№ 4-57
ПОСТАНОВА
18 березня 2008 року місто Київ
Військовий місцевий суд Київського гарнізону у складі: головуючого підполковника юстиції РИМАРА Є.П., при секретарі ЛОЗІ К.А.., за участю прокурора відділу військової прокуратури Центрального регіону України капітана юстиції МІХЕДА О.В., скаржника - колишнього командира військової частини А-0704 полковника ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні військового місцевого суду скаргу ОСОБА_1 на постанову першого заступника військового прокурора Центрального регіону України полковника юстиції Зелінського О.В. від 01 червня 2007 року про порушення кримінальної справи за фактом незаконного видобування корисних копалин загальнодержавного значення у військовій частині А-0704 за ознаками злочину, передбаченого ст. 240 ч. 1 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
1 червня 2007 року перший заступник військового прокурора Центрального регіону України за результатами прокурорської перевірки дотримання посадовими особами військової частини А-0704 законодавства про охорону надр порушив кримінальну справу за фактом незаконного видобування корисних копалин загальнодержавного значення у військовій частині А-0704 за ознаками злочину, передбаченого ст. 240 ч.1 КК України.
До військового місцевого суду Київського гарнізону надійшла скарга командира військової частини А-0704 полковника ОСОБА_1, в якій він просить скасувати вказану вище постанову, як незаконну, та винести постанову про відмову в порушенні кримінальної справи. В обґрунтування скарги ОСОБА_1 посилається на те, що дана справа була порушена без достатніх правових підстав, а саме, першим заступником військового прокурора Центрального регіону не враховано, що питна вода, яка видобувається військовою частиною А-0704 ще з 1973 року реалізується в будинки, де проживають близько 4 тисяч військовослужбовців, військових пенсіонерів та членів їх сімей. При цьому, не взято до уваги, що це є єдиним джерелом водопостачання для населення даного мікрорайону міста Василькова і при його припиненні, комунальні підприємства міста Василькова не зможуть забезпечити вказані будинки водою, у зв'язку з відсутністю в даному районі інших міських споруд водопостачання.
У судовому засіданні ОСОБА_1 наполягав на скасуванні постанови про порушення кримінальної справи в повному обсязі, як незаконної в контексті підстав та приводів для її винесення та в обгрунтування своїх доводів в скарзі послався на те, що оскаржуване рішення напряму зачіпає його законні права, оскільки він, як командир військової частини А-0704, відповідав як за бойову готовність, так і за господарську діяльність частини.
Прокурор в судовому засіданні пояснив, що оскаржувана
постанова винесена на підставі чинного законодавства і з дотриманням вимог ст. ст. 94 та 98 КПК України, а тому скасуванню не підлягає. При цьому прокурор також зазначив, що достатніми на його думку підставами для порушення справи є відсутність у військової частини А-0704 спеціального дозволу на користування надрами у відповідності до вимог ст. 16 Кодексу України про надра.
За змістом ст. ст. 94, 97, 98, 236-8 КПК України, розглядаючи скаргу на постанову про порушення кримінальної справи, суддя вправі і повинен з'ясовувати такі питання: чи були наявними на час порушення справи приводи; чи мала особа, яка порушила справу, достатньо даних, що вказували на наявність ознак злочину, чи компетентна особа прийняла рішення про порушення кримінальної справи і чи було додержано нею встановлений для цього порядок.
Проаналізувавши аргументи скаржника, заслухавши пояснення прокурора, суд вважає за необхідне скасувати постанову першого заступника військового прокурора Центрального регіону України полковника юстиції ЗЕЛІНСЬКОГО О.В. від 1 червня 2007 року про порушення кримінальної справи за фактом незаконного видобування корисних копалин загальнодержавного значення у військовій частині А-0704 за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст. 240 КК України, виходячи з наступного.
З дослідженої судом постанови про порушення кримінальної справи від 01 червня 2007 року видно, що її порушено першим заступником військового прокурора Центрального регіону України на підставі матеріалів перевірки дотримання посадовими особами військової частини А-0704 законодавства про охорону надр, на підставі чого суд приходить до висновку, що справу порушено компетентною особою.
З постанови першого заступника військового прокурора Центрального регіону України від 01 червня 2007 року також видно, що підставою для порушення кримінальної справи стало наявність у діях службових осіб військової частини А-0704 ознак порушенння правил охорони надр, а саме.
№ 4-57
видобування службовими особами військової частини А-0704 із свердловин питної води та її постачання стороннім організаціям без отримання спеціального дозволу. Як видно зі змісту оскаржуваної постанови та пояснень прокурора, приводом для порушення кримінальної справи були виявлені безпосередньо прокурором під час прокурорської перевірки ознаки злочину.
У той же час, за змістом ч.1 ст. 240 КК України, обов'язковою умовою наявності цього складу злочину в даному конкретному випадку с незаконність видобування корисних копалин, крім загальнопоширених, яка полягас у відсутності належним чином оформленого дозволу, або у випадк), якщо він є підроблений чи прострочений.
Прокурор в судовому засіданні зазначив, що вода відноситься до загальнопоширених корисних копален.
Порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2002 р. № 321. У дозволі на спеціальне водокористування встановлюються ліміт забору води, ліміт її використання та ліміт скидання забруднюючих речовин.
Як видно з оглянутого судом Дозволу на спеціальне водокористування №195/140, його видано військовій частині А-0704 з терміном дії з 12.10.2005 року до 01.01.09 року.
06 червня 2006 року Заступником військового прокурора Київського гарнізону за вих.№ 2006 було винесено Протест з приводу негайного усунення порушень вимог ст. ст. 16, 21 «Кодексу України про надра».
З досліджених в судовому засіданні листів командування військової частини А-0704 від 20 та 26.06.2006 року (а/с 8, 20) та листування з даного приводу з органами державної влади (а/с 21-28), видно, що керівництво частини А-0704 виконує Протест з приводу негайного усунення порушень вимог ст. ст. 16, 21 «Кодексу України про надра».
Таким чином, суд вважає, що в судовому засіданні не встановлено достатніх фактичних даних, які б свідчили про повністю незаконне видобування військовою частиною А-0704 корисних копалин.
За таких обставин, враховуючи все наведене вище у своїй сукупності, суд приходить до висновку, про те, що оскаржуване рішення про порушення кримінальної справи за результатами прокурорської перевірки дотриманя посадовими особами військової частини А-0704 законодавства про охорону надр, прийнято без наявності достатніх даних, які б у цьому випадку вказували би на наявність ознак злочину, що в даному випадку суд розцінює як відсутність підстав для порушення кримінальної справи.
З урахуванням наведеного, суд, керуючись ст. ст. 55, 64 Конституції України, ст. ст. 236-7, 236-8 КПК України.
ПОСТАНОВИВ:
Скаргу колишнього командира військової частини А-0704 полковника ОСОБА_1 на постанову першого заступника військового прокурора Центрального регіону України полковника юстиції ЗЕЛІНСЬКОГО О.В. від 1 червня 2007 року про порушення кримінальної справи за фактом незаконного видобування корисних копалин загальнодержавного значення у військовій частині А-0704 за ознаками злочину, передбаченого ст. 240 ч. 1 КК України - задовольнити.
Постанову першого заступника військового прокурора Центрального регіону України полковника юстиції ЗЕЛІНСЬКОГО О.В. від 1 червня 2007 року про порушення кримінальної справи за фактом незаконного видобування корисних копалин загальнодержавного значення у військовій частині А-0704 за ознаками злочину, передбаченого ст. 240 ч.1 КК України - скасувати.
Відмовити в порушенні кримінальної справи за фактом незаконного видобування корисних копалин загальнодержавного значення у військовій частині А-0704 за ознаками злочину, передбаченого ст. 240 ч. 1 КК України на підставі п.2 ст. 6 КПК України.
На постанову суду може бути подана апеляція у військовий апеляційний суд Центрального регіону України через військовий місцевий суд Київського гарнізону протягом 7 діб з дня її винесення.