Судове рішення #37269116

№2-а/259/107/2014

№ 259/2023/14-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


05.05.2014р. м.Донецьк

Куйбишевський районний сум м.Донецька в складі судді Якубенка О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м.Донецька про визнання дій неправомірними, зобов'язання виконати дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання дій неправомірними та зобов'язання виконати дії, мотивуючи його таким. 15.03.2011р. УПФУ в Куйбишевському районі м.Донецька їй було призначено пенсію за віком як державному службовцю відповідно до Закону України «Про державну службу». Але до розрахунку її пенсії не були включені матеріальна допомога на оздоровлення, індексація та матеріальна допомога на соціально - побутові потреби у розмірі 15217,79грн. 18.02.2014р. нею до пенсійного фонду була подана заява про перерахування суми її пенсії з врахуванням всіх виплат, на які нараховувались та сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що були включені до складу її заробітної плати як державного службовця. 28.02.2014р. вона одержала відмову у перерахуванні пенсії. Вважає, що отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, повинні враховуватися в заробіток застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Просить визнати дії управління Пенсійного фонду України у Куйбишевському районі м.Донецька щодо відмови у перерахунку пенсії з врахуванням всіх виплат, на які нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, протиправними; зобов'язати управління Пенсійного фонду у Куйбишевському районі м.Донецька зробити перерахунок пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації, матеріальної допомоги на соціально - побутові потреби у розмірі 15217,79грн. з 15.03.2011р. з урахуванням 85% розміру заробітної плати у відповідності до ст.37 Закону України «Про державну службу» в редакції від 01.01.2008р.

Позивач в судове засідання не з'явилася, надала до суду заяву про розгляд справи в її відсутність, просила позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, просив розглянути справу в його відсутність. В своїх запереченнях представник відповідача позов не визнав, мотивуючи це тим, що відповідно до діючого законодавства премію з економії заробітної плати, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, допомогу на оздоровлення, грошову винагороду державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, суми індексації заробітної плати не можна віднести до надбавок, передбачених ст.33, ст.37 Закону України «Про державну службу», до заробітної плати, оскільки дані виплати носять нерегулярний, одноразовий характер; вищевказані виплати носять разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати, а сам факт утримання із суми допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця. Тому вважає, що УПФУ ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії на законних підставах.

Оскільки всі особи, які беруть участь у справі, заявили клопотання про розгляд справи в їх відсутність, суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Публічно-правовий спір між сторонами виник з приводу права державного службовця на перерахунок пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

В судовому засіданні встановлено, що 15 березня 2011 року позивачу була призначена пенсія за віком як державному службовцю відповідно до Закону України «Про державну службу» з розрахунку 85% розміру заробітної плати.

Згідно довідки управління пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м.Донецька від 12.02.2014р. про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», позивачу за період з 01.02.2009р. до 28.02.2011р. було нараховано та виплачено: за вересень 2009 року - соціально - побутова матеріальна допомога у розмірі 2021,86грн., матеріальна допомога на оздоровлення до відпустки у розмірі 2026,50грн., індексація заробітної плати у розмірі 171,93грн.; за січень 2010р. - матеріальна допомога на оздоровлення до відпустки у розмірі 2104,52грн., індексація заробітної плати у розмірі 250,27грн; за січень 2011 року - матеріальна допомога на оздоровлення до відпустки у розмірі 3159,68грн., індексація заробітної плати у розмірі 316,95грн., на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

18.02.2014р. позивач звернулася до УПФУ в Куйбишевському районі м.Донецька із заявою про перерахунок пенсії по заробітку з урахуванням всіх виплат, на які нараховувались та сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що були включені до складу заробітної плати позивача, як державного службовця.

Рішенням Управління пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м.Донецька №36 від 27.02.2014р. позивачу відмовлено в перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що виплати, які входять до заробітної плати, а саме, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань та індексація не можна віднести до надбавок до заробітної плати, передбачених ст.33 Закону України «Про державну службу».

Відповідно до вимог ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений постановами Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 та від 23 квітня 2003 року №581.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. №865 передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України «Про державну службу», мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-ІV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу». Цей закон набрав чинності 4 лютого 2003 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2003р. №581 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій; перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Таким чином вбачається, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.

Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм вбачається, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на соціально - побутові потреби та індексація заробітної плати, які позивач отримувала перед виходом на пенсію і на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які в свою чергу є складовою заробітної плати, повинні враховувати при обчисленні пенсії державного службовця.

Відповідно до ч. 1 ст. 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення» перерахунок призначеної пенсії провадиться з таких строків: при виникненні права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15-го числа.

Таким чином, необхідно визнати неправомірною відмову УПФУ в Куйбишевському районі м.Донецька в перерахунку позивачу пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально - побутові потреби та індексації заробітної плати, а управління пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м.Донецька необхідно зобов'язати здійснити позивачу перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально - побутові потреби та індексації заробітної плати з розрахунку 85% розміру заробітної плати.

Оскільки позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 18.02.2014р., тобто після 15-го числа місяця звернення, необхідно зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м.Донецька здійснити позивачу перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально - побутові потреби та індексації заробітної плати з першого числа наступного місяця, тобто з 01.03.2014р., а не з 15.03.2011р. як просить у позові ОСОБА_1, оскільки позовні вимоги в цій частині не ґрунтуються за законі.

На підставі ч.3 ст.30, ст.ст.33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст.2 Закону України "Про оплату праці", ст.ст.41,44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.66, ч.1 ст.84 Закону України «Про пенсійне забезпечення», керуючись ст.ст.6-9, 11, 69, 71, 159, 161-163, 183-2 КАС України, -


ПОСТАНОВИВ:


Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м.Донецька про визнання дій неправомірними, зобов'язання виконати дії задовольнити частково.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м.Донецька, щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії з врахуванням всіх виплат, на які нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування протиправними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м.Донецька здійснити ОСОБА_1 з 1 березня 2014 року перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально - побутові потреби та індексації заробітної плати з розрахунку 85% розміру заробітної плати.

В решті позову відмовити.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набуває чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набуває чинності після розгляду справи апеляційним судом.


Суддя:


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація