Справа № 256/2528/14а
2-а/256/133/2014
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 червня 2014 року
Калінінський районний суд міста Донецька Донецької області у складі:
головуючого судді - Токарєвої Н.М.
при секретарі - Дегтярьової І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради до ОСОБА_1 про стягнення суми переплати бюджетних коштів держаної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду із адміністративним позовом до ОСОБА_1, яким просив стягнути з відповідачки суму переплати бюджетних коштів допомоги по догляду за дитиною до досягненням нею трирічного віку у розмірі 1540 грн.
Свої вимоги мотивував тим, що відповідачка, перебувала на обліку в УПСЗН Калінінського районну у м. Донецьку ради, як одержувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, з 03.03.2011 року по 21.01.2014 року. Рішенням о/р№410727 від 23.05.2011 року ОСОБА_1 була призначена державна допомога по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 року до досягненням ним трирічного віку у розмірі 130 грн. щомісяця.
Прокуратурою Калінінського району м. Донецька була проведена перевірка держання вимог Законів України «Про охорону дитинства» та «Про державну і:помогу сім'ям з дітьми» в УПСЗН Калінінської районної у м. Донецьку ради, за результатами якої встановлено що ОСОБА_1 працевлаштована 01.12.2012 р. до ГУЛПЗЦ лікарні №3 та працює у режимі повного робочого часу, у зв'язку з чим незаконно отримала з бюджету грошові кошти на суму 1778грн. 06 коп. (Подання від 19.12.2013 року 3129вих13). Справа знаходиться на особистому контролі в Прокуратурі Калінінського району м. Донецька.
Заявою від 27.12.2013 року відповідач ознайомився із сумою переплати та зобов'язався її погашати згідно графіку (щомісяця) певними сумами (січень-листопад по 150 грн. щомісяця, грудень 128 грн.). Спеціалістами управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради була утримана сума переплати у розмірі 88,06 грн. і відповідач одноразово виконав зобов'язання щодо погашення сум переплати лише 7 листопада 2014 року та погасив 150 грн. Проте за березень-квітень від відповідача не було жодного надходження коштів на погашення суми переплати (інформація щодо зарахованих до бюджету сум коштів за документом прокурорського реагування за 3 місяця).
Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо правдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом (абзац 2 пункту 49 Порядку).
Представник позивача - УПСЗН Калінінської районної в м. Донецьку ради у судове засідання не з'явився, надав суду заяву з проханням розглянути справу у його відсутність.
Відповідачка ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилась, про день, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином. Від відповідача не надійшло до суду повідомлення про причини неявки. У справі мається досить матеріалів про права і взаємини сторін, суд доходе до висновку про можливість розглянути дану справу у відсутність відповідачки.
Відповідно до ч.2 ст.11 КАС України суд розглянувши адміністративну справу в межах заявлених вимог, дослідивши матеріали справи і докази в їх сукупності, вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Питання, пов'язані з призначенням і виплатою державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулюються нормами спеціального Закону України від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (далі Закон № 2811-ХІІ), у статтях 1 і 3 якого передбачено, що громадяни України, в сім'ях яких виховується неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України. Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Відповідно до статті 15 Закону № 2811-ХІІ допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
На підставі положень статті 4 Закону № 2811-ХІІ фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання програм соціального захисту населення згідно Порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2002 року № 256, здійснюється за рахунок субвенцій з державного бюджету, зокрема, виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам. Перерахування коштів допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку безпосередньо на рахунки населення здійснюють відповідні територіальні управління праці та соціального захисту населення.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 у зв'язку з народженням сина - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, 16.05.2011 року звернулась до управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради із заявою про призначення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Під час оформлення документів ОСОБА_1 була ознайомлена з вимогами законодавства про необхідність обов'язкового повідомлення районному управлінню праці та соціального захисту населення відомостей про зміну всіх обставин, що впливають на виплату державної допомоги.
Рішенням управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної в м. Донецьку ради про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 23.05.2011 року ОСОБА_1 призначена державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на період з 03.03.2011 року по 21.01.2014 року.
Відповідно до статті 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
Згідно наказу ЦМКЛ№3 від 14.11.2012 року № 716-к ОСОБА_1 приступила до роботи з 26.11.2012 року.
Розпорядженням начальника управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної в м. Донецьку ради № 104а від 23.12.2013 року ОСОБА_1 припинена виплата допомоги на підставі наказу ЦМКЛ№3 від 14.11.2012 року № 716-к , який наданий до управління 23.12.2013 року.
Згідно пункту 23 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 (далі - Порядок), виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку припиняється у разі, якщо особа, що отримує в органі праці та соціального захисту населення допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виявила бажання працювати - з дня працевлаштування.
Відповідно до пункту 46 Порядку, особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний термін повідомити про це органи праці та соціального захисту населення. Виплата допомоги припиняється за рішенням органу, що призначає та виплачує цю допомогу з місяця, що настає після місяця, у якому виникли такі обставини.
Таким чином, ОСОБА_1 повідомила управлінню праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради про поновлення її на роботі невчасно, у зв'язку з чим їй було надмірно перераховано суму державної допомоги.
ОСОБА_1 ознайомлена із сумою переплати та зобов'язалася її погашати згідно графіку (щомісяця) певними сумами (січень-листопад по 50 грн. щомісяця, грудень 128грн.). Спеціалістами управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради була утримана сума переплати у розмірі 88,06грн. і відповідач одноразово виконав зобов'язання щодо погашення сум переплати лише 7 листопада 2014 року та погасила 150 грн. Проте за березень-квітень від відповідача не було жодного надходження коштів на погашення суми переплати.
Згідно розрахунку переплата допомоги ОСОБА_1 з 01.12.2012 року по 21.01.2014 року, з урахуванням отриманих сум, складає 1540,00 грн.
Проаналізувавши встановлені фактичні обставини по справі, оцінивши представлені сторонами докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку про те, що відповідачка, у зв'язку з несвоєчасним повідомленням про поновлення її на роботі, неправомірно отримувала державну допомогу сума переплати якої станом на 21.01.2014 року становить 1540,00 грн. Такі дії відповідачки є неправомірними, тому позовні вимоги позивача про стягнення суми переплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку підлягають стягненню з відповідачки в повному обсязі.
Відповідно до ст. 94 КАС України з відповідачки на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 154 грн.
Керуючись ст. ст. 6, 7, 9, 10, 11, 17, 69, 70, 71, 94, 105, 122, 158-163, 185, 186 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради до ОСОБА_1 про стягнення суми переплати бюджетних коштів держаної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної в м. Донецьку ради суму переплати бюджетних коштів допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 1540,00 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 154 грн.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Н.М.Токарєва
06.06.2014