Судове рішення #3728719
Справа № 2-а-9/2008

 

Справа № 2-а-9/2008

П  О  С  Т  А  Н  О  В  А

ІМЕНЕМ    УКРАЇНИ

 

18 грудня 2008р.         Шосткинський міськрайонний суд Сумської області у складі

 

головуючого судді                 БОНДАРЕНКО Л.С.

при секретарі                 ПИХТАР І.В.

за участю     сторін:

позивача                     ОСОБА_1

представника відповідача             СИДОРЕНКО В.Б.

представника  позивача             ЗАЙЦЕВА Д.О.

 

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Шостка Сумської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1  до Управління Пенсійного фонду України у м. Шостка - про визнання дій  Управління Пенсійного фонду  у м. Шостка протиправними  та про  зобов'язання його зробити перерахунок пенсії.

 

В  С  Т  А  Н  О  В  И  В  :

 

Позивач ОСОБА_1 . звернувся з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Шостка  про визнання протиправними дій відповідача у відмові в перерахунку призначеної пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання , отриманого  від Чорнобильської катастрофи та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком , встановленої Законами України «Про внесення змін до Закону України про Державний бюджет на 2005 рік», «Про  Державний бюджет на 2006 рік»,»  «Про Державний бюджет на 2007 рік» ,«Про Державний бюджет на 2008 рік» та зобов'язання зробити перерахунок пенсії по інвалідності та щомісячної додаткової пенсії.

В обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_1 . посилається на те, що з 25 .11.1986 року по 29.01.1987 р. він приймав участь у ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС і отримав високу дозу опромінювання. У 1994 році він був визнаний інвалідом 2 групи і йому призначена пенсія по інвалідності, що наступила внаслідок захворювання від Чорнобильської катастрофи, і яку він отримує сьогодні.

В порушення вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 523 від 30.05.1997р. розмір призначеної пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду ,заподіяну здоров»ю, значно менший, ніж передбачено.

Розрахунок розміру його пенсії по інвалідності та щомісячної додаткової пенсії відповідачем здійснюється виходячи з її мінімального розміру, встановленого Постановою Кабінету міністрів України та іншими підзаконними актами, а не «Законом України»Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» що на його думку є порушенням Конституції України.

Представник позивача ЗАЙЦЕВ Д.О. підтримав позовні вимоги та просить їх задовільнити.

Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України у м. Шостка СИДОРЕНКО В.Б. в судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_1  не визнав та показав, що у задоволенні позовних вимог йому слід відмовити .

Крім того він показав ,що дійсно ОСОБА_1  є інвалідом 2 групи 1-ї категорії  і йому призначена пенсія  відповідно до вимог Закону України № 796-Х11 від 28.02.1991р.» Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».Знаходиться на обліку в УПФУ в м. Шостка з січня 1994 року, має загальний трудовий стаж 20 років 7 місяців,19 днів з якого за списком №1 6 міс.9 днів ( робота по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.)

Пенсія позивачу ( основний розмір )призначена згідно зі ст.54 ЗУ №796-Х11 від 28.09.1991 року « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з заробітку за грудень 1986р.( в період проходження спеціальних зборів з 25 листопада 1986р. по 29 січня 1987 р. по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Згідно з ч.4 ст.54 Закону розмір пенсії по інвалідності даній категорії осіб не може бути нижчим по 2-й групі інвалідності  8 мінімальних пенсій за віком. Обчислення пенсії проведено згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 523 від 30.05.1997р. а також відповідними постановами  з 1992р. по 2005 рік.

Згідно зі ст.50 Закону № 796 -Х11 від 28.02.1991р. йому нарахована і додаткова пенсія - інваліду 2 групи 75% мінімальної пенсії за віком та  щомісячна цільова грошова допомога на прожиття інвалідам війни 2 групи згідно Закону України № 1603-1У від 16.03.2004р., доплата згідно ст.67 Закону № 796-Х11 від 28.02.1991р  «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»

Розміри доплат , пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів відповідно до  змін індексу вартості і зростання мінімальної заробітної плати.

Частиною 1 ст. 28 Закону України № 1098-1У від 09.07.2003р. передбачено встановлення мінімальний розмір пенсії за віком у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. При цьому ч.3 цієї статті встановлює, що мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначеної згідно з цим Законом.. Оскільки позивачу призначена пенсія за Законом України № 796-х11 від 28.02.1991р.»Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відносно нього не може бути застосовано  ст. 28Закону України № 1098-1У від 09.07.2003р.

Заслухавши сторони, дослідивши докази по справі, суд дійшов висновку що позовні вимоги ПЕТРОВА  В.Г. підлягають задоволенню.

Позивач є інвалідом 2 групи, першої категорії і йому призначена пенсія по інвалідності, що настала внаслідок захворювання від Чорнобильської катастрофи згідно Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».- сторони цього факту не заперечують, про це свідчать копії посвідчення (а.с.5,6)

Пенсія позивачу  виплачувалась виходячи з того, що Постановою Кабінету Міністрів № 1 від 03.01.2002 року встановлено, що розрахунок пенсій ,призначених відповідно до ч.4 ст.54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» провадиться виходячи з розміру 19 грн.91 коп.

В проведенні відповідного перерахунку пенсії позивачу у липні 2007 року відмовлено ( а.с.9-11)

Погодитись з  такою позицією Управління Пенсійного фонду неможна, оскільки згідно вимог ч.3 ст.46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Законом України «Про прожитковий мінімум» встановлено, що прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров»я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.

Прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, призначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім»ям з дітьми, допомоги по безробіттю, тощо.

До осіб, які втратили працездатність, відносяться особи, які досягли встановленого законом пенсійного віку, особи, які досягли пенсійного віку, що дає право на призначення пенсії на пільгових  умовах та непрацюючі особи, визнані інвалідами в установленому порядку.                                      

Прожитковий мінімум встановлюється Кабінетом Міністрів України і щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Статтями 49, 50,51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції Закону до грудня 2007 року передбачено, що пенсії особам, віднесеним до 1,2,3,4 категорії встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю у розмірах : - інвалідам 2 групи  - 75%  мінімальної пенсії за віком.

Частиною 2 ст.50 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватись іншими нормативно- правовими актами.

Статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції Закону до грудня 2007 року, визначено, що пенсії по інвалідності що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатись за бажанням громадянина  із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, які визначаються згідно з законодавством.

В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження у 1986- 1990 роках не може перевищувати 3.0 тис. карбованців.

У всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою не можуть бути нижчими по 2-й групі інвалідності  8 мінімальних пенсій за віком.

Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, визначається Кабінетом Міністрів України.

У ст.54 зазначеного Закону передбачено, що обчислення і призначення вказаного виду пенсії проводиться відповідно до Закону України « Про пенсійне забезпечення»( після внесення змін Законом України від 17.11.2005 року № 3108-1У- відповідно до Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).

    Відповідно до ст.28 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,- мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність визначено законом.

    Визначений ст.28 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком для визначення якого: з 1.01.2005 року по 31.12.2005 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений ст.63 Закону України « Про Державний бюджет за 2005 рік».

З 1 січня, 1 квітня, 1 жовтня 2006 року - визначений ст.65 Закону України « Про Державний бюджет на 2006 рік» від 20.12.2005 року та відповідними законами про бюджет на послідуючі роки, тому слід вважати відправною величиною, з якою порівнюються розміри пенсій, визначені в ст.54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та додаткових пенсій, визначених ст.50 цього Закону.

    Сума прожиткового мінімуму на 2007 рік на одну особу в розрахунку на місяць встановлена: в 2005 році-332 грн., з 1.01.2006 року по 31.03.2006 року - 350 грн., з 1.04.2006 року по 31.09.2006 року - 359 грн., з 1.10.2006 року по 1.01.2007 року - 366 грн., з 1.01.2007 року по 31.03.2007 року - 380 грн., з 1.04.2007 року по 30.09.2007 року - 406 грн., з 1.10.2007 року по 31.12.2007 року - 411 грн., з 1.01.2008 року по 31.03.2008 року - 470 грн., з 1.04.2008 року по 31.06.2008 року - 481 грн., з 1.07.2008 року по 31.09.2008 року - 482 грн., з 1.10.2008 року - 498 грн..

    Керуючись ст.ст. 6, 10, 11, 71, 94, 160-163 КАС України, ст.64 Конституції України, ст.ст. 50, 54 Закону України « Про статут і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законів України «Про Державний бюджет на 2005-2008 роки», суд,-

 

 

 

 

П О С Т А Н О В И В :

 

    Позовні вимоги ОСОБА_1  до Управління Пенсійного Фонду України в м.Шостці Сумської області - про визнання дій Управління Пенсійного Фонду України в м.Шостці Сумської області протиправними та зобов»язання зробити перерахунок призначеної пенсії задовільнити.

    Визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в м. Шостка Сумської області протиправними по відмові в перерахунку ОСОБА_1  призначеної пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання від Чорнобильської катастрофи та щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров»ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої Законами України « Про внесення змін до Закону України про Державний бюджет на 2005 рік», « Про Державний бюджет на 2006 рік», « Про Державний бюджет на 2007 рік», « Про Державний бюджет на 2008 рік» та зобов'язати зробити перерахунок призначеної пенсії.

 

Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Шосткинський міськрайонний суд, шляхом подачі заяви про таке оскарження протягом 10 днів із дня її проголошення, апеляційної скарги протягом 20 днів з дня подачі заяви, або в порядку ч5 ст. 186 КАС України.

Постанова набирає законної сили по закінченню строку подачі заяви про її оскарження, якщо вона не була подана.

Якщо подана заява, а апеляційна скарга не подана у строк встановлений законом, постанова набирає законної сили по закінченню цього строку.

У разі оскарження постанови, якщо вона була не була скасована, вона набирає законної сили після перегляду справи апеляційним судом.

 

СУДДЯ                                 Л.С.БОНДАРЕНКО

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація