Справа № 22ц-1262/2008 р. Головуючий у 1-ій інстанції
Категорія 26 суддя Кір'яка А.В.
Доповідач суддя Повєткін В.В.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 січня 2008 р. Апеляційний суд Дніпропетровської області в складі:
Головуючого судді: Костюченко Н.Є.
Суддів: Осіяна О.М. , Повєткіна В.В.
При секретарі: Качур Л.В.
Розглянув у відкритому судовому засіданні в М. Дніпропетровську цивільну справу за апеляційними скаргами ОСОБА_1 та ОСОБА_2
на рішення Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 10 квітня 2007 року
за позовом ОСОБА_2 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_3 до ОСОБА_1 про визнання права власності на квартиру в порядку спадкування, -
встановив:
У квітні 2007 року ОСОБА_2 звернувся до суду в інтересах свого неповнолітнього сина ОСОБА_3 з вказаним позовом до ОСОБА_1, посилаючись на те, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 відкрилась спадщина на квартиру АДРЕСА_1. Спадкоємцями після смерті ОСОБА_4 є його дочки ОСОБА_5 та ОСОБА_1 Спадщину після смерті батька прийняла ОСОБА_5, яка постійно з ним проживала на час відкриття спадщини. ОСОБА_1 з батьком не проживала і з заявою про прийняття спадщини у встановленому порядку не зверталася, а тому спадщину не прийняла. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 померла. Після її смерті відкрилась спадщина на спірну квартиру. Єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_5 є її син ОСОБА_3 У зв'язку з цим просив визнати за ОСОБА_3 право власності на вказану квартиру в порядку спадкування за законом (а.с. 3-5).
Рішенням Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 10 квітня 2007 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволені частково, за ОСОБА_3 визнане право власності на 1/2 частину квартири АДРЕСА_1 Дніпропетровської області (а.с. 134-137).
В апеляційній скарзі ОСОБА_2 просить рішення суду скасувати і ухвалити нове рішення про задоволення позову, посилаючись на те, що висновок суду першої інстанції про проживання обох сестер з батьком на момент його смерті не відповідає обставинам справи, оскільки суперечить поясненням свідків та іншим доказам про не-проживання відповідачки, а припущення суду про їх проживання з батьком по черзі не відповідає вимогам ч.3 ст. 1268 ЦК України щодо прийняття спадщини лише спадкоємцем, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини (а.с. 144-147).
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення суду скасувати і ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову, посилаючись на те, що висновок суду
першої інстанції про проживання обох сестер з батьком на момент його смерті суперечить вимогам ч.3 ст. 1268 ЦК України щодо прийняття спадщини лише спадкоємцем, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, а з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_5 на час смерті батька проживала разом з сином ОСОБА_3 за місцем своєї реєстрації (а.с. 150-153) .
Перевіривши законність і обгрунтованність рішення суду першої інстанції у межах доводів апеляційної скарги і вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що рішення суду є необгрунтованим і підлягає скасуванню з наступних підстав.
Постановляючи рішення про часткове задоволення позовних вимог, суд першої інстанції зазначив у рішенні, що суд припускає такий варіант, коли обидві сестри по черзі могли проживати разом зі своїм батьком і доглядати його перед смертю, у зв'язку з чим зробив висновок, що відповідно до вимог ч.3 ст. 1268 ЦК України і ОСОБА_5, і ОСОБА_1 прийняли спадщину у вигляді спірної квартири після смерті свого батька ОСОБА_4, так як обидві проживали з ним на момент відкриття спадщини і ні одна з них протягом шести місяців з дня смерті батька не заявила про відмову від спадщини, тобто кожна з них успадкувала 1/2 частку спірної квартири.
Колегія суддів вважає, що такий висновок суду першої інстанції не відповідає вимогам закону та матеріалам справи.
Згідно з ч.3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до цієї норми суттєвими для визначення, чи прийняв спадкоємець спадщину, є встановлення обставин, чи проживав спадкоємець разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини постійно.
Всупереч цієї норми без встановлення вказаних обставин суд першої інстанції безпідставно визнав, що ОСОБА_5 і ОСОБА_1 обидві прийняли спадщину після смерті свого батька ОСОБА_4, припускаючи їх проживання разом з батьком по черзі.
Відповідно до ст. 214 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення.
Так само згідно зі ст. 215 ЦПК України суд повинен встановити обставини і визначені відповідно до них правовідносини.
Всупереч цим вимогам закону суд першої інстанції обгрунтував свої висновки припущеннями про обставини, що мають значення для справи.
У зв'язку з викладеним рішення суду першої інстанції є необгрунтованим і підлягає скасуванню у зв'язку з неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права.
З матеріалів справи вбачається, що спірна квартира АДРЕСА_1 належить ОСОБА_6, померлому ІНФОРМАЦІЯ_1, який є батьком ОСОБА_5 і ОСОБА_1
Після смерті батька ні ОСОБА_5, ні ОСОБА_1 з заявами про прийняття спадщини після смерті батька до нотаріальної контори у встановлений законом строк не звернулися.
Ні ОСОБА_1, ні ОСОБА_5, ні позивач ОСОБА_2, який 30 серпня 2005 року отримав від ОСОБА_5 довіреність, з позовами про визнання права власності на квартиру в порядку спадкування після смерті ОСОБА_4 до суду не зверталися.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 померла.
З пояснень свідків ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 та ОСОБА_12, допитаних у суді першої інстанції за клоптанням позивача, та свідків ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15 , ОСОБА_16, ОСОБА_17 та ОСОБА_18, допитаних у суді першої інстанції за клоптанням відповідача, вбачається, що:
ОСОБА_5 поселилась в квартирі батька в 2000 року після смерті матері і проживала в ній періодично до осені 2003 року,
ОСОБА_1 поселилась в спірній квартирі з осені 2003 року у зв'язку з хворобою батька, який потребував стороннього догляду, та проживала в ній до смерті батька у січні 2004 року.
При цьому колегія суддів враховує, що пояснення, надані свідками кожної сторони, в частині зазначення яка з сестер проживала в спірній квартирі є суперечливими у зв' язку з тим, що кожний з свідків давав пояснення з приводу того, кого з сестер він бачив, коли заходив до спірної квартири.
Як вбачається з матеріалів справи, на час смерті батька обидві сестри мали своє постійне житло: ОСОБА_5 квартиру АДРЕСА_1; а ОСОБА_1 квартиру АДРЕСА_2.
З огляду на вищевикладене колегія суддів вважає, що проживання ОСОБА_5 в спірній квартирі, яка перед смертю батька в ній не проживала, не може бути визнане постійним на час відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Та обставина, що ОСОБА_5 з грудня 2003 року не могла проживати у своїй квартирі АДРЕСА_1, що вбачається з матеріалів перевірки органів міліції, не є свідченням її постійного проживання у спірній квартирі.
Не можуть бути визнані доказами постійного проживання або непроживання ОСОБА_5 та ОСОБА_1 у спірній квартирі надані позивачем та відповідачкою акти житлової організації ТОВ «Крона», оскільки ці акти складені у 2005 та 2006 роках вже після смерті ОСОБА_4 зі слів сусідів, допитаних у суді в якості свідків.
У зв'язку з викладеним колегія суддів вважає, що позивач не надав суду доказів про те, що ОСОБА_5 на час смерті батька ОСОБА_4 проживала в спірній квартирі постійно.
З огляду на вищевикладене, зважаючи, що обставини по справі досліджені у повному обсязі, апеляційний суд вважає необхідним ухвалити нове рішення про відмову ОСОБА_2 у задоволенні позову в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_3 до ОСОБА_1 про визнання права власності на квартиру в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5
У зв'язку з викладеним і керуючись ст. ст. 307, 309, 314, 316 Цивільного процесуального кодексу України, апеляційний суд, -
ВИРІШИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Рішення Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 10 квітня 2007 року - скасувати.
В позові ОСОБА_2 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_3 до ОСОБА_1 про визнання права власності на квартиру АДРЕСА_3 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5 - відмовити.
Рішення Апеляційного суду Дніпропетровської області набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржене в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання законної сили.