437/4314/14-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 червня 2014 року суддя Ленінського районного суду міста Луганська Золотарьов О.Ю., розглянувши у порядку письмового провадження справу адміністративної юрисдикції за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії
В С Т А Н О В И В :
Позивач 27 березня 2014 року звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська, посилаючись на ту обставину, що є пенсіонером та отримує пенсію за віком як державний службовець. Право на пенсію має відповідно до Закону України «Про державну службу» починаючи з 22 серпня 2012 року.
Після звернення до Департаменту архітектури та містобудування Луганської міської ради позивачу видано довідку про складові заробітної плати від 20.03.2014 року № 212, згідно якої загальна сума „інших виплат" з 01.08.2010 року по 31.07.2012 року склала 15135,17 грн.
Позивач зверталася до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська стосовно здійснення перерахунку пенсії з дня її призначення, але отримала відмову. Позивач вважає відмову протиправною тому звернулася для захисту порушених прав до суду.
Просила суд відновити пропущений строк до звернення до суду за період з 22 серпня 2012 року, визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська щодо призначення ОСОБА_1 пенсії з врахуванням інших виплат, протиправною, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з дати її призначення - з 22 серпня 2012 року з врахуванням інших виплат (у тому числі, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації) з 01.08.2010 по 31.07.2012 яка склала 15135,17 грн. На всі виплати нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, справу розглянути в її відсутність.
Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська, суду надав заперечення, згідно яких позовні вимоги не визнав, з підстав, викладених у запереченнях, просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі, справу розглянути у відсутність представника.
Ухвалою від 25.06.2014 року позов ОСОБА_1 в частині вимог за період з 22.08.2012 року по 26.09.2013 року залишений без розгляду в зв'язку з пропуском строку звернення до адміністративного суду.
Суд, вивчивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 22 серпня 2012 року та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська.
Позивач звільнена на пенсію за віком з Департаменту архітектури та містобудування Луганської міської ради.
Позивач 21.03.2014 року звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням довідки від 20.03.2014 року № 212, згідно якої загальна сума „інших виплат" з 01.08.2010 року по 31.07.2012 року склала 15135,17 грн. (а.с. 10), але відповідач рішенням від 25.03.2014 року № 5273/02-1 відмовив їй у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, грошова винагорода за сумлінну безперервну працю, компенсація за невикористану відпустку та грошова індексація не є складовими заробітної плати державного службовця (а.с. 12).
Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» (далі - Закон) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії державного службовця здійснюється відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 865, відповідно до пункту четвертого якої у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з рішеннями Уряду після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16 січня 2003 року № 432 - IV, заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України №3723, визначається в наступному порядку:
- пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
- іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
У разі зміни структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівникам апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів виплати, одержані особою за період до зміни структури заробітної плати, включаються в заробіток для обчислення пенсії без коригування.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Пунктом четвертим Постанови № 865 визначено порядок визначення заробітної плати для перерахунку у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
За частиною 2 статті 37 Закону пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Частиною другою статті 37-1 вказаного Закону перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
За таких обставин, призначення пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (ст. 33 Закону) .
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Проте, зі змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 Постанови № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» , визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 41 Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Отже, чинне законодавство, як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Для вирішення спірних правовідносин підлягають застосуванню спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії зокрема, ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», натомість положення Законів України «Про державну службу» та «;Про оплату праці» є загальними.
Аналогічна позиція викладена Верховним Судом України в постанові від 20 лютого 2012 року (справа №21-430а11).
Згідно ч. 2 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій.
Заявляючи вимоги щодо зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити конкретні суми не донарахованої пенсії, позивач тим самим фактично просить суд здійснити перерахунок суми пенсії, а оскільки до компетенції суду не входить перерахування вказаних сум, суд вважає, що у даному випадку вимоги позивача повинні бути задоволені не шляхом зобов'язання відповідача виплатити певну суму, а шляхом зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити позивачеві пенсії згідно даних довідки від 20.03.2014 року № 212.
Позивач з заявою про перерахунок пенсії звернулася 21 березня 2014 року, отже з урахуванням вимог ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок пенсії повинен здійснюватися з 01 квітня 2014 року.
Позивач не вимагає компенсації за понесені судові витрати, пов'язані із зверненням до суду і розглядом адміністративної справи.
Відповідач є державною установою, тому суд вважає можливим у відповідності до положень статті 88 КАС України звільнити його від сплати судових витрат на користь держави.
На підставі викладеного та керуючись Конституціє України, ЗУ "Про пенсійне забезпечення", ЗУ "Про державну службу", ЗУ "Про оплату праці", ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 2, 7, 9, 11, 69-71, 86, 97, 158-163, 167, 171, 183, 244-2 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Луганська щодо призначення ОСОБА_1 пенсії з врахуванням інших виплат, неправомірною.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Луганська здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2014 року відповідно Закону України „Про державну службу" з врахуванням сум інших виплат, зазначених у довідці від 20.03.2014 року № 212 з урахуванням виплачених сум.
В задоволенні решти вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Луганська шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: О.Ю.Золотарьов