30.05.2014
Справа № 271/1736/14-к
Провадження № 1-кп/271/186/14
ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 травня 2014 року
Червоногвардійський районний суд міста Макіївки Донецької області у складі:
головуючого судді: Заставенко М.О.,
при секретарі: Бановій О.М.,
за участю
прокурора: Заливацької О.Г.,
обвинуваченого: ОСОБА_1,
захисника ОСОБА_2,
потерпілих ОСОБА_3, ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Макіївці Донецької області матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12013051000001839 від 14 липня 2013 року за обвинувальним актом відносно
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця міста Макіївки Донецької області, громадянина України, одруженого, працюючого електрослюсарем підземним ПАТ «Шахтоуправління «Донбас», який мешкає за адресою: АДРЕСА_1, раніше не судимого,
за скоєння кримінального правопорушення, передбаченого ст. 272 ч. 2 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
13 липня 2013 року в другу зміну (з 15-00 годин до 21-00 годин) помічником начальника дільниці № 1 шахти «Щегловська-Глибока» ПАТ «Шахтоуправління Донбас», яка розташована за адресою:м. Макіївка-31, вул. Тичини, 1, ОСОБА_3, був виданий наряд гірничому майстру ОСОБА_5, і працівникам дільниці на роботи в 2-й східній лаві пласта к8 для проведення підривних робіт.
В.о. помічника начальника дільниці ВР-2 ОСОБА_6, 13 липня 2013 року в другу зміну був виданий наряд на ведення підривних робіт в режимі струсного підривання майстрам-підривникам: ОСОБА_7,- нижня ніша 2-ї східної лави пласта к8 і вибій 2-го східного конвеєрного штреку пласта к8, ОСОБА_1 - вибій крейшлагу на 3-й східній конвеєрний штрек пласта к8, ОСОБА_8 - вибій хідника 3-й східної лави пласта к8 і інші вибої. Після закінчення основних робіт в зміні і підготовки вибоїв до підривання, помічник начальника дільниці ПР-1 ОСОБА_4, і помічник начальника дільниці № 1 ОСОБА_3, викликали відповідно майстрів-підривників ОСОБА_8, ОСОБА_7, для виробництва підривних робіт.
13.07.2013 року о 20 годині 25 хвилин майстер підривник ОСОБА_8, прибув на склад ВМ після виробництва підривних робіт у вибої 1-го західного конвеєрного штреку пласта к8, здав вибуховий прилад ф по наряд - путівці № 192 одержав 18,0 кг амоніту ГФ-5; 20 електродетонаторів типа ЕДКЗ-ПМ і 60 поліетиленових ампул гідро забивки для виробництва підривних робіт в вибої хідника 3-й східної лави пласта к8. О 20 годині 35 хвилин ОСОБА_8, одержав виклик на виробництво підривних робіт від помічника начальника дільниці ПР-1 ОСОБА_4
Майстер-підривник ОСОБА_7, по наряд-путівці № 189 одержав 2,4 кілограми амоніту ГФ-5, 0,4 кг угленіту 10П, 7 електродетонаторів типа ЕДКЗ-ПМ, 14 поліетиленових ампул гідрозабивки і 2 поліетиленові посудини водораспилюючих завіс для виробництва підривних робіт в нижній ниші 2-ї східної лави пласта к8. ОСОБА_7, по наряд-путівці № 190 одержав 14,4 кг амоніту ГФ-5, 16 електродетонаторів типа ЕДКЗ-ПМ і 32 поліетиленові ампули гідрозабивки для підривання вибої 2-го східного конвеєрного штреку пласта к8.
О 21 годині 04 хвилини помічник начальника дільниці ПР-1 ОСОБА_4, а в 21 годину 05 хвилин помічник начальника дільниці № 1 ОСОБА_3, із записом на магнітофон доповіли керівнику підривних робіт з поверхні ОСОБА_10, про готовність вибоїв і одержали дозвіл на їх заряджання, про що свідчать відповідні записи в Журналі проведення струсного підривання і приступили до їх заряджання. До цього часу у вибої 2-го східного конвеєрного штреку пласта к8 було вироблене заряджання, після того, як були розкладені «холості» патрони в шпури, ОСОБА_7, після виготовлення «патронів-бойовиків», особисто розклав шпури, і після їх досилання самостійно здійснив забивку піщано-глинистою сумішшю, але без застосування ампул гідро забивки.
Майстер-підривник ОСОБА_1, о 19 годині 30 хвилин одержав на складі ВМ вибухівку і електродетонатори для виробництва підривних робіт в вибої квершлагу на 3-й східній конвеєрний штрек пласта к8, а також ключі від підривної станції СВП-8, в якій знаходилися два вибухових прилади і ключ для їх приведення в дію.
ОСОБА_1, одержав телефонне повідомлення від помічника начальника підготовчих робіт № 1 ОСОБА_4, про те, що він, помічник начальника дільниці № 1, ОСОБА_3, і майстер підривник ОСОБА_7, вийшли на свіжий струмінь повітря і можна виробляти відривання вибоїв. На підставі одержаної інформації майстер-підривник ОСОБА_1, у присутності майстра-підривника ОСОБА_8, відкрив підривну станцію СВП-8 і приєднав до одного вибухового приладу магістраль від вибою 2-го східного конвеєрного штреку пласта к8 і нижньої ніші 2-ї східної лави пласта к8, а до другого - від вибою хідника 3-ї східної лави пласта к8. Спочатку ОСОБА_1, подав вибухові імпульси на вибої, з'єднані з першим приладом, а через 10 секунд - на вибій хідника 3-й східний лави пласта к8. ОСОБА_1, доповів ОСОБА_10, про вироблені підривання і повідомив, що після вибухів ударна хвиля була значно сильніше звичної.
У «Журналі проведення струсного підривання» записи про дозвіл підривання вибоїв відсутні.
Відповідно до Акту про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом Форми Н-1 № 33 від 09 серпня 2013 року, причиною нещасного випадку з'явилось: незадовільний стан виробничого середовища (перевищення гранично допустимого рівня небезпечних та шкідливих виробничих факторів), а саме вибух метаноповітряної суміші, внаслідок контакту викинутих з шпурів залишків вибухової речовини 4 класу запобіжності (амоніту ГФ-5), що горіли та не вибухнули, з метаном, який накопичився у прибійному просторі 2-го східного конвеєрного штреку пласта к8, а також порушення технологічного процесу, порушення трудової і виробничої дисципліни.
В результаті вищезазначеного нещасного випадку гр. ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_3, отримав комбіновану травму тіла, що виразилася у вигляді множинних ушкоджень кісток скелета і внутрішніх органів, дії високої температури і розвитку шоку, внаслідок чого загинув. ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4, отримав тілесні ушкодження, а саме: рани голови, струс головного мозку, забиття м'яких тканин, садна тулуба, обох рук, забиття лівого плечового суглобу, які утворилися в результаті дії тупих предметів, опіки 1-2-3 ступенів голови, шиї, тулуба, верхніх кінцівок площею 60% поверхні тіла, опік кон'юктиви ІІ ступеня обох очей, рогової ІІ ступеня обох очей, опік верхніх дихальних шляхів з розвитком важкої опікової хвороби, які утворилися в результаті дії полум'я під час вибуху в шахті і відносяться до тяжких тілесних ушкоджень.
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_5, отримав тілесні ушкодження, а саме: рани голови, струс головного мозку, забиття м'яких тканин, садна голови, тулуба, обох рук, які утворилися в результаті дії тупих предметів, опіки 1-2-3 ступенів голови, шиї, тулуба, верхніх кінцівок площею 60% поверхні тіла, опік кон'юктиви ІІ ступеня обох очей, рогової ІІ ступеня обох очей, опік верхніх дихальних шляхів з розвитком важкої опікової хвороби і загального зараження крові (сепсису), які утворилися в результаті дії полум'я під час вибуху в шахті і відносяться до тяжких тілесних ушкоджень.
Вказаний нещасний випадок стався внаслідок порушення вимог законодавства України про охорону праці з боку старшого майстра - підривника УВР-2 шахти «Щегловська-Глибока» ПАТ «Шахтоуправління Донбас» ОСОБА_1, а саме вимог статей 6 та 14 Закону України «Про охорону праці»,- ст. 41 Гірничного закону України, п. IV. 1.1, ІV.5.1, IV.5.5, IV.5.9, ІV.5.11, V.1.1, V.1.4, V.3.8, V.5.1 Правил безпеки у вугільних шахтах, параграфів 21, 128, 130, 132, 220, 251, 254 та 260 Єдиних правил безпеки при вибухових роботах, п. 9.39.1, 9.39.2, 9.39.4, 9.39.6., 9.39.9 та 9.39.11 Системи управління виробництвом та охороною труда у вугільній промисловості України, п.1.7, 1.12.1, 1.12.2, 1.12.6, 1.12.10, 1.12.11, 1.12.14, 1.12.17, 2.1.2, 3.1, 3.2.2., 3.8 та 3.16.2 Примірної інструкції по охороні праці для майстра - підривника, п.1.7 та 3.1.2 Інструкції № 12 по охороні праці майстра - підривника в частині того, що не забезпечив безпечне ведення струсного підривання в шахті-самовільно справив підривання в забоях східного конвеєрного штреку, ходка східної лави нижньої ніші східної лави пласта К8, коли ще не всі люди вийшли з небезпечної зони, і з технічної точки зору знаходилися в прямому причинно-наслідковому зв'язку з груповим нещасним випадком.
Відповідно до ст.337 КПК України судовий розгляд проведено в межах висунутого обвинувачення відповідно до обвинувального акта.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнав і пояснив, що за вказаних обставин, він не пересвідчившись у безпеці своїх дій для інших осіб, зокрема, для потерпілих, самовільно здійснив підривання в забоях, внаслідок чого дві особи були травмовані, а одна загинула. Обвинувачений ОСОБА_1 заявив, що він розуміє незаконність своїх дій, повністю визнає факт і викладені в обвинувальному акті обставини вчиненого ним кримінального правопорушення, у скоєному щиро розкаюється, критично ставиться до своєї протиправної поведінки, попросив вибачення у потерпілих, зазначив, що готов понести передбачену законом кримінальну відповідальність.
Приймаючи до уваги, що обвинуваченим, захисником, потерпілими та прокурором не оспорюються викладені в обвинувальному акті обставини не забезпечення ОСОБА_1 безпечного ведення струсного підривання в шахті - самовільного підривання в забоях східного конвеєрного штреку, ходка східної лави нижньої ніші східної лави пласта К8, коли ще не всі люди вийшли з небезпечної зони, що з технічної точки зору знаходиться в прямому причинно-наслідковому зв'язку з груповим нещасним випадком, враховуючи, що учасники судового провадження проти цього не заперечують, та немає сумнівів у тому, що вони правильно розуміють зміст цих обставин і роз'яснення суду щодо позбавлення у даному випадку права їх оскарження в апеляційному порядку, добровільності такої позиції, суд у відповідності до положень частини третьої статті 349 КПК України визнає недоцільним дослідження зазначених обставин по кримінальній справі.
Проаналізувавши встановлені фактичні обставини по справі, оцінивши представлені сторонами судового провадження докази в їх сукупності, суд визнає вину ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення - порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на виробництві або будь-якому підприємстві особою, яка зобов'язана їх дотримувати, якщо це порушення заподіяло шкоду здоров'ю потерпілого та спричинило загибель людини, повністю доведеною.
Обставинами, які пом'якшують покарання ОСОБА_1, суд визнає його щире каяття, яке виразилося у критичному відношенні до своєї протиправної поведінки, визнанні винуватості, готовності нести передбачену законом кримінальну відповідальність.
Обставин, які обтяжують покарання обвинуваченому ОСОБА_1, судом не встановлено.
Обмірковуючи питання про міру покарання відносно ОСОБА_1, суд враховує ступень тяжкості скоєного ним злочину, який відноситься до категорії злочину тяжкого, а також особу обвинуваченого, який раніше не судимий, перебуває у зареєстрованому шлюбі, має на утриманні малолітню дитину ОСОБА_12, ІНФОРМАЦІЯ_6, офіційно працевлаштований, за місцем проживання характеризується позитивно, на обліку у лікарів психіатра та нарколога не перебуває, обставини, які пом'якшують покарання та визнає необхідним та достатнім для виправлення ОСОБА_1 та попередження скоєння ним нових злочинів призначити йому покарання у вигляді позбавлення волі в межах санкції статті Особливої частини Кримінального кодексу України, що йому інкримінується.
Захисником обвинуваченого в судовому засіданні заявлено клопотання про звільнення ОСОБА_1 від покарання на підставі Закону України «Про амністію у 2014 році», з огляду на те, що останній має дитину ОСОБА_12, ІНФОРМАЦІЯ_6, відносно якої обвинувачений не позбавлений батьківських прав.
Відповідно до положень ч.2 ст.86 КК України, ч.2 ст.3 Закону України «Про застосування амністії в Україні» - установивши в стадії судового розгляду кримінальної справи наявність акта амністії, що усуває застосування покарання за вчинене діяння, суд, за доведеності вини особи, постановляє обвинувальний вирок із звільненням засудженого від відбування покарання.
Кримінальне правопорушення, у вчиненні якого обвинувачується ОСОБА_1, віднесене до категорії тяжкого злочину вчиненого з необережності, тобто згідно ст.1 Закону України «Про амністію у 2014 році» на нього поширюється вказаний закон.
У відповідності до п. в) ст.1 Закону України «Про амністію у 2014 році» від відбування покарання звільняються особи, не позбавлені батьківських прав, які на день набрання чинності цим Законом мають дітей, яким не виповнилося 18 років.
Як вбачається із свідоцтва про народження, виданого 07.04.2007 року Червоногвардійським відділом реєстрації актів цивільного стану Макіївського міського управління юстиції Донецької області, обвинувачений ОСОБА_1 є батьком ОСОБА_12, ІНФОРМАЦІЯ_6.
Згідно довідки служби у справах дітей Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської ради № 05-02-17/448 від 22.05.2014 року, обвинувачений ОСОБА_1 відносно малолітньої дитини ОСОБА_12, ІНФОРМАЦІЯ_6, батьківських прав не позбавлений.
Обмеження щодо застосування амністії, передбачені ст.8 Закону України «Про амністію у 2014 році» та ст. 4 Закону України «Про застосування амністії в Україні», відносно обвинуваченого ОСОБА_12 відсутні.
Наведене свідчить про наявність підстав для звільнення обвинуваченого ОСОБА_12 від відбування покарання на підставі п. в) ст.1 Закону України «Про амністію у 2014 році».
Цивільний позов про відшкодування заподіяної злочином шкоди потерпілими на стадії досудового слідства і судового провадження не заявлено.
Запобіжного захід застосований до ОСОБА_1 у вигляді особистого зобов?язання до набрання вироком чинності залишити без змін.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 17, 84-102, 373, 374 КПК України, -
ЗАСУДИВ:
ОСОБА_1 визнати винуватим за ч. 2 ст. 272 КК України та призначити покарання у вигляді позбавлення волі на строк три роки з позбавленням права займати посади пов'язані з веденням струсного підривання строком на один рік.
На підставі ст. 1 п. в) Закону України «Про амністію у 2014 році» звільнити ОСОБА_1 від відбування покарання призначеного даним вироком у вигляді позбавлення волі на строк три роки з позбавленням права займати посади пов'язані з веденням струсного підривання строком на один рік.
Запобіжний захід застосований до ОСОБА_1 у вигляді особистого зобов?язання до набрання вироком чинності залишити без змін.
На вирок суду може бути подана апеляційна скарга Апеляційному суду Донецької області через Червоногвардійський районний суд міста Макіївки протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Вирок суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Копія вироку негайно після його проголошення вручається обвинуваченому та прокурору. Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку. Копія вироку не пізніше наступного дня після ухвалення надсилається учаснику судового провадження, який не був присутнім в судовому засіданні.
Суддя: Заставенко М.О.