Судове рішення #37554341


Справа № 437/2236/14-ц


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


12 червня 2014 року Ленінський районний суд міста Луганська в складі:

головуючого - судді Бугери О.В.,

при секретарі - Білошицькій Г.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луганську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Комунальним майном Луганської міської ради про визнання права власності на нерухоме майно у порядку спадкування за законом, -


в с т а н о в и в :


Позивач звернулась до суду з відповідним позовом, в обґрунтування якого зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_2 року помер її чоловік ОСОБА_3. Після його смерті була відкрита спадщина у вигляді 1/3 частини квартири АДРЕСА_1, яка на підставі свідоцтва про право власності на житло належала на праві спільної часткової власності позивачці, померлому чоловікові та їх доньці в рівних частках. Після смерті чоловіка позивачка як єдиний спадкоємець, який постійно проживав сумісно зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та на протязі шести місяців, не заявив відмови від спадку, прийняла спадщину у вигляді 1/3 частини вказаної квартири, що підтверджується довідкою МКП «Жилсервіс» №191 від 07.03.2013 року. Позивачка звернулась до Четвертої Луганської державної нотаріальної контори з заявою про видачу їй свідоцтва про право на спадщину на 1/3 частину квартири за адресою: АДРЕСА_1, яка належала її померлому ІНФОРМАЦІЯ_2 року чоловікові ОСОБА_3, однак їй було відмовлено у зв'язку з тим, що право власності на вказану частину квартири не мало державної реєстрації, про що винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 11.02.2014 року.

На підставі викладеного позивачка просить суд визнати за нею право власності в порядку спадкування на 1/3 частину квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_3.

У судовому засіданні позивач не була присутня, надала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала у повному обсязі.

Представник відповідача Управління Комунальним майном Луганської міської ради у судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи без участі представника Управління комунальним майном Луганської міської ради, питання щодо задоволення позову просив покласти на розсуд суду згідно діючого законодавства України.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази у їх сукупності, приходить до наступного.

Відповідно до ст. 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи в межах заявлених позовних вимог і на підставі наданих сторонами доказів.

Згідно статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Судом встановлено, що на підставі свідоцтва про право власності на житло від 22 лютого 1999 року, виданого відділом по приватизації житлового фонду Луганської міської ради народних депутатів згідно розпорядження №1681 від 22.02.1999 року, квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_1, належить на праві спільної часткової власності ОСОБА_3 та членам її сім'ї ОСОБА_1 та ОСОБА_4 в рівних частках (а.с.8).

Вказане також підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень від 24.01.2014 року (а.с.10).

Згідно свідоцтва про укладення шлюбу серія НОМЕР_1 ОСОБА_3 та ОСОБА_1 уклали шлюб, прізвище після шлюбу «ОСОБА_1», актовий запис №32 (а.с.15).

ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2, актовий запис №423 (а.с.13).

Після його смерті відкрилась спадщина на все належне йому майно, в тому числі на 1/3 частину квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1.

Спадкоємцем за законом, оскільки померлий заповіту не залишив, стала позивачка ОСОБА_1.

Позивачка ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, з 04.10.1984 року, що підтверджується відповідною відміткою в паспорті (а.с.7).

Відповідно до ч.1 ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ч.1 ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ч.1 ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч.1,2 ст.1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).

Відповідно до вимог ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Судом було встановлено, що 06 лютого 2014 року до державного нотаріуса Четвертої Луганської державної нотаріальної контори звернулась позивачка ОСОБА_1 із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_3 на 1/3 частину квартири АДРЕСА_1, що належала спадкодавцю на підставі свідоцтва про право власності на житло, виданого відділом по приватизації житлового фонду Луганської міської ради народних депутатів 22 лютого 1999 року на підставі розпорядження №13/2044. На вказану частку квартири спадкоємцем за законом відповідно до ст.1261 ЦК України є ОСОБА_1, яка спадщину прийняла. Спадкодавець на момент смерті була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, що підтверджується довідкою філії №9 МКП «Жилсервіс» №191 від 07.03.2013 року.

13.11.2012 року заведено спадкову справу за №375/2012 року після померлогоІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_3 на підставі поданої ОСОБА_1 заяви №750 від 13 листопада 2012 року. Інших заяв не надходило.

Вказане підтверджується постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 11 лютого 2014 року (а.с.6).

З даної постанови вбачається, що оскільки спадкодавцем за життя не було зареєстровано право власності у відповідних органах, здійснити на сьогоднішній день державну реєстрацію права на нерухоме майно відповідно до діючого законодавства за померлим неможливо, внаслідок чого позивачці було відмовлено.

Відповідно до ч.1 ст.1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Відповідно до ч.1 ст.182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Відповідно до ст.1299 ЦК України якщо у складі спадщини, яку прийняв спадкоємець, є нерухоме майно, спадкоємець зобов'язаний зареєструвати право на спадщину в органах, які здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна (стаття 182 цього Кодексу). Право власності на нерухоме майно виникає у спадкоємця з моменту державної реєстрації цього майна.

Відповідно до ч.4.15 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві.

Таким чином, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, оскільки в ході розгляду справи було встановлено та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, що позивачка прийняла спадщину після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 року чоловіка ОСОБА_3, оскільки проживала у квартирі за адресою: АДРЕСА_1, на момент смерті спадкодавця та до цього часу продовжує там проживати та користуватися вказаним майном, однак не може отримати свідоцтво про право на спадщину у зв'язку з відсутністю реєстрації померлим свого права власності, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до звіту про оцінку майна від 03.04.2014 року, вартість квартири за адресою: АДРЕСА_1, складає 162000,00 (сто шістдесят дві тисячі) грн. (а.с.24-25).

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.1216,1217,1268,1269 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 209, 212, 214-215 ЦПК, суд, -


В И Р І Ш И В:


Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.


Визнати право власності в порядку спадкування на 1/3 частину квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_3.


Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Луганської області через Ленінський районний суд м. Луганська шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання його копії.


Головуючий суддя О.В.Бугера



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація