Кіровський районний суд міста Макіївки
Донецької області
Провадження № 2/268/855/14 Справа № 268/1469/14-ц
Р і ш е н н я
і м е н е м У к р а ї н и
19 червня 2014 року м. Макіївка
Кіровський районний суд міста Макіївки Донецької області у складі:
головуючий суддя Перевєрзєв М.М.
за участю: позивачки ОСОБА_1
при секретарі Покашовій В.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні місцевого суду в місті Макіївка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади м. Макіївки в особі Макіївської міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
у с т а н о в и в:
07 травня 2014 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до територіальної громади м. Макіївки в особі Макіївської міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, що залишилася після смерті її дядька ОСОБА_2, мотивуючи позовні вимоги пропущенням з поважних причин встановленого законом строку для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
У судовому засіданні ОСОБА_1 підтримала позовні вимоги, в обґрунтування яких послалась на факти і обставини, які викладені у заяві, та зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер її батько - ОСОБА_2, який за життя проживав разом з нею, натомість був зареєстрований за адресою: місто-+ Макіївка, АДРЕСА_1. Після його смерті відкрилась спадщина, яка складається з грошових вкладів, які знаходяться в міських відділеннях Державного ощадбанку України. Із заявою про прийняття спадщини у встановлений законодавством строк вона звернулась до державної нотаріальної контори, однак у прийнятті заяви в усній формі було відмовлено у зв'язку з невідповідністю даних щодо ім'я померлого ОСОБА_2 у свідоцтві про смерть та у свідоцтві про її народження. Родинний зв'язок з померлим нею було доведено судовим рішенням.
Між тим, у зв'язку з тривалим розглядом справи в суді, нею було пропущено шестимісячний строк на подачу заяви про прийняття спадщини. Державним нотаріусом рекомендовано звернутися до суду для його продовження. Інших спадкоємців за законом немає.
Враховуючи викладені обставини, позивачка просить суд визнати дану причину пропуску строку звернення із заявою про прийняття спадщини поважною, оскільки вона обумовлена об'єктивними обставинами, які не залежали від неї, та визначити їй додатковий строк - три місяці для звернення з відповідною заявою до нотаріальної контори, який буде достатнім.
Відповідач - Макіївська міська рада в особі начальника управління комунальної власності ОСОБА_3 представило суду письмову заяву про розгляд справи за відсутності її представника.
Вислухавши пояснення позивачки, дослідивши надані докази, суд у межах заявлених позовних вимог (стаття 11 ЦПК України) установив наступне.
За правилами статей 1216-1218 Цивільного кодексу України спадкування є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або законом. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Статтею 1258 цього кодексу визначено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у віці 81 року, що підтверджено актовим записом № 1559 від 12 вересня 2013 року в Книзі реєстрації смертей міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Макіївського міського управління юстиції у Донецькій області.
Згідно даним свідоцтва про народження, виданого ЗАГС Центрально-Міського району м. Макіївки 13 лютого 1960 року, батьками ОСОБА_4, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 є ОСОБА_5 та ОСОБА_6.
ОСОБА_4 змінила прізвище на ОСОБА_1 при реєстрації шлюбу з ОСОБА_7, що підтверджено актовим записом № 333 від 24 січня 1981 року. Місце реєстрації позивачки зареєстровано за адресою: м. Макіївка, мікрорайон «Строітель»АДРЕСА_2.
Рішення Кіровського районного суду м. Макіївки від 14 березня 2014 року встановлено факт родинних відносин між ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3, та ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, визнавши їх батьком та донькою. Судове рішення набрало законної сили.
За змістом частини 1 статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Частиною 1 статті 1270 цього кодексу передбачено, що для прийняття спадщини встановлюється строк шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (ч.3 ст. 1270 ЦК України).
Матеріалами справи встановлено, що позивачка як донька померлого є спадкоємцем за законом першої черги. Вона не надала суду об'єктивних доказів звернення до нотаріуса у шестимісячний строк із заявою про прийняття спадщини, між тим вона бажає прийняти спадщину. Її письмова заява про відмову в прийнятті спадщини відсутня. ОСОБА_1 пропустила встановлений законодавством строк подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори. Інші спадкоємці за законом чи за заповітом, які прийняли спадщину, відсутні.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень статті 60 ЦПК України докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що строк подачі до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини ОСОБА_1 пропущено з поважної причини, тому визнає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню. Достатнім для подання позивачкою заяви про прийняття спадщини суд вважає три місяці.
Позивачка не вимагає компенсації за понесені судові витрати, пов'язані зі зверненням до суду і розглядом судової справи.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 11, 60, 174, 212-215 Цивільного процесуального кодексу України, статтями 1216, 1258, 1261, 1266, 1270, 1272 Цивільного кодексу України, суд
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати поважною причину пропуску ОСОБА_1 строку для прийняття спадщини.
Визначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, додатковий строк - 3 (три) місяці, з дня набрання чинності судового рішення, для подання нею заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_3.
Апеляційна скарга на рішення суду подається Апеляційному суду Донецької області через Кіровський районний суд м. Макіївки протягом десяти днів з дня його проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, - протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: М.М. Перевєрзєв