Єдиний унікальний номер 0554/1914/12 Номер провадження 22-ц/775/5380/2014
Головуючий в 1 інстанції - Вірченко О.М.
Доповідач: Принцевська В.П.
Категорія 53
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 червня 2014 року Апеляційний суд Донецької області в складі:
головуючого судді Принцевської В.П.
суддів: Янчук Т.О., Лісового О.О.
при секретарі Руденко Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Шахтарського міськрайонного суду Донецької області від 21 червня 2012 року по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Державного підприємства «Донвуглереструктуризація», закритого акціонерного товариства «Центральна збагачувальна фабрика «Донецька» про визнання права на забезпечення побутовим вугіллям,-
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулась до суду з позовною заявою до ДП «Донвуглереструктуризація» про визнання права на забезпечення побутовим вугіллям, мотивуючи вимоги тим, що вона є пенсіонером та має понад 15 років пільгового стажу на вугільних підприємствах, тому має право на отримання безкоштовного вугілля на побутові потреби в кількості 5900 кг на рік. 09.12.1996 року звільнена з шахти «Червона Зірка» за ст.40 п.1 КЗпП України. Правонаступником шахти є Державне підприємство «Донвуглереструктуризація», яке надавало їй вугілля на побутові потреби до 2012 року, але в 2012 році відповідач відмовив у включенні позивачки до списку осіб, які мають право безкоштовного отримання вугілля, посилаючись на відсутність у неї такого права. Просила суд зобов'язати відповідача внести її в список осіб, що мають право на отримання від відповідача вугілля на побутові потреби з 1 півріччя 2012 року
Ухвалою Шахтарського міськрайонного суду від 07.05.2012 року до участі у справі як відповідача залучено ЗАТ «ЦЗФ «Донецька».
Рішенням Шахтарського міськрайонного суду Донецької області від 21 червня 2012 року частково задоволено позов.
З даним рішенням не погодився позивач та оскаржив його в апеляційному порядку. Він посилається на те, що суд не повно з»ясував обставини справи не звернув увагу на те, що вона звільнилася з шахти «Червона Зірка», яка вже ліквідована, а тому належним відповідачем по справі є Державне підприємство «Донвуглереструктуризація». Просила скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення.
До суду апелянт не з»явився, повідомлений про час і місце судового засідання телефонограмою № 1030, яка зареєстрована в журналі телефонограм № 1.
Відповідач- Державне підприємство «Донвуглереструктуризація» до суду не з»явився, звернувся з заявою про розгляд справи у відсутність його представника.
Відповідач ЗАТ «ЦЗФ «Донецька» також до суду не з»явився, повідомлений про час і місце судового засідання судовою повісткою.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, апеляційний суд вважає необхідним відхилити апеляційну скаргу з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивачка з 1956р. перебувала у трудових відносинах з підприємствами вугільної промисловості, їй призначена пенсія за віком, на цей час вона перебувала у трудових правовідносинах з ЗАТ «ЦЗФ «Донецька». Ці обставини підтверджені трудовою книжкою позивачки та її пенсійним посвідченням.
Порядок забезпечення паливом на побутові потреби встановлюється колективними договорами, нормами Гірничого закону України, Галузевою угодою між Міністерством палива та енергетики України, НАК «Вугілля України» іншими власниками (об'єднаннями власників), що діють у вугільній галузі, і Всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості від 03 липня 2001 року з подальшими змінами та доповненнями, а також Інструкцією про порядок забезпечення трудящих виробничих одиниць, підприємств і організацій вугільної промисловості паливом на побутові потреби від 11.05.1976 року.
Відповідно до ч.7 ст.43 Гірничого закону України підприємства з видобутку вугілля та вуглебудівні підприємства безоплатно надають вугілля на побутові потреби у розмірі, що визначається колективним договором, зокрема, таким категоріям осіб: пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах та мають загальний пільговий стаж на підземних роботах та/або роботах, пов'язаних з підземними умовами, та/або роботах технологічної лінії на поверхні діючих шахт чи на шахтах, що будуються, розрізах, збагачувальних та брикетних фабриках, - не менше ніж 20 років для чоловіків і не менше 15 років - для жінок.
Відповідно до абз.2 п.12.10 Галузевої угоди між Міністерством вугільної промисловості України, іншими державними органами, власниками (об'єднаннями власників), що діють у вугільній галузі, і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості, безоплатне забезпечення вугіллям працівників і пенсіонерів вугільної промисловості здійснюється за нормою 5,9 тонн на рік на будинок або квартиру, списки вуглеотримувачів складаються щорічно з 1 по 15 грудня, станом на 1 грудня, підписуються за згодою з профкомом керівником підприємства, головним бухгалтером, відділом кадрів, на тих, що поступили пізніше складаються додаткові списки.
Відповідно до абз.абз. 5 та 6 п.12.10 Галузевої угоди безоплатне забезпечення вугіллям поширюється на пенсіонерів, що живуть в Україні, незалежно від того, з якого Підприємства вугільної промисловості України вони вийшли на пенсію, якщо вони відпрацювали в галузі: на підземних роботах чоловіки не менше 10 років, жінки - 7,5 років; на роботах, пов'язаних з підземними умовами, чоловіки - не менше 15 років, жінки - 12,5 років; на роботах у технологічному ланцюжку і на поверхні діючих і тих, що будуються, шахт, розрізів, збагачувальних і брикетних фабриках, в шахтовуглебудівельних підприємствах чоловіки не менше 20 років, жінки - 15 років. Ця категорія осіб забезпечується побутовим вугіллям тим Підприємством,, з якого вони вийшли на пенсію. На Підприємствах, що ліквідуються, забезпечення працівників побутовим паливом здійснюється за рахунок бюджетних коштів.
Судом правильно встановлено, що позивачка, яка має понад 15 років стажу на підземних роботах на підприємствах з видобутку вугілля, має право на безоплатне надання їй вугілля на побутові потреби у розмірі 5 900 кг вугілля на рік.
Апеляційний суд перевірив доводи апелянта та дійшов висновку, що вони є безпідставними, оскільки з трудової книжки позивачки вбачається, що наказом № 124 від 27.12.94 року шахта «Червона Зірка» перейменована на шахтоуправління «Донецьке».
Судом першої інстанції правильно встановлено, що підприємство, з якого позивачка вийшла на пенсію є ЗАТ «ЦЗФ «Донецька», тому саме ЗАТ «ЦЗФ «Донецька» слід зобов'язати включити ОСОБА_1 до списку осіб, якім безоплатно надається вугілля на побутові потреби з 1 січня 2012 року.
З огляду на викладене, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції повно і всебічно дослідив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому апеляційна скарга підлягає відхиленню, а рішення необхідно залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 308, 315 ЦПК України, апеляційний суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилити.
Рішення Шахтарського міськрайонного суду Донецької області від 21 червня 2012 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.
Судді: