Судове рішення #37203135

Головуючий у 1 інстанції - Марченко Л.М.

Суддя-доповідач - Василенко Л. А.



ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД


УХВАЛА


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2014 року справа №234/2635/14-а



Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Василенко Л.А., суддів Гімона М.М., Старосуда М.І.,

розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області на постанову Краматорського міського суду Донецької області від 25 березня 2014 року у справі № 234/2635/14-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:


Постановою Краматорського міського суду Донецької області від 25 березня 2014 року позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області ( далі за текстом УПФУ у м.Краматорську) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено, а саме: визнано неправомірними нарахування та виплату ОСОБА_2 УПФУ у м.Краматорську державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, всупереч положень ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язано УПФУ у м.Краматорську провести перерахунок та виплату з 01.01.2014 року ОСОБА_2, інваліду 1-ї групи, 1-ї категорії, державної пенсії на підставі ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в обсязі не нижче від 10-ти розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі ст.50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в обсязі 100% розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за відрахуванням фактично отриманих ним сум.

Відповідач не погодився з вказаною постановою суду першої інстанції і подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду скасувати в зв'язку з порушенням норм матеріального та процесуального права, прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволені позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначено, що бюджетом України на 2014 рік не передбачені видатки на фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а тому дії пенсійного органу щодо застосування розмірів пенсій, встановлених Постановою Кабміну України №1210 від 23.11.2011 року є правомірними.

Судом першої інстанції справу розглянуто в скороченому провадженні.

Судом апеляційної інстанції справу за клопотанням відповідача призначено у відкритому судовому засіданні. Будучи належним чином повідомленим про дату,час та місце розгляду справи представник відповідача не прибув в судове засідання, тому перегляд справи за доводами апеляційної скарги здійснений у письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів вивчила матеріали справи, доводи апеляційної скарги і дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач - ОСОБА_2 відноситься до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є інвалідом 1 групи безстроково, інвалідність встановлена у зв'язку з захворюванням, яке пов'язане з ліквідацію наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, має статус ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії. Позивач знадиться на обліку в УПФУ у м.Краматорську як отримувач пенсії по інвалідності та користується правами та пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

УПФУ у м.Краматорську позивачеві виплачується основна та додаткова пенсія відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 року № 1210.

УПФУ у м.Краматорську відмовлено позивачеві в перерахунку розмірів основної та додаткової пенсії згідно положень статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.01.2014 року. Відмову в перерахунку пенсії відповідач обґрунтовував правомірністю дій щодо нарахування пенсії в розмірах, визначених Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою КМУ №1210 від 23.11.2011 року.

Колегія суддів підтримує висновок суду першої інстанції про те, що обчислення та виплата пенсії позивачеві з першого січня 2014 року у розмірах відповідно до Постанови КМУ №1210 від 23.11.2011 року, а не у розмірах, встановлених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,є протиправним, виходячи з наступного.

З 16 січня 2014 року набрав чинності Закон України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», яким визначено принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.

Зазначеним вище Законом не встановлювався на 2014 рік інший розмір пенсій, ніж у Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а норми Законів про Державний бюджет діяли лише у 2011, 2012 та 2013 роках. Спірні правовідносини з січня 2014 р. регулюються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а положення Постанов КМ України в тій частині, в якій вони суперечать вказаному вище закону, застосовуватися не можуть.

Згідно ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах:

- інвалідам I групи - 100 процентів мінімальної пенсії за віком;

- інвалідам II групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком;

- інвалідам III групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 50 процентів мінімальної пенсії за віком.

Частинами 1 та 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством. В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по I групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком; по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком; по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком; дітям-інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком.

Згідно з ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

На кожний рік Законом України «Про державний бюджет України» встановлюється розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, будь-який інший нормативно-правовий акт, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, відсутній.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій позивачеві з 1 січня 2014 року застосуванню підлягає не постанова Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а норми статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з того, що позивач, як інвалід 1 групи, має право на перерахунок основної та додаткової пенсії згідно з нормами ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розмір якої визначається з мінімальної пенсії за віком, встановленої статтею 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку про те, що суд правильно вирішив справу за суттю позовних вимог і підстави для скасування постанови суду відсутні.

Керуючись ст. 195 ч.1, ст.197 ч.1 п.2, ст. 198 ч.1 п.1, ст.200, ст.205 ч.1 п.1, ст.206, ст.212, ст. 1832 ч.10, ст.254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області залишити без задоволення.

Постанову Краматорського міського суду Донецької області від 25 березня 2014 року у справі № 234/2635/14-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду судового рішення першої інстанції, прийнятого у скороченому провадженні, є остаточною та оскарженню не підлягає, набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.


Колегія суддів Л.А. Василенко

М.М. Гімон

М.І. Старосуд




















































Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація