255/5397/14-ц
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 червня 2014 року м. Донецьк
Ворошиловський районний суд м. Донецька у складі:
головуючого судді Федорової О.Ф.
при секретарі Бородак Г.В.
за участю:
представника позивача ОСОБА_10відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в приміщенні Ворошиловського районного суду м. Донецька цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_3 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини, -
В С Т А Н О В И В:
До Ворошиловського районного суду м. Донецька звернулася ОСОБА_3 із позовною заявою до ОСОБА_2 про стягнення з нього аліментів на утримання неповнолітніх доньок - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, в розмірі 1/3 частки з усіх видів заробітку (доходів), але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з дня подачі позовної заяви до досягнення дітьми повноліття, також просила стягнути на її користь аліменти за минулий час на утримання дітей в сумі 144 000 грн.
Свої вимоги обґрунтувала тим, що 08 серпня 2003 року між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 у Донецькому міському відділі реєстрації актів цивільного стану Донецького обласного управління юстиції був зареєстрований шлюб, про що в Книзі реєстрації шлюбів 2003 року серпня місяця 08 числа було зроблено відповідний актовий запис за № 859. До реєстрації шлюбу вона з відповідачем фактично знаходились у шлюбних стосунках і вели спільне господарство з 1997 року. Від спільного проживання ІНФОРМАЦІЯ_10 року народилась донька ОСОБА_1, а ІНФОРМАЦІЯ_11 року - донька ОСОБА_4. Рішенням Ворошиловського районного суду м. Донецька від 29.09.2011 року шлюб, укладений між ними був розірваний. Судом було встановлено, що з липня 2010 року між ними були припинені шлюбні стосунки. З цієї дати вони проживають окремо, не ведуть спільного господарства, мають окремий бюджет, тобто сім'я фактично розпалась. З моменту фактичного припинення шлюбу, тобто з липня 2010 року, відповідач проживає окремо від сім'ї і не приймає ніякої участі у вихованні та матеріальному утриманні доньок. Старша донька - ОСОБА_1 готується до вступу у вищий навчальний заклад і потребує окрім побутових витрат, ще й додаткових, на оплату послуг репетиторів. ОСОБА_3, а також доньки, неодноразово в телефонному режимі звертались до відповідача з вимогою надавати матеріальну допомогу, але це ніяким чином не вплинуло на колишнього чоловіка і він відмовився виконувати свої батьківські обов'язки прямо встановлені законом. З моменту розірвання шлюбу відповідач жодного разу не надав своїм дітям матеріальної допомоги. За даними, які підтверджуються довідкою, завіреною директором ТОВ «Валдиавиа», м. Донецьк в період з 01.02.2010 року по 20.05.2013 року заробітна плата відповідача, який працює на даному підприємстві на посаді фахівця по транспорту, складала 12 000 гривень в місяць. Вважає, що з відповідача повинні бути стягненні аліменти за минулий час (за останні три роки) в твердій грошовій сумі, в розмірі 144 000 гривень. (12000:3x36 місяців).
Просить стягнути з відповідача - ОСОБА_2 аліменти на утримання неповнолітніх дітей - доньки ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 та доньки ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, щомісяця, з дня пред'явлення нею позову, у розмірі 1/3 з усіх видів його заробітку (доходу), але не менш 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на місяць, до досягнення дітьми повноліття та стягнути з відповідача - ОСОБА_2 аліменти за минулий час на утримання неповнолітніх дітей - доньки ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 та доньки ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 в сумі 144 000 гривень.
У судове засідання позивач не з'явилася, про місце, дату та час повідомлена належним чином.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги викладені позивачем у позовній заяві підтримав, надав аналогічні пояснення, та зауважив, що чоловік не зважаючи на стосунки із матерю дітей, повинен залишатися чоловіком та дбати про своїх дітей. Просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
В судовому засіданні відповідач позовні вимоги визнав частково, та надав суду наступні пояснення. Позовні вимоги щодо стягнення аліментів у розмірі 1/3 частині від усіх видів заробітку (доходу) на утримання дітей до їх повноліття визнає. Зауважив, що дітей ніколи не залишав, при можливості надавав їм матеріальної допомоги, а саме у лютому 2014 року передав ОСОБА_3 6 000 дол. США та 14 000 грн. на утримання доньок із розрахунку на перед на рік, розписок при цьому не брав, оскільки раніше також передавав гроші без розписок, суперечок з цього приводу не було. На теперішній час працює в ТОВ «Лімарті» директором по транспорту, але працює із частковою зайнятістю. Зараз перебуває у зареєстрованому шлюбі та має двох малолітніх дітей сина ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3 та доньку ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_4. Вважає, що ОСОБА_3, достовірно знала про інший шлюб та знаходження на його утриманні малолітніх дітей. Щодо позовних вимог про стягнення аліментів за минулий час у сумі 144 000 грн. не визнає та просить в цій частині відмовити, оскільки, під час праці в ТОВ «Валдіавіа» до жовтня 2012 року не отримував дохід у вказаному ОСОБА_3 розмірі, звідки взята така сума йому не відомо та не зрозуміло. Також, просить врахувати, що дружина перебуває у відпустці по догляду за дитиною і родина існує лише за рахунок його доходу.
Судом в межах позовних вимог встановлені наступні обставини та відповідно до них правовідносини.
Рішенням Ворошиловського районного суду м. Донецька від 29.09.2011 року шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 розірвано.
Від шлюбу вони мають неповнолітню доньку - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_5 (свідоцтво про народження серія НОМЕР_3) та неповнолітню доньку ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_6 (свідоцтво про народження серія НОМЕР_4) батьком дітей у свідоцтві про народження вказаний ОСОБА_2.
ОСОБА_2 перебуває у зареєстрованому шлюбі із ОСОБА_8, про що у Книзі реєстрації шлюбу Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Київського районного управління юстиції у м. Донецьку 4 листопада зроблено відповідний актовий запис № 873 та надано копію свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_5
Відповідач є батьком ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_7, про що надано копія свідоцтва про народження Серія НОМЕР_6 виданого 4 листопада 2011 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Київського районного управління юстиції у м. Донецьку, актовий запис № 1112, та ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_12 року про що надана копія свідоцтва про народження Серія НОМЕР_7 виданого 25 березня 2014 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Київського районного управління юстиції у м. Донецьку, актовий запис № 350.
Як вбачається із довідки № 23/05-1 від 23 травня 2014 року ТОВ «Валдіавіа» з 01 лютого 2010 року по 31 жовтня 2012 року ОСОБА_2 займав посаду виконавчого директора та отримав за цей час дохід у розмірі 30 320,51 грн. (тридцять тисяч триста двадцять гривень 51 копійка) з урахуванням утримань.
Як вбачається із довідки № 23/05-1 від 23 травня 2014 року ТОВ «Лімарті» з 1 листопада 2012 року за основним місцем роботи (неповний робочий час) ОСОБА_2 займає посаду директора з транспорту та отримав за цей час дохід у розмірі 5 968,37 грн. (п'ять тисяч дев'ятсот шістдесят вісім гривень 37 копійок) з урахуванням утримань.
Судом встановлено та не оспорюється сторонами відсутність іншого судового рішення про стягнення аліментів.
Відповідно до ст. 180 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Мінімальний розмір аліментів на одну дитину визначається ч.2 ст.182 Сімейного кодексу України та не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, у разі відсутності домовленості між батьками, визначається судом (ст.183 Сімейного кодексу України).
Відповідно до ч.1 ст.191 Сімейного кодексу України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред'явлення позову.
Оскільки відповідач свої обов'язки добровільно не виконує, чим порушує права і законні інтереси неповнолітньої дитини, які охороняються законом, з урахуванням його матеріального становища, наявності інших утриманців, визнання позовних вимог в частині стягнення аліментів у розмірі 1/3 частини його заробітку (доходів) щомісячно до повноліття дітей, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги в частині стягнення з відповідача аліментів на утримання неповнолітньої доньки ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_5 та неповнолітньої доньки ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_6 у розмірі 1/3 частини його заробітку (доходів) щомісячно, починаючи з дати звернення до суду із позовною заявою і до повноліття дітей.
Відповідно до ч.2 ст.191 Сімейного Кодексу України аліменти за минулий час можуть бути присуджені, якщо позивач подасть суду докази того, що він вживав заходів щодо одержання аліментів з відповідача, але не міг їх одержати у зв'язку з ухиленням останнього від їх сплати. У цьому разі суд може присудити аліменти за минулий час, але не більш як за три роки.
Згідно ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Позивачем не надано жодних доказів того, що нею вживались заходи щодо одержання аліментів з відповідача, але не могла їх одержати у зв'язку з ухиленням останнього від їх сплати, як встановлено судом, позивач з позовом про стягнення аліментів до суду звертається вперше, таким чином позивачем не вживались заходи щодо одержання аліментів з відповідача, тому позовні вимоги в частині стягнення аліментів за минулий час задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. 182 Сімейного кодексу України при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров'я та матеріальне становище дитини; стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення.
Виходячи з принципів розумності та справедливості, зважаючи на те, що відповідач є працездатною особою, працює ТОВ «Лімарті» за основним місцем роботи (не повний робочий час), визнає позовні вимоги частині стягнення аліментів на доньок ОСОБА_1 та ОСОБА_4, які потребують матеріальної допомоги, яку повинні надавати обидва з батьків, також має на своєму утриманні двох неповнолітніх дітей від іншого шлюбу сина ОСОБА_6 та доньку ОСОБА_7, а також дружину, яка перебуває у відпустці по догляду за дитиною, суд дійшов висновку про необхідність стягнення з відповідача на користь позивача аліменти на утримання дітей у розмірі 1/3 частки від всіх видів заробітку (доходів), але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з дати звернення і до досягнення дітьми повноліття.
Згідно ст. 5 ЗУ «Про судоустрій» від сплати судового збору звільняються позивачі за подання заяви про стягнення аліментів.
Згідно ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.
Згідно до ЗУ «Про судовий збір» подання заяви майнового характеру справляється судовий збір у розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,2 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 3 розмірів мінімальної заробітної плати, що складає 243,60 грн.
Тому суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір.
Відповідно до положень ч.3 ст.213 ЦПК України, абз.4 п.2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 № 14 «Про судове рішення у цивільній справі», обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 180 - 183, 191 Сімейного Кодексу України, ст.ст. 10, 11, 60, 212- 215, 218 Цивільного процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_3 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини - задовольнити частково.
Стягувати з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_8, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, на користь ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_9, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 аліменти на утримання неповнолітньої доньки ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_5 та неповнолітньої доньки ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_6 у розмірі 1/3 частини його заробітку (доходів) щомісячно, але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, до досягнення ОСОБА_1 повноліття, а потім у розмірі 1/3 частини його заробітку (доходів) щомісячно до досягнення ОСОБА_4 повноліття, але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи стягнення з дати звернення до суду із позовною заявою тобто з 28.04.2014 року.
Допустити негайне виконання рішення суду - у межах платежу за один місяць.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_8, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 243 грн. 60 коп.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Донецької області через Ворошиловський районний суд м. Донецька, протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Ворошиловського районного
суду м. Донецька О.Ф.Федорова