Справа № 427/3251/14-ц
Провадження № 2/427/1551/14
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.06.2014 року Свердловський міський суд Луганської області у складі:
одноособово судді Логвіної Л.С.,
при секретарі Колтун Є.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду міста Свердловська Луганської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до Свердловської міської ради Луганської області про визнання права власності, третя особа - КП «РЕЖ №2», -
ВСТАНОВИВ:
Позивачі звернулися до суду з позовом, в якому вказують, що право власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 належить ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_1, ОСОБА_3 та ОСОБА_2 у рівних долях згідно свідоцтва про право власності на житло від 22.10.1993 року. ІНФОРМАЦІЯ_5 року помер чоловік та батько позивачів - ОСОБА_5, після його смерті 16.03.2012 року ІІІ свердловською державною нотаріальною конторою було видано свідоцтво про право на спадщину на 1/5 частку квартири на ім'я ОСОБА_1 та ОСОБА_3 у рівних частках кожному (по 1/10 частці у праві власності). ІНФОРМАЦІЯ_6 року померла мати та бабуся позивачів - ОСОБА_4 Місцем відкриття спадщини, відповідно до ст.1220, 1221 ЦК України, після смерті, ОСОБА_4 є дана квартира НОМЕР_1, яку прийняла її донька ОСОБА_1, відповідно до ст. 1261, 1268, 1270 ЦК України, як особа, яка проживала зі спадкодавцем на момент його смерті та не відмовилася від спадщини у встановлений цим кодексом строк.
На даний час у зв'язку із наміром отримати свідоцтво про право на спадщину на майно, що залишилося після смерті своєї матері ОСОБА_1 звернулася до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщина, але через те що правовстановлюючий документ було зіпсовано їй було рекомендовано звернутися до КП "Свердловське МБТІ" за отриманням дублікату втраченого свідоцтва, але є неможливим видати та реєструвати дублікат свідоцтва про право власності через смерть власників.
Позивачі просять визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/2 (одну другу частку), за ОСОБА_2 на 1/5 (одну п'яту частку) та за ОСОБА_3 на 3/10 (три десяті) у праві власності на нерухоме майно: квартиру НОМЕР_1 загальною площею 79,7 кв.м., житловою площею 49,6 кв.м., що знаходиться за адресою, АДРЕСА_1
У судове засідання позивачі не з'явилися, надали суду заяви де просили справу розглянути за їх відсутності, наполягають на задоволенні позовних вимог.
Представник відповідача в судове засідання не з'явилась, надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності, не визнає позовні вимоги, так як у позивачів не має обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Представник третьої особи - КП РЕЖ №2 у судове засідання не з'явився, надав заяву про проведення розгляду справи у його відсутності та проти позову не заперечує.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного.
Відповідно до копії свідоцтва про право власності на житло від 22.10.1993 року, виданого Комітетом по управлінню комунальним майном міста на підставі розпорядження від 22.10.1993 року № 1336, зареєстрованого Свердловським бюро технічної інвентаризації і записаного у реєстрову книгу за № 14125/67 право власності на квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 належить ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_1, ОСОБА_3 та ОСОБА_2 у рівних долях. Оглянутий у судовому засіданні оригінал даного свідоцтва з обороту має пошкодження.
Згідно з копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від ІНФОРМАЦІЯ_5 року, ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 року.
Відповідно до копії свідоцтва 16.03.2012 року ІІІ свердловською державною нотаріальною конторою, після смерті ОСОБА_5, було оформлено право на спадщину на 1/5 частку квартири на ім'я ОСОБА_1 та ОСОБА_3 у рівних частках кожному (по 1/10 частці у праві власності).
Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 видане 07.05.2013 року - ІНФОРМАЦІЯ_6 року померла ОСОБА_4
Місцем відкриття спадщини після смерті ОСОБА_4, є квартира АДРЕСА_1, так як вона була зареєстрована за даною адресою на момент смерті, що підтверджує копія домової книги.
ОСОБА_1 є рідною донькою ОСОБА_4 та є спадкоємцем першої черги за законом, що підтверджує копії свідоцтв про народження та про шлюб.
Після смерті ОСОБА_4 залишилася спадщина, яку прийняла ОСОБА_1, так як проживала зі спадкодавцем на момент її смерті та не відмовилася від спадщини у встановлений законом строк, що теж підтверджує копія домової книги.
Відповідно до копії технічного паспорту станом на 23.12.2004 року за адресою: АДРЕСА_1 було інвентаризовано наступне: 4-кімнатна квартира НОМЕР_1 загальною площею 79,7 кв.м., житловою площею 49,6 кв.м.
З копії звіту про оцінку майна вартість даної квартири складає 129 753 грн.
З відповіді приватного нотаріуса ОСОБА_6 витікає, що після смерті ОСОБА_4 заводилась спадкова справа, спадщину прийняла ОСОБА_1
Згідно ст.ст.8, 124 Конституції України, ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Відповідно до ст. ст. 386, 392 ЦК України визнання права власності є формою захисту прав власника на відповідне майно.
Частиною 4 статті 55 Конституції України проголошено право на будь-які не забороненими законом засоби захисту прав і свобод від порушень і протиправних посягань, ст.ст. 15, 16 ЦК України закріплено право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства, а також на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Згідно ст. 41 Конституції України право власності в Україні захищається законом. Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Відповідно до ст. ст. 386,392 ЦК України визнання права власності є формою захисту права власника на відповідне майно. Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ст.1220, 1221 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою; місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця, якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцезнаходження нерухомого майна або його основної частини, а за відсутності нерухомого майна-місцезнаходження основної частини рухомого майна.
Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, крім випадків, встановлених частинами другою - четвертою статті 1273 цього Кодексу. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Судом встановлено, що оригінал свідоцтва про право власності на житло від 22.10.1993 року, виданого Комітетом по управлінню комунальним майном міста на підставі розпорядження від 22.10.1993 року № 1336, зареєстрованого Свердловським бюро технічної інвентаризації і записаного у реєстрову книгу за № 14125/67 право власності на квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 є зіпсованим, дублікат отримати не можливо із-за смерті двох власників квартири, також те, що ОСОБА_1 прийняла спадщину після смерті своєї матері ОСОБА_4, тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі ст.ст. 328, 331, 376, 392, 1220, 1221 ЦК України, керуючись ст.ст. 10-15, 31, 60, 118-120, 212-215 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності на 1/2 (одну другу частку) у праві власності на нерухоме майно: квартиру НОМЕР_1 загальною площею 79,7 кв.м., житловою площею 49,6 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, право власності на 1/5 (одну п'яту частку) у праві власності на нерухоме майно: квартиру НОМЕР_1 загальною площею 79,7 кв.м., житловою площею 49,6 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
Визнати за ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, право власності на 3/10 (три десяті) частки у праві власності на нерухоме майно: квартиру НОМЕР_1 загальною площею 79,7 кв.м., житловою площею 49,6 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1
Апеляційна скарга на рішення суду подається через суд першої інстанції до апеляційного суду Луганської області протягом десяти днів з дня його проголошення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
СУДДЯ Л.С. ЛОГВІНА