Судове рішення #3714025
м Справа № 22-ц-330/08

м Справа 22-ц-330/08                                Суддя 1-ї ін.- Чернецькій В.А.

Категорія -16                                                Доповідач - Будулуца М. С.

 

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ      УКРАЇНИ

 

11 лютого 2008 p.                                       Апеляційний суд Донецької області у складі:

Головуючої - Резниковій Л.В.

Суддів - Будулуци М. С. ,  Стратіло В.І.

При технічному секретарі Баранові В.В.,

Розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.  Донецьку цивільну справу ОСОБА_1

На рішення Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 31 жовтня 2007 року

За позовом ОСОБА_1 до відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації „Донецькоблгаз" про виключення з договору про надання послуг з газопостачання абзацу 2 пункту 4.8 в частині суми боргу та стягнення моральної шкоди,  -

 

ВСТАНОВИВ:

 

У серпні 2007 року ОСОБА_1 звернулась до суду з вказаним позовом,  посилаючись на те,  що відповідач в абзаці 2 пункту 4.8 в якості істотної умови договору з газопостачання від 19 березня 2007 року включив борг за постачання газу в розмірі 2322 грн.07 коп.,  проти чого заперечувала позивачка при його укладанні. Вона також просила стягнути з відповідача моральну шкоду в розмірі 5000 грн.,  мотивуючи тим,  що відповідач порушив її права як споживача,  оскільки безпідставно вказав про цей борг в договорі,  відмовив в її вимогах про надання необхідних довідок для оформлення субсидії і встановленню газового лічильника,  неодноразово надсилав їй письмові попередження про відключення газу в разі непогашення боргу.

Рішенням Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 31 жовтня 2007 року позивачці відмовлено в задоволені вказаних позовних вимог.

На дане рішення подана апеляційна скарга ОСОБА_1,  в якій вона,  посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права,  ставить питання про скасування судового рішення,  та просить ухвалити нове рішення по суті позовних вимог.

Зокрема,  апелянт посилався на те,  що діючим законодавством не передбачено включення боргу в договір про надання послуг з газопостачання в якості істотної умови договору між виконавцем та споживачем.

Крім того,  ухвалюючи рішення,  суд послався на нормативні акти з цього питання,  які були прийняті Національною комісією регулювання електроенергетики України і втратили чинність на час укладання договору.

 

В судовому засіданні апеляційного суду позивачка і її представник доводи скарги підтримали.

Представник відповідача заперечувала проти доводів скарги,  просила рішення суду залишити без змін.

Заслухавши доповідача,  позивача і представника відповідача,  перевіривши матеріали справи,  апеляційний суд вважає,  що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню,  з наступних підстав.

Розглядаючи спір по суті,  суд першої інстанції встановив,  що ОСОБА_1 є власницею будівлі і отримує послугу з газопостачання.

19 березня 2007 року на підставі типового договору був заповнений договір на газопостачання природного газу в її домоволодіння. У пункті 4.8 цього договору відповідачем була вказана сума боргу в розмірі 2322 грн.07 коп. Позивачка не погодилась з останнім і в договорі вказала про те^-ню вона не згідна з нарахованим боргом,  оскільки її батьки мали пільги з оплати газопостачання,  а відповідний перерахунок після їх смерті відповідач не робив на протязі 10-15 років,  відповідні документи про пільги були надані.

Відмовляючи в позові,  суд першої інстанції виходив з того,  що договір з газопостачання не був укладений між сторонами,  оскільки жодна з сторін його не підписала,  останній не мав юридичної сили і порядок вирішення переддоговірних суперечок не був дотриманий сторонами. Окрім цього,  позивачка не дала суду доказів про те,  що їй була спричинена моральна шкода відповідачем.

Про те,  з такими висновками суду не можна повністю погодитись,  оскільки вони суперечать матеріалам справи.

Як вбачається з матеріалів справи,  долучених в судовому засіданні апеляційного суду,  договір про надання послуг з газопостачання від 19 березня 2007 року за № 1316107,  був складений на підставі Типового договору про надання послуг з газопостачання,  затвердженого постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України 4 січня 2000 року № 1 ( у редакції постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України від 7 вересня 2005 року),  був підписаний представником відповідача а також і позивачкою,  але з запереченнями про незгоду з боргом з газопостачання.

Відповідно до постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України від 19 грудня 2006 року № 1673 цей Типовий договір втратив чинність. На той час був чинним Типовий договір про надання послуг з газопостачання,  затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 2006 року № 938.

Як перший Типовий договір про надання послуг з газопостачання ( який втратив чинність ) в пункті 4.8,  так і другий аналогічний Типовий договір в пункті 26,  серед істотних умов для укладання на їх підставі договору з газопостачання ,  передбачали можливість включення в договір величини заборгованості за спожитий газ,  яку мав споживач на момент укладання договору.

Про те,  відповідно до  ст.  26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24 червня 2004 року № 1875 - УІ істотними умовами договору між виконавцем/ виробником та споживачем є: найменування сторін; предмет договору; вичерпний перелік житлово - комунальних послуг,  тарифи та їх складові на кожну з цих послуг,  загальна вартість послуг; порядок оплати за спожиті житлово - комунальні послуги; порядок перерахунків розміру плати за житлово-комунальні послуги в разі їх ненадання або ненадання не в повному обсязі,  зниження їх якості; права та обов'язки сторін ; відповідальність сторін та штрафні санкції за невиконання умов договору та інші. Серед істотних умов договору на надання житлово-комунальних послуг цим Законом не передбачено включення величини заборгованості з оплати наданих послуг у відповідний договір. Згідно з ч.2  ст. 26 вказаного Закону,  крім істотних умов договору,  такий договір

 

може містити і інші умови,  за згодою сторін. Такої згоди на включення величини заборгованості в умови договору з газопостачанні позивачка не надавала і договір в цій частині вона підписала лише з запереченнями,  і звернулась за захистом своїх прав в судовому порядку,  шляхом пред'явлення відповідного позову.

Виходячи з викладеного та обставин по справі,  апеляційний суд вважає,  що відповідач не мав достатніх правових підстав включати заборгованість по газопостачанню в умови договору про надання послуг з газопостачання,  оскільки проти такої умови заперечувала позивачка при укладені договору і такі заперечення не протирічять діючому законодавству щодо умов укладення договору з житлово - комунальних послуг. З цих підстав висновок суду першої інстанції про відмову в задоволені позову ОСОБА_1 про відмову виключення абзацу 2 пункту 4.8 з договору про надання послуг з газопостачання від 19 березня 2007 року не відповідає нормам матеріального права і рішення в цій частині,  відповідно до вимог  ст. 309 ч.1 п.4 ЦПК України слід скасувати і ухвалити нове рішення про задоволення    вимог позивачки в цій частині.

Що ж стосується позовних вимог позивачки щодо стягнення моральної шкоди,  то суд першої інстанції обґрунтовано не прийняв до уваги доводи позивачки про те,  що діями відповідача їй було завдано моральну шкоду і правильно відмовив їй в задоволені позову в цій частині,  оскільки позивачка не навела належних доказів цьому і такі вимоги позивачки не відповідають діючому законодавству.

Керуючись  ст.   ст.  307,  309,  313-316 ЦПК України,  апеляційний суд, -

 

ВИРІШИВ:

 

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 31 жовтня 2007 року в частині відмови виключення абзацу 2 пункту 4.8 з договору про надання послуг з газопостачання від 19 березня 2007 року скасувати. Постановити нове рішення.

Виключити з договору про надання послуг з газопостачання муж відкритим акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації „ Донецькоблгаз" та ОСОБА_1 від 19 березня 2007 року абзацу 2 пункту 4.8 в частині суми 2322 грн.07 коп. - заборгованості перед відповідачем.

В решті рішення залишити без змін.

Рішення може бути оскаржено,  безпосередньо,  до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня його проголошення.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація