АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД МІСТА КИЄВА
1[1]
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 червня 2014 року м. Київ
Колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Апеляційного суду міста Києва у складі:
головуючого судді: Боголюбської Л.Б.,
суддів: Бєлан Н.О., Осіпової Л.О.,
при секретарі судового засідання: Пазюку Є.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу потерпілої ОСОБА_1 на ухвалу слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва від 22 травня 2014 року,
за участю зі сторони обвинувачення: прокурора Гузира Д.Л.,
потерпілої ОСОБА_1,-
В С Т А Н О В И Л А:
Ухвалою слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва від 22 травня 2014 року відмовлено у відкритті провадження за скаргою ОСОБА_1 про скасування постанови старшого дільничного інспектора Солом'янського РУ ГУ МВС України в м. Києві Скоморохи І.В. від 19 жовтня 2012 року про відмову в порушенні кримінальної справи та повернення матеріалів для проведення додаткової перевірки.
Мотивуючи своє рішення про відмову у відкритті провадження, слідчий суддя послався на те, що ОСОБА_1 подано скаргу на постанову про відмову в порушенні кримінальної справи, яка була винесена під час дії Кримінально - процесуального Кодексу 1960 року, а Кримінальним процесуальним Кодексом України 2012 року оскарження такого рішення не передбачено.
На вказану ухвалу потерпіла ОСОБА_1 в межах строку апеляційного оскарження подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу слідчого судді від 22 травня 2014 року та постановити нову ухвалу, якою скасувати постанову старшого дільничного інспектора Солом'янського РУ ГУ МВС України в м. Києві капітана міліції Скоморохи І.В. від 19.10.2012 року про відмову в порушенні кримінальної справи, а матеріали за її заявою повернути до Солом'янського РУ ГУ МВС України в м. Києві для проведення додаткової перевірки та виконання вимог ст. 214 КПК України 2012 року.
На обґрунтування своїх вимог апелянт посилається на те, що ухвала слідчого судді про відмову у відкритті провадження за її скаргою на постанову старшого дільничного інспектора Солом'янського РУ ГУ МВС України в м. Києві капітана міліції Скоморохи І.В. від 19.10.2012 року про відмову в порушенні кримінальної справи постановлена без урахування позиції Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ « Про деякі питання застосування розділу ХІ « Перехідні положення» Кримінального процесуального кодексу України», що викладене в п. 5 листа № 1735/0/4-12 від 26.11.2012 року, згідно до якої, якщо до суду першої інстанції 19 листопада 2012 року чи раніше ( згідно з реєстраційним штампом) надійшла скарга на постанову про порушення кримінальної справи, відмову в її порушенні чи закриття кримінальної справи, суд, з огляду на положення п. 7 розділу ХІ « Перехідні положення» КПК, має розглянути відповідну скаргу, керуючись положеннями КПК 1960 року. У такому ж порядку розглядаються скарги на постанову про відмову в порушенні кримінальної справи, які надійшли до суду 20 листопада 2012 року або пізніше, якщо вони подані з дотриманням строку оскарження, передбаченого КПК 1960 року. А тому, на думку апелянта, суд першої інстанції істотно порушив вимоги кримінально-процесуального закону, що перешкодило ухвалити законне та обґрунтоване рішення.
Заслухавши доповідь судді, доводи апелянта, яка підтримала свою апеляційну скаргу і просила її задовольнити, позицію прокурора, який також підтримав апеляційну скаргу, вивчивши матеріали судового провадження, перевіривши доводи, викладені в апеляційній скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з таких підстав.
Відповідно до положень ст. 5 КПК України 2012 року процесуальна дія проводиться, а процесуальне рішення приймається згідно з положеннями цього Кодексу, чинними на момент початку виконання такої дії або прийняття такого рішення.
Кримінальний процесуальний кодекс України набрав чинності 20 листопада 2012 року.
Відповідно до позиції Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, викладеної в п. 5 інформаційного листа № 1735/0/4-12 від 26.11.2012 року « Про деякі питання застосування розділу ХІ «Перехідні положення» Кримінального процесуального кодексу України», скарги на постанову про відмову в порушенні кримінальної справи, які надійшли до суду 20 листопада 2012 року або пізніше, якщо вони подані з дотриманням строку оскарження, передбаченого КПК 1960 року, розглядаються в порядку, який встановлений положеннями КПК 1960 року.
Із наданих суду апеляційної інстанції копій документів, убачається, що старшим дільничним інспектором міліції Солом'янського РУ ГУ МВС України в м. Києві капітаном міліції Скоморохою І.В. 19 жовтня 2012 року було винесено постанову про відмову в порушенні кримінальної справи відносно ОСОБА_3 за ознаками злочинів, передбачених ч.1 ст. 194, ч.1 ст. 296 КК України, в зв'язку з відсутністю в його діях складу злочину.
Згідно з відміткою Солом'янського РУ ГУ МВС України в м. Києві на копії цього процесуального документу, він був завірений 20.05.2014 року і, як зазначає апелянт, саме в цей день ця копія була нею отримана.
В матеріалах, що були долучені до скарги потерпілої ОСОБА_1 та повернуті їй судом першої інстанції, а також в матеріалах, наданих суду апеляційної інстанції, відсутні будь - які дані про те, що ОСОБА_1 отримала копію постанови про відмову в порушенні кримінальної справи від 19 жовтня 2012 року в інший, ніж 20 травня 2014 року, день та час.
Відповідно до вимог ст. 236-1 КПК 1960 року скарга на постанову органу дізнання, слідчого, прокурора про відмову в порушенні кримінальної справи подається особою, інтересів якої вона стосується, або її представником до районного ( міського) суду за місцерозташуванням органу або роботи посадової особи, яка винесла постанову протягом семи днів з дня отримання копії постанови чи повідомлення прокурора про відмову в скасуванні постанови.
Згідно вхідного реєстраційного штампу суду скарга ОСОБА_1 на постанову про відмову в порушенні кримінальної справи надійшла до суду першої інстанції 22 травня 2014 року, тобто в межах семиденного строку її оскарження.
За таких обставин, суд першої інстанції повинен був розглядати дану скаргу в порядку, передбаченому положеннями КПК 1960 року.
З огляду на викладене, колегія суддів уважає, що рішення слідчого судді про відмову у відкритті провадження за скаргою ОСОБА_1 було прийнято всупереч нормам процесуального закону, який підлягав застосуванню, що є істотним порушенням, яке перешкодило суду прийняти законне та обґрунтоване рішення, а тому ухвала слідчого судді підлягає скасуванню, матеріали скарги - поверненню до суду першої інстанції для розгляду в порядку, передбаченому положеннями КПК 1960 року.
Керуючись ст.ст. 404, 407, 412, 415, 422 КПК України 2012 року, колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Апеляційного суду міста Києва, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Ухвалу слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва від 22 травня 2014 року про відмову у відкритті провадження за скаргою ОСОБА_1 на постанову старшого дільничного інспектора Солом'янського РУ ГУ МВС України в м. Києві капітана міліції Скоморохи І.В. від 19.10.2012 року про відмову в порушенні кримінальної справи скасувати, скаргу та матеріали до неї направити до суду першої інстанції для розгляду в порядку, передбаченому Кримінально - процесуальним кодексом 1960 року.
С У Д Д І:
_______________ _______________ ______________
Боголюбська Л.Б. БєланН.О. Осіпова Л.О.
Справа № 11сс/796/997/2014, Категорія КПК: ст. 304
Головуючий в 1-й інстанції Українець В.В.
Доповідач Боголюбська Л.Б.