Справа № 411/1245/14-ц
19.06.2014
УКРАЇНА
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 червня 2014 року Кіровський міський суд Луганської області в складі:
головуючого судді - Герасимчук Т.М.,
при секретарі - Бик С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа - орган опіки й піклування Кіровського міськвиконкому Луганської області про надання дозволу на перетин кордону разом з дитиною без згоди матері, -
в с т а н о в и в:
Позивач звернулася до суду з даною позовною заявою, просила надати їй дозвіл на перетин кордону разом з дитиною без згоди матері.
В обґрунтування заявлених вимог зазначила, що з вона є бабусею ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, батько якого записаний згідно ст.. 135 ч.1 СК України зі слів матері, яка на даний час знаходиться в Російській Федерації на заробітках. Зараз вона бажає відвезти онука до матері , тобто поїхати за кордон у зв'язку з нестабільною ситуацією у країні, але взяти дозвіл на перетинання кордону разом з онуком, у відповідача досить проблематично, з огляду на велику відстань.
Позивач у судове засідання не з'явилася, звернулася до суду із заявою, у якій просила розглянути справу в її відсутність, а позов задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з'явилася, звернулася до суду із заявою, у якій просила розглянути справу в її відсутність, а також надала суду згоду на виїзд дитини разом з позивачем.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явилася, про день та час розгляду справи повідомлялася належним чином
Відповідно до ч.2.ст.197 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень ЦПК України розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає позовну заяву обґрунтованою і такою, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з Єдиного реєстру актів цивільного стану громадян № НОМЕР_1 від 04.06.2014 року, батьком ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрований ОСОБА_4, згідно ст.. 135 ч.1 СК України. (а.с. 6).
Відповідно до копії свідоцтва про народження, матір'ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрована ОСОБА_2. (а.с. 7).
Згідно довідки УПСЗН виконкому Кіровської міської ради Луганської області № 873 від 24.09.2013 року, ОСОБА_2 є одинокою матір'ю відносно ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. (а.с. 8).
Відповідно до ст.313 ЦК України фізична особа, яка не досягла шістнадцяти років, має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними.
Згідно з ч. 2 ст.4 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України»,оформлення проїзного документа дитини провадиться на підставі нотаріально засвідченого клопотання батьків або законних представників батьків чи дітей у разі потреби самостійного виїзду неповнолітнього за кордон. У клопотанні зазначаються відомості про дитину, а також про відсутність обставин, що обмежують відповідно до цього Закону право на виїзд за кордон (лише для дітей віком від 14 до 18 років).За відсутності згоди одного з батьків виїзд неповнолітнього громадянина України за кордон може бути дозволено на підставі рішення суду. Проїзний документ дитини видається органами внутрішніх справ за місцем проживання. (Абзац третій частини другої статті 4 в редакції Закону N 1742-IV від 03.06.2004).
Згідно до вимог п.18 Правил оформлення, видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документу дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, в редакції затвердженої Постановою КМУ від 24.03.2004 р. № 380, оформлення проїзного документу здійснюється на підставі згоди батьків, а у разі, коли вони не перебувають в шлюбі між собою за наявності заперечень одного з батьків документ може бути оформлений на підставі рішення суду.
У відповідності до вимог ст.9 Конвенції про права дитини, прийнятої Генеральною Асамблеєю ООН 20.11.1989 р., держави-учасниці поважають право дитини, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли це суперечить найкращим інтересам дитини.
Крім цього, ст..3 Конвенції про права дитини, передбачено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне задовольнити позовну заяву, тому, що встановлено, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживає разом та перебуває на утриманні бабусі - ОСОБА_1, яка має намір виїхати за межі України за кордон у зв'язку з нестабільною ситуацією у країні, а дозвіл на перетинання кордону надасть дитині можливість проживати та відпочивати разом із матір'ю, бути під її постійним наглядом.
Керуючись вимогами ст.313 ЦК України, Законом України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», ст.ст.10,11, 60, 174, 212-215 ЦПК України, суд-
в и р і ш и в :
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа - орган опіки й піклування Кіровського міськвиконкому Луганської області про надання дозволу на перетин кордону разом з дитиною без згоди матері - задовольнити
Надати дозвіл на виїзд за межі території України неповнолітньому ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, без згоди та супроводу його матері - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, до досягнення дитиною 16-річного віку.
Надати дозвіл для виготовлення проїзних документів для виїзду за кордон неповнолітньому ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, за відсутності письмової згоди його матері - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Луганської області через Кіровський міський суд Луганської області шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: