Справа№22ц-151 /2008року
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 січня 2008 року м. Полтава
Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Полтавської області в
складі:
Головуючого судді: Макарчука М.А. Суддів : Прядкіної О.В., Чернова С.І. При секретарі: Ткаченко Т.І.
З участю
Позивача ОСОБА_1
Відповідача ОСОБА_2
Представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Октябрського районного суду м.Полтави Полтавської області від 12 листопада 2007р. по справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини у зв»язку з пропуском такого з поважних причин колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача апеляційного суду, -
ВСТАНОВИЛА:
В травні 2007р. ОСОБА_1 звернувся до суду з зазначеним позовом.
Вказував, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4, який при житті -18.08.2000р. заповідав все належне йому майно у рівних частках позивачу та відповідачу. У зв»язку з тим, що відповідач приховала від нього наявність заповіту, він у встановлений законом строк не звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини.
Тільки після того, як відповідач надала до нотаріальної контори заповіт, нотаріус розшукала його та повідомила про наявність заповіту.
Вважає, що з поважних причин пропустив строк для подачі заяви про прийняття спадщини після померлого.
Просив визначити йому, як спадкоємцеві за заповітом, додатковий строк, достатній для подачі ним заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
Рішенням Октябрського районного суду м.Полтави Полтавської області від 12 листопада 2007р. продовжено ОСОБА_1 строк прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 до 3 місяців.
Ухвалою Октябрського районного суду м.Полтави Полтавської області від 29 листопада 2007р. виправлена описка в рішення суду та зазначено прізвище відповідача як « Кобилінська» , дата реєстрації шлюбу - 28.08.2000р. та дату написання заповіту - 18.08.2000р.
Рішення суду оскаржене ОСОБА_2, яка в апеляційній скарзі просить його скасувати та постановити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 за їх безпідставністю та недоведеністю. Посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів, перевіривши справу в межах заявлених вимог і апеляційного оскарження, приходить до висновку про відхилення апеляційної скарги з таких підстав :
Судом першої інстанції вірно встановлено і це вбачається з матеріалів справи, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4, який заповідав 18.08.2000р. все належне йому майно у рівних долях позивачу ОСОБА_1 та відповідачу ОСОБА_2 Остання звернулась з заявою до нотаріальної контори про прийняття спадщини 15 листопада 2006р., а ОСОБА_1, який звернувся до нотаріальної контори в січні 2007р., було повідомлено про відсутність у Єдиному реєстрі заповітів та спадкових справ зазначеного заповіту. В подальшому з»ясувалось, що помилка допущена нотаріуси в написанні прізвища заповідача.
Відповідно до ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців , який починається з часу відкриття спадщини.
Однак ОСОБА_1 пропустив вказаний строк у зв»язку з тим, що не знав про наявність заповіту від 18.08.2000р. і нотаріальна контора не приймала в нього заяв на прийняття спадщини за відсутності офіційних даних щодо заповіту.
Оцінивши дані обставини районний суд вірно зробив висновок про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини та поновив його на підставі ст.1272 ч.3 ЦК України.
Інші доводи апеляційної скарги не спростовують висновків районного суду.
Встановивши такі обставини,суд першої інстанції постановив рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального закону.
Керуючись ст. ст.303,307,308,315 ЦПК України, колегія суддів,-
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 відхилити. Рішення Октябрського районного суду м.Полтави Полтавської області від 12 листопада 2007р. залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців.