Справа № 22 - 2642 / 2006 Рішення постановлено під головуванням
Категорія 26 судді Панчишина А.Д.
Доповідач : Оніщук В.В.
УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 грудня 2006 року місто Вінниця
Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Вінницької області у складі:
головуючого: Оніщука В.В.
суддів: Чорного В.І., Морозовського В.І.
при секретарі: Мазур Ю.О.,
за участю ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, представника ОСОБА_2 та ОСОБА_3 - ОСОБА_4, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2, ОСОБА_3 на рішення Барського районного суду Вінницької області від 06.07.2006 року по цивільній справі за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 до ОСОБА_1 про встановлення факту прийняття спадщини, про визнання договору дарування недійсним та визнання права власності на спадкове майно, -
встановила:
В квітні 2006 року позивачі звернулися до суду із вказаним позовом, у якому посилаються на те, що після смерті ОСОБА_5, який являвся чоловіком ОСОБА_2, залишилась спадщина, яку ОСОБА_6 неправомірно шляхом обману оформив на своє ім'я, а в подальшому подарив своєму синові ОСОБА_1, хоча вони являються спадкоємцями першої черги і від прийняття спадщини не відмовлялись, а тому просили встановити факт прийняття ними спадщини, визнати договір дарування недійсним та визнати за ними право власності на спадкове майно.
Рішенням Барського районного суду Вінницької області від 06.07.2006 року в задоволенні позову було відмовлено.
Не погодившись із вказаним рішенням суду, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 подали заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження та апеляційну скаргу, в якій просять рішення суду скасувати та направити справу на новий розгляд.
При цьому вказується, що суд прийняв рішення з порушенням вимог процесуального та матеріального права і не з'ясував всіх обставин, які мають значення для правильного вирішення справи.
Ухвалою апеляційного суду Вінницької області від 22.11.2006 року ОСОБА_2 та ОСОБА_3 було поновлено строк на апеляційне оскарження рішення Барського районного суду Вінницької області від 06.07.2006 року.
2
Судова колегія, заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, що з'явилися, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, що спадщину, яка відкрилася після смерті ОСОБА_5 та складається з житлового будинку, розташованого АДРЕСА_1 і земельної ділянки, прийняв ОСОБА_6, який вказане майно подарив ОСОБА_1, згідно договору дарування від 29.12.2005 року, однак ОСОБА_6 не був залучений до участі в розгляді справи і винесеним рішенням, районний суд вирішив питання про його права та обов'язки.
Таким чином, суд розглянувши справу, вирішив питання про права та обов'язки особи, яка не брала участі у розгляді справи, що відповідно до п. 4 ст. 311 ЦПК України є підставою для скасування рішення суду з направленням справи на новий розгляд.
Відповідно до ст..213 ЦПК України рішення суду повинне бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обгрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
В той же час, суд першої інстанції, приймаючи рішення, яким було відмовлено в задоволенні позову, не з'ясував всіх обставин справи, а саме щодо дійсних причин відмови ОСОБА_2 від прийняття спадщини та факту прийняття спадщини ОСОБА_3.
Таким чином, судова колегія вважає, що справа була розглянута з порушенням норм процесуального та матеріального права, які є безумовною підставою для скасування рішення суду з направленням справи на новий розгляд.
Керуючись ст.ст. 303, 304, 307, 311, 313-315, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів -
ухвалила:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2, ОСОБА_3 - задовольнити.
Рішення Барського районного суду Вінницької області від 06.07.2005 року скасувати, а справу направити на новий розгляд до того ж суду іншим складом суду.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, однак може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги протягом двох місяців з дня набрання законної сили до Верховного Суду України.
Головуючий: