Судове рішення #37369626

262/2261/14-ц

2/262/868/2014


Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

( заочне )

10 червня 2014 року Пролетарський районний суд м. Донецька в складі:

головуючого судді Семіряд І.В.

при секретарі Дутчак І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Державного підприємства « Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових та вуглепереробних підприємств » ДП « ДОНВУГЛЕРЕСТРУКТУРИЗАЦІЯ » « Про зобов'язання забезпечити твердим паливом для побутових потреб », треті особи : Публічне акціонерне товариство « Шахтоуправління « Донбас », Державне підприємство « Шахта Глибока », -


в с т а н о в и в:


02.04.2014 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до відповідача « Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових та вуглепереробних підприємств » ДП « ДОНВУГЛЕРЕСТРУКТУРИЗАЦІЯ » « Про зобов'язання забезпечити твердим паливом », посилаючись на те, що вона є пенсіонером вугільної промисловості та має підземний трудовий стаж на підприємствах вугільної промисловості більше 25 років. Останнє місце роботи, з якого вона вийшла на пенсію - технічна одиниця шахта « Глибока », що входила до складу ДВАТ « Шахтоуправління « Донбас ». Відповідно до ст. 48 Гірничого Закону України вона як пенсіонер, що має стаж на підземних роботах більше десяти років, має право на забезпечення вугіллям на побутові потреби у кількості 5,9 тонни на рік. Будинок, в якому позивач зареєстрований та мешкає, обладнаний пічним опаленням та має потребу у вугіллі для забезпечення господарських потреб. До 2013 року включно, вугіллям на побутові потреби її забезпечувало ПАТ « Шахтоуправління « Донбас », проте на 2014 рік це підприємство відмовило у виписці вугілля з тих підстав, що останнім місцем її роботи у вугільній промисловості є технічна одиниця « Шахта « Глибока », ліквідацію якого проводить ДП « ДОНВУГЛЕРЕСТРУКТУРИЗАЦІЯ », яке й повинно забезпечувати її побутовим вугіллям. Після чого ОСОБА_1 звернулася із аналогічним проханням до ДП « ДОНВУГЛЕРЕСТРУКТУРИЗАЦІЯ », на що також отримала відмову, оскільки останнім підприємством, з якого вона виходила на пенсію є ПАТ « Шахтоуправління « Донбас ». Вважаючи відмову відповідача неправомірною, ОСОБА_1, просить зобов'язати його внести її до списків вуглеотримувачів по ДП « Шахта « Глибока » та забезпечити безоплатно побутовим вугіллям у розмірі 5,9 тонн за 2014 рік. Також просить стягнути сплачений нею судовий збір.

Ухвалою суду від 16.05.2014р. до участі залучено у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог ДП « Шахта « Глибока ».

У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явилась, надала заяву в якій позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила справу розглянути без її участі. (а.с. 52).

Представник відповідача ДП « Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових та вуглепереробних підприємств » ДП « ДОНВУГЛЕРЕСТРУКТУРИЗАЦІЯ » в судове засідання не з»явився з невідомих причин, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не сповістив, з клопотанням про відкладення розгляду справи до суду не звернувся, у зв'язку з чим суд вважає можливим розглянути справу відповідно до ст. 224 ЦПК України з проведенням заочного розгляду справи. При цьому представником позивача надані заперечення до позову, згідно яких позивач позов не визнає, просить відмовити у задоволенні позову з огляду на те, що відповідно до галузевої угоди позивача повинно забезпечувати вугіллям підприємство, з якого вона вийшла не пенсію. У зв'язку з тим, що вона вийшла на пенсію з шахти « Глибока », яка була у складі Шахтоуправління ім. « Соціалістичний Донбас », обов'язок по забезпеченню вугіллям позивача лежить на правонаступнику шахтоуправління, а саме на ПАТ « Шахтоуправління « Донбас ».

У судовому засіданні представник третьої особи ПАТ « Шахтоуправління « Донбас » Саприкіна О.В., яка діє на підставі довіреності (а.с. 59), проти позову заперечувала та вказала що шахта « Глибока » дійсно в час, коли позивач вийшов на пенсію входила у склад ДВАТ « Шахтоуправління « Донбас ». У 2006 році шахта виділилася зі складу шахтоуправління та до неї перейшли всі права та обов'язки, в тому числі й по забезпечення пенсіонерів твердим паливом. На даний час шахта знаходиться у стадії ліквідації та згідно з планом ліквідації, в тому числі й на подолання соціально-економічних наслідків ліквідації, були виділені кошти відповідно до робочого проекту ліквідації шахти « Глибока ». По шахті « Глибока » існують списки осіб, які мають право на отримання вугілля, в який включені близько 190 осіб. Тому саме ДП «ДОНВУГЛЕРЕСТРУКТУРИЗАЦІЯ » має забезпечувати позивача вугіллям на побутові потреби.

Представник третьої особи ДП « Шахта « Глибока » у судове засідання не з»явився з невідомих причин, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не сповістив, з клопотанням про відкладення розгляду справи до суду не звернувся.

Суд, вислухавши пояснення представника третьої особи - ПАТ « Шахтоуправління « Донбас » та дослідивши матеріали справи, вважає, що позов в частині зобов'язання відповідача забезпечити позивача твердим паливом для побутових потреб підлягає задоволенню, в інший частині позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Так, в судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 є пенсіонером та останнім місцем її роботи на підприємстві вугільної промисловості є Шахта « Глибока » ПАТ Шахтоуправління « Донбас », та вона має підземний стаж понад 10 років, що підтверджується копіями пенсійного посвідчення, трудової книжки та довідки № 398 від 24.03.2014 року виданою ПАТ « Шахтоуправління « Донбас ». (а. с. 5, 6, 7).

Представник відповідача ДП « ДОНВУГЛЕРЕСТРУКТУРИЗАЦІЯ » та представник третьої особи ПАТ « Шахтоуправління « Донбас » в своїх запереченнях до позову не заперечували, що позивач як пенсіонер вугільної промисловості, що має стаж підземних робіт не менше 10 років, має право на забезпечення вугіллям на побутові потреби. Кожен із них заперечував лише свій обов'язок по наданню ОСОБА_1 твердого палива.

У лютому 2014 року ОСОБА_1 звернулася до ПАТ « Шахтоуправління « Донбас » із заявою про забезпечення вугіллям на побутові потреби, однак їй було відмовлено у зв'язку з тим, що на теперішній час ліквідацію ДП « Шахта « Глибока » проводить ДП «ДОНВУГЛЕРЕСТРУКТУРИЗАЦІЯ », тому зобов'язання щодо забезпечення паливом пільговій категорії осіб ДП « Шахти « Глибока » лежить на ДП «ДОНВУГЛЕРЕСТРУКТУРИЗАЦІЯ ». (а. с. 8).

Згідно з листом ДП «ДОНВУГЛЕРЕСТРУКТУРИЗАЦІЯ » від 1.03.2013 року, відмова у наданні вугілля мотивована тим, що на момент призначення пенсії ОСОБА_1 перебувала у трудових відносинах із « Шахтою « Глибока », яка входила до складу « Шахтоуправління « Донбас » п/о « Донецьквугілля », яке у подальшому відповідно до наказу МВП України № 339 від 09.09.2010 року було перейменоване у ПАТ « Шахтоуправління « Донбас ». Тому саме на ПАТ « Шахтоуправління « Донбас » поширюються соціальні гарантії у вигляді забезпечення вугіллям на побутові потреби. (а. с. 9).

Із копії наказу Міністерства вугільної промисловості України від 04.08.2006 року № 426 вбачається, що ДВАТ « Шахтоуправління « Донбас » було реорганізоване шляхом виділення з його складу Технічної одиниці « Шахта « Глибока », та створено на її базі ДП « Шахта « Глибока ». А відповідно до п. 6 цього наказу, встановлено, що ДП « Шахта « Глибока » є правонаступником майнових прав та обов'язків ДВАТ « Шахтоуправління « Донбас », пов'язаних з діяльністю його технічної одиниці « Шахта « Глибока » згідно з розподільчим балансом. (а. с. 20-21).

Відповідно до статуту ДП « Шахта « Глибока », затвердженого наказом Міністерства вугільної промисловості України № 518 від 27.10.2006 року, підприємство є юридичною особою, а також є правонаступником прав та обов'язків ДВАТ « Шахтоуправління « Донбас », пов'язаних з діяльністю його технічної одиниці « Шахта « Глибока ». (а. с. 28-31).

Відповідно до ч. 5 ст. 107, ч. 1 ст. 109 ЦК України, виділом є перехід за розподільчим балансом частини майна, прав та обов'язків юридичної особи до однієї або кількох створюваних нових юридичних осіб. Юридична особа - правонаступник, що утворилась внаслідок поділу, несе субсидіарну відповідальність за зобов'язаннями юридичної особи, що припинилася, які згідно з розподільчим балансом перейшли до іншої юридичної особи.

Отже обов'язок вугільного підприємства ПАТ « Шахтоуправління « Донбас » перед ОСОБА_1 закінчився з дати затвердження розподільчого балансу.

Тому суд дійшов висновку, що внаслідок виділу із ДВАТ « Шахтоуправління « Донбас » технічної одиниці « Шахта « Глибока », та створено на її базі ДП « Шахта « Глибока », до останнього перейшов обов'язок по забезпеченню в тому числі пенсіонерів, останнім місцем роботи яких є шахта « Глибока ».

Згідно з копією наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 02.12.2011 року № 776, було припинено діяльність ДП « Шахта « Глибока » шляхом його ліквідації відповідно до чинного законодавства. Пунктом 5 даного наказу генеральному директору ДП «ДОНВУГЛЕРЕСТРУКТУРИЗАЦІЯ » передбачено: прийняти згідно з затвердженим Міненерговугілля передавальним - балансом ДП « Шахта « Глибока » на баланс ДП «ДОНВУГЛЕРЕСТРУКТУРИЗАЦІЯ » основні виробничі фонди, які підлягають ліквідації та необхідні для виконання робіт з фізичної ліквідації підприємства, заборгованість за виконані роботи відповідно до проекту ліквідації ДП « Шахта « Глибока », витрати на проектно-вишукувальні роботи та витрати за проведення експертизи проекту ліквідації ДП « Шахта « Глибока »; виконати комплекс робіт, передбачених проектом ліквідації ДП « Шахта « Глибока », та забезпечити працівників і окремі категорії населення побутовим вугіллям у період проведення ліквідаційних робіт; здійснити фінансування ліквідаційних робіт, передбачених проектом ліквідації ДП « Шахта « Глибока », за рахунок коштів державного бюджету, передбачених на реструктуризацію вугільної та торфодобувної промисловості. (а. с. 18-19).

Робочим проектом ліквідації шахти ДП « Шахта « Глибока » передбачено, що чисельність вуглеотримувачів, які мають право на безкоштовне отримання вугілля на побутові потреби 187 чоловік. Відповідно до списку вуглеотримувачів по ДП « Шахта « Глибока », які мають право на отримання побутового палива станом на 01.12.2012 року, позивач ОСОБА_1 включена до нього під номером 106. (а.с. 68-83).

Таким чином, позовні вимоги позивача ОСОБА_1 в частині зобов'язання відповідача внести її до списків вуглеотримувачів по ДП « Шахта « Глибока », задоволенню не підлягають, так як позивач станом на 01.12.2012 року включена до відповідного списку вуглеотримувачів, як особа, яка має право на отримання побутового палива.

Статтею 2 Гірничого Закону України визначено, що сфера дії Закону поширюється на правовідносини у сфері діяльності гірничих підприємств, установ, організацій, гірничих об'єктів (далі - гірничі підприємства), що займаються розвідкою, розробкою, видобутком та переробкою корисних копалин і веденням гірничих робіт, будівництвом, ліквідацією або консервацією гірничих підприємств.

Об'єктами гірничих відносин згідно з цим Закону є проектування, будівництво (реконструкція, технічне переоснащення), експлуатація, ліквідація або консервація гірничих підприємств. Суб'єктами гірничих відносин є юридичні та фізичні особи України, іноземні юридичні та фізичні особи, особи без громадянства, які здійснюють геологічне вивчення родовищ корисних копалин, проектування, будівництво (реконструкцію), експлуатацію, ліквідацію аварій та ліквідацію або консервацію підприємств з видобутку та переробки корисних копалин, а також проводять гірничі роботи. Таким чином, позивач і відповідач є суб'єктами гірничих правовідносин в розумінні цього закону, зайняті ліквідацією гірничого підприємства.

Відповідно до ч. 7 ст. 43 Гірничого Закону України, підприємства з видобутку вугілля та вуглебудівні підприємства безоплатно надають вугілля на побутові потреби у розмірі, що визначається колективним договором, таким категоріям осіб: пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку(переробки вугілля), вуглебудівних підприємствах: на підземних роботах - не менше ніж 10 років для чоловіків і не менше 7 років 6 місяців - для жінок; на роботах, пов`язаних із підземними умовами - не менше ніж 15 років для чоловіків і не менше 12 років 6 місяців - для жінок; на роботах технологічної лінії на поверхні діючих шахт чи на шахтах, що будуються, розрізах, збагачувальних та брикетних фабриках - не менше ніж 20 років для чоловіків і не менше 15 років для жінок.

Відповідно до статті 43 Гірничого Закону України встановлені права та соціальні гарантії працівників гірничих підприємств. Так, підприємства з видобутку вугілля та вуглебудівні підприємства дійсно безоплатно надають вугілля на побутові потреби у розмірі, що визначається колективним договором, певним категоріям працівників, в тому числі і працівникам з видобутку (переробки) вугілля та вуглебудівних підприємств за переліком професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі статтею 44 формами припинення діяльності гірничих підприємств є ліквідація, реорганізація або консервація гірничих підприємств. Ліквідація або консервація гірничого підприємства здійснюється за проектом, затвердженим власником (керівником) гірничого підприємства, який включає соціально-економічне обґрунтування, технічне рішення, пропозиції про можливе відновлення гірничих робіт, використання гірничих виробок, будівель, споруд іншого призначення, заходи, спрямовані на запобігання небезпечному впливу на інші підприємства, довкілля та людей, та який пройшов екологічну, технічну та інші види експертиз, а також погоджений в установленому законодавством порядку з органами гірничого нагляду, органами місцевого самоврядування та іншими заінтересованими органами. Відповідно до такого проекту здійснює виробничу діяльність відповідач по справі.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.03.2011 року № 303 затверджений перелік професій працівників з видобутку (переробки) вугілля та працівників вуглебудівних підприємств, яким безоплатно надається вугілля на побутові потреби і до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу яких не включається вартість такого вугілля. При цьому встановлено що після ліквідації або консервації гірничого підприємства забезпечення вугіллям на побутові потреби непрацевлаштованих працівників, професії яких включені до переліку, здійснюється відповідно до статті 48 Гірничого закону України.

Відповідно до ст. 48 Гірничого Закону України після ліквідації гірничого підприємства забезпечення вугіллям на побутові потреби здійснюється в межах тарифної угоди правонаступником, в тому числі, пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах: на підземних роботах - не менше 10 років для чоловіків та не менше ніж 7 років 6 місяців - для жінок, на роботах, пов'язаних з підземними умовами - не менше ніж 15 років для чоловіків і не менше ніж 12 років 6 місяців - для жінок.

Відповідно до п. 12.10.8 галузевої угоди між Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, іншими державними органами, власниками (об'єднаннями власників), що діють у вугільній галузі, і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості від 03.07.2001р. з подальшими доповненнями та змінами передбачено, що категорія осіб, визначена п.12.10.7 галузевої угоди, забезпечується тим Підприємством, з якого вони вийшли на пенсію, на підприємствах, що ліквідується, забезпечення працівників здійснюється за рахунок бюджетних коштів.

Аналіз Цивільного кодексу України, Гірничого закону України та галузевої угоди приводить до висновку, що право особи, що має на отримання безоплатного вугілля полягає у тому, що її забезпечує вугіллям підприємство, з якого вона виходить на пенсію - це загальне правило, у разі ліквідації цього підприємства - його правонаступник, а у разі ліквідації підприємства без правонаступника - особа забезпечується державою.

Посилання представника відповідача ДП «ДОНВУГЛЕРЕСТРУКТУРИЗАЦІЯ » на те, що ОСОБА_1 має забезпечувати вугіллям ПАТ « Шахтоуправління « Донбас » не грунтуються на законі з огляду на те, що обов'язок вугільного підприємства ПАТ « Шахтоуправління « Донбас » перед ОСОБА_1 закінчився з дати затвердження розподільчого балансу. (ст.107, 109 ЦК України).

Таким чином, враховуючи вищевикладене, ОСОБА_1 має право на отримання безоплатного вугілля від ДП «ДОНВУГЛЕРЕСТРУКТУРИЗАЦІЯ » у зв'язку з тим, що вона отримувала вугілля на ДП « Шахта « Глибока », яка стала правонаступником прав та обов'язків ДВАТ « Шахтоуправління « Донбас » шляхом виділення, в тому числі й у частині забезпечення ОСОБА_1 вугіллям та в даний час ліквідується державою, тому в цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 88 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.

Оскільки при зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір в розмірі 243 грн. 60 коп. ( а.с. 1 ), то вказану суму слід стягнути з відповідача на його користь.

На підставі викладеного, Гірничого Закону України, керуючись статтями 10, 11, 60, 61, 88, 208-215, 224-226 ЦПК України, суд , -


в и р і ш и в:


Позов ОСОБА_1 до Державного підприємства « Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових та вуглепереробних підприємств » ДП « ДОНВУГЛЕРЕСТРУКТУРИЗАЦІЯ » « Про зобов'язання забезпечити твердим паливом для побутових потреб », треті особи : Публічне акціонерне товариство « Шахтоуправління « Донбас », Державне підприємство « Шахта Глибока », - задовольнити частково.

Зобов'язати Державне підприємство « Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових та вуглепереробних підприємств » ДП « ДОНВУГЛЕРЕСТРУКТУРИЗАЦІЯ » ( м. Макіївка, вул. Успенського, 3б ) забезпечити безоплатно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1, твердим паливом ( вугіллям ) на пільгових умовах на побутові потреби за 2014 рік у розмірі 5,9 тонни.

Стягнути з Державного підприємства « Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових та вуглепереробних підприємств » ДП « ДОНВУГЛЕРЕСТРУКТУРИЗАЦІЯ » на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІІН НОМЕР_1, сплачений нею судовий збір в розмірі 243 (двісті сорок три) грн. 60 коп.

У решті позовних вимог, в задоволенні позову відмовити.

Заочне рішення може бути переглянуте Пролетарський районним судом м. Донецька за письмовою заявою відповідачів. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Донецької області через Пролетарський районний суд міста Донецька шляхом подання в 10-денний строк з дня проголошення рішення суду апеляційної скарги.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.


Рішення виготовлено в нарадчій кімнаті в одному примірнику.


Суддя І.В.Семіряд




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація