Справа № 249/2480/14-ц
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
04 липня 2014 р. м.Шахтарськ
Шахтарський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого-судді Нестеренко Є. В.
при секретарі Куликовій М. А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Шахтарськ цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про повернення завдатку,-
В С Т А Н О В И В :
02062014 року позивач звернувся з позовом до суду до ОСОБА_2 про повернення завдатку, посилаючись на те, що в травні 2013 року вона за усним договором домовилась придбати у відповідача житловий будинок АДРЕСА_1. Відповідно до усної домовленості ОСОБА_2 повинен був переоформити житловий будинок з надвірними спорудами , а позивачка передати завдаток у сумі 6000 грн. Після передавання завдатку відповідач повідомив , що він не є власником будинку. До теперішнього часу будинок на позивачку не переоформлений , оскільки у неї не вистачає коштів , а відповідач відмовляється повернути завдаток. Позивач просить суд стягнути з відповідача суму завдатку у розмірі 6000 грн., стягнути з відповідача 6000 грн. за порушення зобов'язань, стягнути судові витрати.
У судове засідання позивачка не з*явилась, подала письмову заяву про розгляд справи за її відсутності. Позовні вимоги підтримує.
Відповідач позовні вимоги визнав в повному обсязі. Ухвалою суду від 4.07.2014 року відмовлено у визнання позову.
Заслухавши пояснення відповідача, дослідивши матеріали справи судом фактично встановлені наступні обставини та відповідні ним правовідносини.
ОСОБА_1 передала ОСОБА_2 6000 грн. на умовах продажу житлового будинку (завдатку), що підтверджується розпискою від 14.05.2013 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 570 ЦК України завдатком є грошова сума або рухоме майно, що видається кредиторові боржником у рахунок належних з нього за договором платежів, на підтвердження зобов'язання і на забезпечення його виконання.
Частиною 2 ст. 570 ЦК України передбачено, що якщо не буде встановлено, що сума, сплачена в рахунок належних з боржника платежів, є завдатком, вона вважається авансом.
За змістом указаної статті завдатком може забезпечуватися тільки дійсне зобов'язання, коли договір було укладено. Дійсність укладеного зобов'язання, включає й одночасне дотримання сторонами обов'язкової форми для забезпеченого завдатком того чи іншого цивільно-правового договору, який встановлено законом.
Так ст. 657 ЦК України встановлена обов'язковість нотаріального посвідчення та державної реєстрації договорів купівлі - продажу об'єктів нерухомості.
Враховуючи, що сторонами не був укладений договір купівлі-продажу в передбаченій законом формі, то грошову суму у розмірі 6000 грн. не можна вважати завдатком.
Таким чином , враховуючи що сторони домовились укласти договір, але відповідним чином його не оформили, сплачені в рахунок виконання договору платежі необхідно визнати авансовими та вони підлягають поверненню в тому розмірі, в якому вони надавались.
Керуючись ст. ст. 570, 657 ЦК України, ст. ст. 3, 10, 15, 60, 79, 88, 209, 212, 213, 214, 215, 223 , 292 ЦПК України суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про повернення завдатку - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 (номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) на користь ОСОБА_1 6000 грн. (авансовий платіж).
Стягнути з ОСОБА_2 (номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 243 грн. 60 коп.
В інший частині позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його оголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий: