245/709/14
20/245/22/2014
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 травня 2014 року смт. Старобешеве
Старобешівський районний суд Донецької області у складі:
головуючої судді Сазонової М.Г.,
народних засідателів: Киричок Г.Ю., Балабанової О.О.,
при секретарі Євсей Ю.М.,
за участю заявниці ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про оголошення померлим ОСОБА_2, заінтересована особа Старобешівська державна нотаріальна контора,
ВСТАНОВИВ:
Заявниця звернулась до суду із заявою, в якій просила оголосити померлою фізичну особу - ОСОБА_2, який є рідним братом заявниці. Заява обґрунтована тим, що ОСОБА_2 до 2005 року мешкав за адресою: АДРЕСА_1, після чого полишив місце мешкання, зібравши свої речі та маючи намір переїхати до іншого місця мешкання. З того часу від нього немає відомостей. У 2012 році померла їхня мати ОСОБА_3, після якої відкрилася спадщина. Оскільки ОСОБА_2 продовжує бути зареєстрованим у житлі, де була зареєстрована на момент смерті матір, заявниця не має можливості розпорядитися всією спадщиною, що обумовило її звернення до суду.
У судовому засіданні заявниця на своїх вимогах наполягала, надала пояснення аналогічні змісту заяви.
Розглянувши справу відповідно до глави 4 ЦПК України, згідно до правил окремого провадження, витребувавши та дослідивши докази, пов'язані із обставинами відсутності ОСОБА_2, суд приходить до висновку про необхідність відмови у задоволенні заяви, виходячи з наступних підстав.
З частини 1 статті 46 ЦК України слідує, що відсутність фізичної особи та відомостей про неї у місці постійного проживання протягом трьох років є лише умовою, за якої така особа може бути оголошена померлою, а не підставою для такого рішення.
Згідно до 247 ЦПК України, у заяві про оголошення фізичної особи померлою має бути вказано обставини, що загрожували смертю фізичній особі або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку. Саме такі обставини мають бути підставою для винесення судового рішення про оголошення особи померлою.
Із змісту заяви та пояснень заявниці витікає, що підставою для звернення до суду є лише тривала відсутність ОСОБА_2 за місцем мешкання. Аніяких відомостей про обставини, що загрожували б його життю заявниця суду не повідомила.
Крім того, задля розуміння можливих причин тривалої відсутності ОСОБА_2 за місцем реєстрації, судом було витребувано та досліджено у судовому засіданні матеріали кримінальної справи за ст. 289 ч.2 КК України за обвинуваченням ОСОБА_2, яка знаходиться в провадженні Старобешівського районного суду Донецької області.
Дослідженням матеріалів кримінальної справи встановлено, що вона порушена 25.11.2003 року за фактом викрадення мотоцикла у ОСОБА_4 в м. Комсомольське. Допитаний по справі неодноразово судимий раніше ОСОБА_2 визнав свою причетність до вчинення злочину. Постановою слідчого від 21.02.2004 року відносно нього було обрано запобіжний захід у вигляді підписки про невиїзд. У квітні 2004 року кримінальна справа скерована до суду з обвинувальним висновком. У липні 2004 року ухвалою Старобешівського районного суду Донецької області ОСОБА_2 оголошено у розшук у зв'язку з його ухиленням від явки до суду. Згідно до повідомлень Старобешівського РВГУМВС України в Донецькій області, у зв'язку з розшуком ОСОБА_2 заведено оперативно-розшукову справу «Розшук» №61-1156. З наявних у справі повідомлень оперативних підрозділів міліції, місце перебування ОСОБА_2 залишається невідомим, розшук триває.
Вищевикладені обставини, разом із твердженням заявниці про те, що ОСОБА_2 сам зібрав свої речі та виїхав в інше місце мешкання, дають суду підстави для висновку про те, що причини його тривалої відсутності пов'язані не з можливою смертю, а з ухиленням від суду. Отже підстави для оголошення його померлим відсутні.
Доводи заявниці про неможливість оформлення права на спадщину суд вважає не обґрунтованими, оскільки згідно до ч.3 ст.1268 ЦК України, презумпція прийняття спадщини стосується осіб, що постійно проживали зі спадкодавцем на момент його смерті.
Керуючись ст.ст. 46, 47 ЦК України, ст.ст. 234, 246-249 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про оголошення ОСОБА_2 померлим - відмовити повністю.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Старобешівський районний суд Донецької області протягом 10 днів з дня проголошення рішення суду. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя
Народні засідателі: Г.Ю. Киричок О.О.Балабанова
16.05.2014