Справа № 427/6439/13-ц
Провадження № 2/427/91/14
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.05.2014 року
Свердловський міський суд Луганської області в складі:
головуючого судді: Маркової Т.Г.,
при секретарі: Гойдіній Я.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Свердловська цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів та встановлення батьківства,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення аліментів та встановлення батьківства, мотивуючи свої вимоги тим, що в 2010 році вони з відповідачем перебували у фактичних шлюбних відносинах, від яких мають доньку ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. У зв'язку із неприязними відносинами, що склалися між неє з відповідачем, вони проживають окремо. Донька проживає з позивачкою та знаходиться на її утриманні. Відповідач не надає коштів на утримання дитини, будучи працездатним, не маючи інших утриманців. У зв'язку із чим, позивачка відповідно до уточнених позовних вимог, просить суд встановити, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженець м. Свердловська, Луганської області є батьком її доньки - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. Зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану Свердловського міського управління юстиції у Луганській області внести відповідні зміни до актового запису № 307 від 16.06.2011 року про народження ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. Стягнути з відповідача на її користь на утримання доньки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, аліменти у розмірі 1/4 частини всіх видів його заробітної плати щомісячно, але не менш ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, з пред'явлення позову і до досягнення нею повноліття, а також на її утримання у розмірі 1/4 частини всіх доходів його заробітної плати щомісячно з того ж часу і до досягнення дочкою трьох років, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_5.
В судове засідання позивачка не з'явилася, надала заяву про розгляд справи у її відсутності, підтримала заявлені вимоги в повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутності, уточнені позовні вимоги визнає. Не заперечує проти їх задоволення.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, суд приходить до висновку, що заявлені уточнені позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що сторони у 2010 році перебували у фактичних шлюбних відносинах, від яких мають доньку ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.5). На даний час сторони разом не проживають. Згідно висновку № 5209 молекулярно-генетичного дослідження випадку спірного батьківства (ДНК аналіз) порівняльний молекулярно-генетичний аналіз показав, що по усім дослідженим локусам виявлено формальне співпадання як мінімум по одній алелі між генотипами батька і дитини. Співвідношення алелей можна рахувати закономірним, тобто обумовленим батьківськими відношеннями заявленого батька ОСОБА_2 і дитини ОСОБА_3 з вірогідністю 99,99%. Зазначений висновок не спростовує відповідач, визнаючи позов у повному обсязі.
Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України у п.п. 10, 11 Постанови № 3 від 15 травня 2006 року «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», в судовому порядку батьківство може бути оспорено як у випадках, коли в Книзі реєстрації народжень батьками дитини записано осіб, які перебували у шлюбі між собою (статті 122, 124 СК), так і тоді, коли при реєстрації народження дитини її батьком на підставі спільної заяви батьків або заяви чоловіка, котрий визнавав себе батьком, записано особу, яка не перебувала у шлюбі з матір'ю дитини (статті 126, 127 СК).
Відповідно до ст. 136, 138 СК України оспорювання батьківства можливе тільки після реєстрації народження дитини і до досягнення нею повноліття, а в разі її смерті не допускається. Оспорити батьківство має право особа, яка записана батьком дитини в Книзі реєстрації народжень - шляхом пред'явлення позову про виключення відомостей про неї як батька з актового запису про народження дитини, а також жінка, котра народила дитину в шлюбі, - звернувшись із позовом про виключення із цього запису відомостей про її чоловіка як батька дитини. Предметом доказування в таких справах є відсутність кровного споріднення між особою, записаною батьком, і дитиною. У разі доведеності цієї обставини суд постановляє рішення про виключення оспорених відомостей з актового запису про народження дитини.
Згідно п.9 вказаної Постанови, питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це. Висновки експертизи, у тому числі судово-генетичної, необхідно оцінювати з урахуванням положень ст. 212 ЦПК, згідно з якою жоден доказ не має для суду наперед установленого значення. Він оцінює докази в їх сукупності, а результати оцінки відображає в рішенні з наведенням мотивів їх прийняття чи відхилення.
Оцінюючи зазначений висновок експертизи, суд враховує згоду відповідача з ним, а тому бере його за основу при вирішенні питання щодо походження дитини та встановлення батьківства відповідача відносно дівчинки.
Відповідно до ст. 180, 182, 192 СК України, батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. При визначенні розміру аліментів, суд враховує стан здоров'я та матеріальне становище дитини; стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення. Розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, за винятком випадків, передбачених статтею 184 цього Кодексу. Аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред'явлення позову.
Відповідно до ст.91 СК України, жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі між собою, мають право на утримання в разі проживання з нею, ним їхньої дитини, відповідно до ч. 2 -4 ст. 84 цього Кодексу. Частина 2 статті 84 Сімейного Кодексу України передбачає право дружини, з якою проживає дитина, на утримання від чоловіка - батька дитини до досягнення дитиною трьох років.
При цьому суд приймає до уваги, що відповідач не має інших утриманців чи непрацездатних осіб, згоден з позовом, та відсутні інші обставини, які повинні бути враховані судом при визначенні розміру аліментів. Позивачка працює, виховує малолітню доньку.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку щодо задоволення позову ОСОБА_4 про стягнення аліментів та оспорювання батьківства.
Відповідно до п. 2, 3 ст. 88 ЦПК України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від оплати судових витрат, вони стягуються з другої сторони на користь осіб, що їх понесли, та якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог. Враховуючи вищевикладене, з відповідача також підлягає стягненню судовий збір в сумі 243,60 грн. в дохід держави, та на користь позивачки сплачені нею судові витрати в розмірі 4551 гр. на проведення експертизи за ухвалою суду, та 88 гр. 15 коп. - витрати на проїзд до експертної установи.
Відповідно до ст. 367 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішення у межах сплати платежу за один місяць.
На підставі ст.ст. 84, 91, 136-138, 180-183, 192 Сімейного кодексу України, керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88, 212 - 215, 218, 367 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В :
Уточнені позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів та встановлення батьківства - задовольнити.
Встановити, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженець м. Свердловська, Луганської області є батьком ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка народилася у ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4.
Зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану Свердловського міського управління юстиції у Луганській області внести відповідні зміни до актового запису № 307 від 16.06.2011 року про народження ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, вказавши ОСОБА_2 батьком дівчинки.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженця м. Свердловська, Луганської області, громадянина України аліменти на користь ОСОБА_1, на утримання доньки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у розмірі 1/4 частини всіх видів доходів щомісячно, але не менш ніж 30 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 06.08.2013 року і до повноліття дитини та на утримання позивачки, ОСОБА_1 у розмірі 1/4 частини всіх видів доходів щомісячно з 06.08.2013 року до досягнення дитиною трьох років, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_5.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженця м. Свердловська, Луганської області, громадянина України на користь держави 243, 60 гривень судового збору, та на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 4639.15 гр.
Рішення в частині стягнення аліментів за один місяць звернути до негайного виконання.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутніми у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: Т.Г.Маркова.