12.05.2014 Суддя: Перетятько О. Ю.
Справа № 253/4323/14-а
У Х В А Л А
12 травня 2014 року Центрально-Міський районний суд міста Горлівки Донецької області у складі: головуючого - судді Перетятька О.Ю.,
при секретарі Березка С.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач 07 квітня 2014 року звернулася до суду з названим позовом, в якому зазначила, що вона має доньку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. Перебуває на обліку у відповідача, який сплачує їй допомогу до досягнення дочкою трирічного віку. Розмір допомоги, який відповідач сплачує з 01.10.2013 року, не відповідає вимогам ст. 15 Закону України "Про державну допомогу дітям з дітьми". Проаналізувавши законодавство, позивач прийшла до висновку, що з 01.01.2011 року діє норма ст. 15 Закону України "Про державну допомогу дітям з дітьми" в редакції до 01.01.2008 року, а тому відповідач повинен сплачувати їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 - ти років. Звертала увагу, що такий же висновок міститься у постанові від 25.12.2012 р. Верховного Суду України. Просила визнати дії Центрально - Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради по визначенню їй розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.10.2013 р., виходячи з розміру, встановленого п. 22 Порядку призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, тобто різницею між 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень, незаконними. Зобов'язати Центрально - Міське управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради відповідно до ст. 15 Закону України № 2811- XII, починаючи з 01.10.2013 року до досягнення дитиною трирічного віку, визначити та сплатити їй допомогу по догляду за дитиною, дочкою ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 - ти років, встановленого статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік": з 01 січня -972 гривні, з 01 грудня -1032 гривні, з 01 січня 2014 року - 1032 грн.(встановленого статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік"). з урахуванням фактично сплачених сум та майбутньої зміни розміру прожиткового мінімуму(а.с. 2-5).
Позивач, будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явилася, в поданій заяві просила розглянути справу в її відсутності(а.с. 14).
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, подавав заяву з проханням розглянути справу в його відсутності. У письмовому поясненні зазначив, що позов не визнає. Дійсно, до внесення змін до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" ст. 15 цього закону передбачала, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Законом України N 107-VI від 28.12.2007 року були внесені зміни до ст. 15 зазначеного закону. Частина перша статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" викладена в наступній редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень". Відповідно до затвердженого розпису бюджету розпорядники бюджетних коштів одержують бюджетні асигнування, що є підставою для затвердження кошторисів. Розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років, узятих на облік органами Державного казначейства України. Отже, виплата державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється відповідно до законів України про Державний бюджет, обсягу відповідних видатків державних коштів на ці цілі та відповідного порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.01.2009 надається у розмірі, що дорівнює різниці між 75 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Саме вказаною постановою і керувалося у своїй діяльності управління, адже постанови Кабінету Міністрів України, також як і закони України, є обов'язковими до виконання (ст. 117 Конституції України)(а.с.22-24).
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає встановленим наступне.
Відповідно до ч.2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивач у позовній заяві не просила поновити пропущений строк звернення до суду.
Відповідно до ч.1 ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Суд вважає, що оскільки позивачем не наведені поважні причини пропущення строку для звернення в суд з позовом і таких причин суд не встановив, позов у частині вимог за період з 01 жовтня 2013 року по 06 жовтня 2013 року підлягає залишенню без розгляду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 99, 100 КАС України,
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 до Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити певні дії, в частині вимог за період з 01 жовтня 2013 р. по 06 жовтня 2013 року, залишити без розгляду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Центрально-Міський районний суд міста Горлівки Донецької області протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
Суддя О. Ю. Перетятько