рішення третейського суду, не звернулась до КП ВМБТІ за скасуванням реєстрації уже неіснуючого права власності. Разом з тим, законом не передбачений обов'язок особи у такому випадку звертатися з заявою про скасування державної реєстрації, а тому, за відсутності волевиявлення ОСОБА_3 щодо такого звернення, права позивачки щодо права володіння вищезазначеним майном порушуються.

Крім того, в обґрунтування обраного способу захисту, представник позивача зазначив наступне.

Так, зважаючи на заявний принцип реєстрації речових прав, навіть при наявності у КП ВМБТІ інформації про скасування рішення третейського суду від 26.05.2006 року в справі №16/25.02, реєстратор не мав би можливості скасувати своє рішення про державну реєстрацію прав і запис про державну реєстрацію неіснуючого права без заяви ОСОБА_3

Також, Законом та Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно не передбачено право позивачки, як спадкоємиці власників житлового будинку та вищевказаних господарських приміщень по АДРЕСА_1, звертатись до відповідача за скасуванням рішення про державну реєстрацію прав.

Таким чином, у даному випадку, право позивачки щодо володіння спадковим майном порушено, а тому вона звернулась до суду з вищезазначеними вимогами.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відносини, пов"язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулюються Законом України "Про державну реєстрацію речових прав не нерухоме майно та їх обтяжень".

Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 2 вище зазначеного Закону, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Так, державна реєстрація прав на нерухоме майно та їх обтяжень проводиться державним реєстратором прав на нерухоме майно органу державної реєстрації, а також нотаріусами, як спеціальними суб'єктами, на яких покладаються функції державного реєстратора. При цьому, органом державної реєстрації проводиться державна реєстрація прав на нерухоме майно, зокрема: на підставі рішень органів влади (включаючи відповідні рішення суду, що набрали законної сили).

Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, а також Порядок надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 № 703 (з подальшими змінами).

Законом та Порядком державної реєстрації прав передбачено проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно, інших речових прав шляхом подання уповноваженому суб'єкту відповідної заяви про державну реєстрацію, форму і вимоги до якої встановлює Міністерство юстиції України .

Так, частиною 2 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав. Крім того, у частині 4 вказаної статті визначено, що державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації.

Відповідно до частини 7 статті 16 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація прав проводиться на підставі заяви власника, іншого правонабувача, сторони правочину, за яким виникло право, уповноваженої ним особи або державного кадастрового реєстратора у випадках, передбачених законом.

Пунктом 5 частини 1 ст. 19 зазначеного Закону визначено, що державна реєстрація прав проводиться на підставі рішень судів, що набрали законної сили.

Згідно ч. 1 ст. 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" встановлено, що записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

Також, частиною 2 статті 26 цього Закону передбачено, що у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.

Відповідно до частини 1 статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватись та розпоряджатись своєю власністю. Відповідно до частини 4 цієї ж статті Конституції - право приватної власності є непорушним.

Частиною 3 статті 8 Конституції України передбачено, що її норми є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав безпосередньо на підставі норм Конституції України гарантується.

Таким чином, із аналізу вищенаведених норм вбачається, що підставою для внесення до Державного реєстру прав запису про скасування державної реєстрації прав - є відповідне рішення суду про скасування рішення про державну реєстрацію прав, а тому суд приходить до висновку, що належним способом захисту порушеного права, у даному випадку, є звернення особи до суду з відповідним позовом.

Окремо суд зазначає, що "Вінницьке міське бюро технічної інвентаризації" з 01.01.2013 року не здійснює функції державного реєстратора, тому його реєстратор не може бути належним відповідачем. Разом з тим, вказані функції передані відповідно до закону Реєстраційній службі Вінницького міського управління юстиції Вінницької області. Таким чином, тільки відповідач має на даний час належний і достатній обсяг повноважень для внесення до Державного реєстру запису про скасування державної реєстрації неіснуючого права власності ОСОБА_3.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти тільки на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України.

Відповідно частини 3 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони зокрема: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7)з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з статтями 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З урахуванням викладеного, оцінивши надані позивачем докази, суд дійшов до висновку, що доводи позивача про наявність порушеного права, відповідають обставинам справи та наявним матеріалам, а спосіб захисту порушеного права, який просить застосувати позивач, відповідає вимогам закону. Відтак позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -


ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Скасувати рішення про державну реєстрацію прав від 21 серпня 2012 року, прийняте реєстратором Комунального підприємства "Вінницьке міське бюро технічної інвентаризації" Левчук І.В., про державну реєстрацію за ОСОБА_3 права приватної власності на житловий будинок, що розташований по АДРЕСА_1 (реєстраційний номер 37443309 ).

Зобов"язати Реєстраційну службу Вінницького міського управління юстиції Вінницької області внести до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис про скасування державної реєстрації прав, а саме про скасування державної реєстрації за ОСОБА_3 права приватної власності на житловий будинок, з прибудовами, господарськими будівлями та спорудами, що розташований по АДРЕСА_1, вчиненої відповідно до рішення про державну реєстрацію прав від 21.08.2012 року, прийнятого реєстратором Комунального підприємства "Вінницьке міське бюро технічної інвентаризації" Левчук І.В. ( реєстраційний номер 37443309 ).


Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Відповідно до ст. 186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.



Суддя /підпис/ ОСОБА_8


Копія вірна:

Суддя:

Секреатар:



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація