Центрально-Міський районний суд м.Макіївки
буд.111 м. м. Макіївка Донецька область Україна 86108
Справа № 270/6083/13-ц
Провадження № 2/270/1107/2014
УХВАЛА
про відкриття провадження по справі
27 травня 2014 року суддя Центрально-Міського районного суду м. Макіївки Донецької області Кузнецов Р.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_2 до ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про визнання незаконними та протиправними дій відповідачів, які виразилися в незаконному зборі та розповсюдженні інформації, яка не відповідає дійсності, органам досудового розслідування, організації систематичного стеження, про запобігання незаконних дій відповідачів, що порушують право недоторканості приватного життя та відновлення положення, що існувало до порушення,
в с т а н о в и в:
22.10.2013 позивач ОСОБА_2 звернувся до Центрально-Міського районного суду м. Макіївки з позовом до ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про визнання незаконними та протиправними дій відповідачів, які виразилися в незаконному зборі та розповсюдженні інформації, яка не відповідає дійсності, органам досудового розслідування, організації систематичного стеження, про запобігання незаконних дій відповідачів, що порушують право недоторканості приватного життя та відновлення положення, що існувало до порушення.
31 жовтня 2013 року ОСОБА_2 надав суду заяву про звільнення від сплати судового збору, оскільки він знаходиться у важкому матеріальному стані, до якої долучив: пенсійне посвідчення, з якого вбачається, що він є інвалідом 3 групи; довідку про склад сім'ї, з якої вбачається, що він мешкає разом з матір'ю, ІНФОРМАЦІЯ_1, та довідки про заборгованість по комунальним платежам; ухвалу Верховного суду України від 26.01.2010 та рішення Апеляційного суду Донецької області від 02.12.2010, якими ОСОБА_2 звільнявся від судових витрат (а.с. 7).
За приписами частини 1 статті 3 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється: за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством; за подання до суду апеляційної і касаційної скарг на судові рішення, заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами, заяви про скасування рішення третейського суду, заяви про видачу виконавчого документа на примусове виконання рішення третейського суду та заяви про перегляд судових рішень Верховним Судом України; за видачу судами документів.
Судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Ставки судового збору встановлюються у таких розмірах, зокрема, за подання позовної заяви немайнового характеру - 0,1 розміру мінімальної заробітної плати (частина 1, підпункт 2 пункту 1 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір»).
Вимогами ст. 5 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що від сплати судового збору звільняються, зокрема, інваліди I та II груп, законні представники дітей-інвалідів і недієздатних інвалідів I та II групп.
Згідно копії пенсійного посвідчення, долученого позивачем до заяви про звільнення його від сплати судового збору, ОСОБА_2 є інвалідом ІІІ групи, у зв'язку з чим не звільняється від сплати судового збору (а.с. 8).
Одночасно з цим відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 82 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк, але не більше як до ухвалення рішення по справі. З підстав, зазначених у частині першій вказаної статті, суд може зменшити розмір належних до оплати судових витрат, пов'язаних з розглядом справи, або звільнити від їх оплати.
Крім того, відповідно до вимог ст. 8 вищевказаного Закону суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, а також може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Відповідно до вимог ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Статтею 57 ЦПК України визначено, що доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Таким чином, основною умовою для звільнення від сплати судового збору судом є тяжкий майновий стан особи, що звертається до суду, який така особа повинна довести поданими письмовими доказами.
З наданих позивачем в підтвердження свого тяжкого майнового стану копій довідок про наявність заборгованості за надання комунальних послуг, доданих до його заяви від 31.10.2013 про звільнення від сплати судового збору, вбачається, що вказана заборгованість виникла у ОСОБА_2 у березні 2012 року (а.с. 9), станом на 01.06.2011 (а.с. 10), станом на 01.10.2010, 13.10.2010, 29.10.2010 (а.с. 11), станом на 16.05.2012, 07.07.2012 та за червень 2012 року (а.с. 12).
Проте вказані документи, на які ОСОБА_2 посилається як на докази свого майнового стану, не дають суду підстав дійти висновку, що саме на теперішній час у позивача існує ця заборгованість та така заборгованість впливає на матеріальний стан позивача на момент звернення з позовом.
Більш того, про тяжкий матеріальний стан позивача можуть свідчити відомості про: одержуваний щомісячний дохід, наявність чи відсутність працевлаштування особи, фактичні витрати, пов'язані з утриманням майна, лікуванням тощо (квитанції, чеки і т.п.). Проте докази, які б містили такі відомості, позивачем не надавались.
Таким чином суд дійшов висновку, що ОСОБА_2 не доведено той факт, що саме на теперішній час він має тяжкий майновий стан, а це в свою чергу позбавляє його можливості сплатити передбачений діючим законодавством судовий збір, в зв'язку з чим підстав для звільнення позивача від його сплати у суду немає.
З урахуванням викладеного суддя дійшов висновку про необхідність витребування від позивача докази сплати судового збору у встановленому нормами Закону України «Про судовий збір» розмірі.
Позовна заява подана і оформлена в порядку, встановленому статтями 3, 119, 120 ЦПК України.
Дана справа підсудна Центрально-Міському районному суду м. Макіївки і підлягає розгляду по суті в порядку цивільного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 122,127, 131 ЦПК України, суддя -
у х в а л и в:
Відкрити провадження у справі № 270/6083/13-ц за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про визнання незаконними та протиправними дій відповідачів, які виразилися в незаконному зборі та розповсюдженні інформації, яка не відповідає дійсності, органам досудового розслідування, організації систематичного стеження, про запобігання незаконних дій відповідачів, що порушують право недоторканості приватного життя та відновлення положення, що існувало до порушення і призначити судове засідання в приміщенні Центрально-Міського районного суду м. Макіївки на 11 червня 2014 року о 09 год. 00 хв. Явка осіб, що беруть участь у справі, обов'язкова.
Відмовити повивачу у задоволенні його заяви від 31 жовтня 2013 року про звільнення від сплати судового збору.
Зобов'язати ОСОБА_2 надати у судове засідання докази сплати судового збору у встановленому нормами Закону України «Про судовий збір» розмірі, а саме: в розмірі 114,70 грн.
Сума судового збору підлягає сплаті на відповідний рахунок із зазначенням необхідних реквізитів: р/р 31216206700068, отримувач: УДК у м. Макіївці Центрально-Міський район, МФО 834016, код ЄДРПОУ (суду) 02895567, код ЄДРПОУ (банку) 34686736, банк ГУ ДКУ в Донецькій області, код класифікації і доходів бюджету - 22030001.
Відповідачам пропонується до 10 червня 2014 року надати письмові заперечення проти заявлених вимог і посилання на докази, якими вони обґрунтовуються.
Сторони зобов'язані до або під час попереднього судового засідання у справі: подати докази /докази подані з порушенням цих вимог не приймаються, якщо сторона не доведе, що докази подано несвоєчасно з поважних причин/; повідомити суд про всі відомі їм рішення судів, що стосуються предмету спору, а також про всі відомі їм незавершені судові провадження, що стосуються предмету спору; відповідач має право подати суду письмове заперечення проти позову із зазначенням доказів, що підтверджують його заперечення; подати заяву про виклик свідків, а також клопотання про витребування доказів із долученням відомостей про неможливість отримання таких доказів особисто стороною або іншою особою, яка бере участь у справі.
Копії ухвали невідкладно надіслати особам, які беруть участь у справі, а копію позовної заяви - відповідачам /з копіями доданих до неї документів/.
Суддя: Р.О. Кузнецов