Судове рішення #37533505

2-а/258/171/14 258/4731/14-а


КІРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДОНЕЦЬКА

ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ


Провадження № 2-а/258/171/14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


22 травня 2014 року м. Донецька


Кіровський районний суд міста Донецька Донецької області у складі:

головуючий суддя - Леонов О.С.

при секретарі - Свіріній Д.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Донецьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька «про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії»,-


ВСТАНОВИВ:


22 квітня 2014 року позивачка звернулася до суду з позовом до УПФУ в Кіровському районі м. Донецька, в якому просила визнати дії УПФУ в Кіровському районі м. Донецька неправомірними, та зобов'язати включити до пенсії всі складові заробітної плати, які включені до «Довідки про складові заробітної плати».

Свої вимоги позивачка обґрунтовує тим, що при розрахунку пенсії, відповідач не взяв до уваги всі складові заробітної плати за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією та не врахував графи «Інші виплати», а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, на які були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, посилаючись на те, що такі виплати не передбачені ст. 33 ЗУ «Про державну службу». У зв'язку з чим позивачка просить визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати його включити в розрахунок пенсії складові заробітної плати, а саме «інші виплати».

Позивачка в судове засідання не з'явилася, однак надала до суду заяву, згідно якої просить розглядати справу без її участі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явилась, однак надала до суду свої заперечення на позов, згідно яких вважає вимоги позивачки безпідставними та необґрунтованими і просила відмовити в їх задоволенні.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, суд у межах заявлених позовних вимог установив наступне.

10.04.2014 року позивачка звернулася до УПФУ в Кіровському районі м. Донецька з проханням здійснити перерахунок пенсії з врахуванням суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, на які було нараховано та сплачено страхові внески, та яку було внесено до довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії, однак не було включено до розрахунку пенсії.

18.04.2014 року відповідачем надано відповідь на звернення від 10.04.2014 року, з якого вбачається, що такі виплати, як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати не є складовими заробітної плати, а тому включити дані виплати при обчисленні пенсії УПФУ в Кіровському районі м. Донецька не може.

Відповідно до ч.1 ст.37 ЗУ « Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до ст.66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (400/97-ВР) нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ст.41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» (1788-12), і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Як вбачається з довідки № 4 від 31.03.2014 року про складові заробітної плати, надбавки, премії та інші виплати в період з 01.04.2012 р. по 31.03.2014 р. складова заробітної плати позивача становила: надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важкої роботи; премії; премії до державних, професійних свят та ювілейних дат; інші виплати.

Також з даної довідки вбачається, що інші виплати це виплати матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, суми виплаченої індексації заробітної плати, та на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно ст. 41 ч. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу), отриманих застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що всі отримані позивачем види матеріального забезпечення входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці державного службовця.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, яка викладена в постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, яка є обов'язковою для управління в силу положень частини першої статті 244-2 КАС України.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскаржень рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку про задоволення позову, оскільки відповідач діяв всупереч вимогам закону, порушивши правила застосування норм права, надавши перевагу положенням Закону України «Про державну службу», які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми закону, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а саме: ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, з Державного бюджету України належить стягнути на користь позивача понесені нею судові витрати.

Керуючись ст.ст. 33, 37 ЗУ «Про державну службу», ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», 2, 6, 9, 11, 18, 71, 158-163, 256 КАС України, суд,-


ПОСТАНОВИВ:


Позов ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька «про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії» - задовольнити.

Визнати протиправними дії УПФУ в Кіровському районі м. Донецька щодо відмови у зарахуванні індексації та сум матеріальної допомоги до пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати управління пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, починаючи з 10.04.2014 року на підставі довідки № 4 від 31.03.2014 року про складові заробітної плати, з урахуванням усіх виплат, а саме: суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, на які фактично нараховувався та сплачувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 73,08 грн.

Апеляційна скарга на постанову суду подається Донецькому апеляційному адміністративному суду через Кіровський районний суд м. Донецька протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.


Суддя:


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація