5.1.2
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
21 травня 2014 рокуЛуганськСправа № 812/2314/14
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Матвєєвої В.В.,
при секретарі: Захаровій Ю.О.,
за участю представників:
позивача: Землянської О.С.,
відповідача: Савкіної О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Луганській області до Публічного акціонерного товариства "Луганськтепловоз" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -
ВСТАНОВИВ:
01 квітня 2014 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Луганській області до Публічного акціонерного товариства "Луганськтепловоз", яким позивач просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) наступним шляхом:
1) тимчасово заборонити (зупинити) експлуатацію товариством джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря на проммайданчику за адресою: вул. Фрунзе, буд. 10/, м. Луганськ:
- котельні, обладнаної двоблоковим газовим водогрійним котлом «RЕХ DUAL 80 F» (розташована біля ТСЦ);
- водогрійних котлів Fеггоllі Ргехtherm rsw 300 (2 одиниці) (розташовані в механоскладальному цеху);
- модульної котельні (МТМ 720-1-1), обладнаної газовими водогрійними блоками - МГВ-90 у кількості 8 одиниць, до отримання відповідного Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря;
2) тимчасово заборонити (зупинити) діяльність товариства, пов'язану з утворенням та розміщенням на проммайданчику за адресою: вул. Фрунзе, буд. 107, м. Луганськ, відходів:
- І класу небезпеки - брухт та відходи свинцеві та свинцевих сплавів; відходи не ціанідні, які містять хром, відпрацьовані в процесі оброблення металів (осад); відходи не ціанідні, які не містять хрому, відпрацьовані в процесі оброблення металів та нанесення покриттів на метали (шлам гальванічний від процесу покриття сплавом ПОС-40); відходи не ціанідні які, не містять хрому, відпрацьовані в процесі оброблення металів та нанесення покриттів на метали (відходи від ванни активації кремнійфтористоводневою кислотою); шлам, який містить нікель, що утворюється в процесі нікелювання; батареї лужні зіпсовані або відпрацьовані; батареї та акумулятори інші зіпсовані або відпрацьовані (автомобільні), батареї та акумулятори інші зіпсовані або відпрацьовані (залізничного транспорту), лампи люмінесцентні та відходи, які містять ртуть, інші зіпсовані або відпрацьовані;
- II класу небезпеки - розчини для проявлення та розчини речовин, які прискорюють процес проявлення, виготовлені на водній основі, (некондиційні); емульсії для машинного оброблення, які не містять галогенів, відпрацьовані в процесі формування металу (МОР); шлам, що утворюється під час шліфування; відходи не ціанідні, які не містять хрому, відпрацьовані в процесі оброблення металів та нанесення покриттів на метали (шлам гальванічний від процесів знежирення, нейтралізації); мастил зіпсовані, забруднені або на ідентифіковані, і ї залишки, які не можуть бути використані за призначенням (індустріальні); матеріали деревини зіпсовані, забруднені, їх залишки (тирса замаслена); матеріали текстильні, забруднені або не ідентифіковані, які не можуть бути використані за призначенням (ганчір'я замаслене); ґрунти забруднені нафтопродуктами, що підлягають збиранню, обробленню та видаленню; масла та мастила моторні, трансмісійні інші зіпсовані або відпрацьовані; відходи масла, не позначені іншим способом (компресорні); відходи перевезень не позначені іншим способом (фільтри автомобільні); відходи перевезень не позначені іншим способом (фільтри залізничного транспорту);
- III класу небезпеки - шлам гальванічний з осаджувачем - вапняним молоком; відходи не ціанідні, які не містять хрому, відпрацьовані в процесі оброблення металів та нанесення покриттів на метали (шлам гальванічний від процесу травлення); відходи не ціанідні, які не містять хрому, відпрацьовані в процесі оброблення металів та нанесення покриттів на метали (шлам гальванічний від процесу цинкування); шлами процесу фосфатування, відпрацьовані в процесі оброблення металів та нанесення покриттів на метали; матеріали паперові зіпсовані, забруднені ЛМФ або не ідентифіковані, їх залишки, які не можуть використані за призначенням; залишки фарб, що не придатні до використання за призначенням (відходи ЛМФ від гідрофільтрів); залишки лаків, емалей, що не придатні до використання за призначенням; матеріали відпрацьовані від процесів фарбування (шліфувальне полотно, відходи текстилю); тара металева використана від ЛФМ; розчини закріплювальні некондиційні; відходи деревини кускові; стружка деревинна; тирса деревинна; залишки плит деревостружкових та деревоволокнистих без покриття; плівка фотографічна та папір, які містять срібло чи сполуки срібла, некондиційні ( кіно-, фото-, рентгенплівка); шлами абразивні; залишки пароніту; брухт вогнетривких виробів інший; шлаки плавки чавуну інші, до отримання відповідного Дозволу на розміщення та ліміти на утворення відходів.
3) тимчасово заборонити (зупинити) експлуатацію товариством артезіанських свердловин №1 -70 м, 120 м3/год, №2 - 70 м, 120 м3/год - (резервна), №7 - 75 м, 140 м3/год, №8 - 71 м, 71 м3/год, №11 - 75м 150 м3/год, до отримання відповідного Дозволу на спеціальне водокористування;
4) тимчасово заборонити (зупинити) діяльність товариства, пов'язану зі скидом зворотних воду у водні об'єкти з водовипусків №№4, 9, 11, 12, 13, М, 15, ЗПК, до отримання відповідного Дозволу на спеціальне водокористування.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що на підставі наказу від 26.09.2013 та направлення від 14.10.2013 Державною екологічною інспекцією у Луганській області було проведено планову перевірку ПАТ «Луганськтепловоз» щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, за результатами якої складено акт. Під час перевірки виявлені невраховані джерела викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а саме: біля ТСЦ - котельня обладнана двоблоковим газовим водогрійним котлом «REX DUAL 80F», який обладнаний вентиляторними пальниками; в механоскладальному цеху; на даху тепловозорамного цеху. Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від зазначених неврахованих джерел викидів у товариства відсутній, що є порушенням ст.ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря». Як зазначає позивач в позові, під час проведення перевірки також було виявлено, що у 2013 році ПАТ «Луганськтепловоз» утворення та розміщення відходів IV класу небезпеки здійснювалось на підставі Дозволу №1.2.1 від 29.08.2011, який видано Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Луганській області, терміном дії з 01.01.2013 по 01.01.2014, але дозвіл на розміщення та ліміти на утворення відходів І, II та III класів небезпеки - відсутній, що є порушенням п. «а» ч. 1 ст. 32, ст. 33 Закону України «Про відходи», ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».
Щодо порушень в сфері охорони і раціонального використання вод позивач зазначив, що скид зворотних вод у водний об'єкт ПАТ «Луганськтепловоз» здійснює на підставі Дозволу на спеціальне водокористування № 1.2.1 Луг, виданого Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Луганській області 28.07.2011 на термін до 01.02.2014. В 2010 році ТОВ Луганська виробничо-екологічна фірма «Зефір» розроблений «Проект гранично допустимих скидів забруднюючих речовин зі зворотними водами», який затверджено терміном дії з 02.02.2011 по 01.02.2014 Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Луганській області. Зазначеним проектом розроблений план заходів по поетапному досягненню гранично допустимих скидів забруднюючих речовин з зворотними водами. Плановою перевіркою встановлено, що план заходів не виконано, а саме: графік ревізій очисного обладнання на водовипусках, актів проведених ревізій, актів виконаних робіт з чистки колодязів, маслоуловлювачів на момент перевірки не представлено, документів, підтверджуючих проведення робіт з придбання та установки обладнання для очищення стічних вод на водовипусках № 14, № 15 та проведення модернізації нафтовловлювачів також не представлено, маслоуловлювачі працюють не ефективно. За результатами лабораторних вимірювань встановлено перевищення затверджених у Дозволі на спеціальне водокористування нормативів допустимих концентрацій.
Крім того, на балансі ПАТ «Луганськтепловоз» знаходиться 14 артезіанських свердловин. Забір підземної води здійснюється товариством на підставі Дозволу на спеціальне водокористування № 1.2.1 Луг, виданого Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Луганській області 28.07.2011 на термін до 01.02.2014. Ліміт використання води на 2011-2014 роки встановлено в обсязі 1357,92 тис.м3/рік щорічно. Журнал первинного обліку кількості забраної води форми ПОД-11 «Журнал обліку водоспоживання (водовідведення) водовимірювальними приладами та обладнаннями» ведеться з порушеннями, а саме: облік забору води здійснюється один раз на місяць, а не щодобово як того потребує встановлена форма, показники лічильників зазначаються в одному журналі, а не по кожній свердловині окремо, що є порушенням п. 7 ст. 44 Водного кодексу України.
За виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства, керуючись нормами Кодексу України про адміністративні правопорушення, Державною екологічною інспекцією у Луганській області до адміністративної відповідальності було притягнуто відповідальних осіб товариства, про що складені протоколи про адміністративні правопорушення та винесені постанови про накладення адміністративних стягнення у вигляді штрафу. Штрафи сплачені у повному обсязі, чим підтверджено факт правопорушення.
На підставі акту перевірки, ПАТ «Луганськтепловоз» був наданий припис від 13.11.2013 №138 про усунення виявлених порушень вимог природоохоронного законодавства.
На підставі наказу від 17.01.2014 №30, направлення на позапланову перевірку (перевірку виконання раніше наданого припису) від 21.01.2014 №08/172, Інспекцією в період з 23.01.2014 по 03.02.2014 було проведено позапланову перевірка виконання ПАТ «Луганськтепловоз» раніше наданого припису в частині пунктів № 14 та № 16. До проведення позапланової перевірки жодної інформації стосовно вжиття реальних заходів щодо виконання (чи причин невиконання) пунктів 1, 13, 16 припису до Інспекції не надано.
За результатами позапланової перевірки встановлено, що припис в частині дотримання встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин у водний об'єкт не виконаний, порушення не усунуті. Держінспекторами з охорони навколишнього природного середовища складений акт, в якому викладені факти невиконання пунктів раніше наданого припису (п. п. № 14 та № 16), акт підписаний представниками товариства без зауважень та заперечень. У зв'язку з цим до адміністративної відповідальності притягнуто відповідальну посадову особу товариства, про що складено протокол про адміністративне правопорушення та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу. Штраф було сплачено в повному обсязі, чим підтверджено факт правопорушення.
Для перевірки виконання ПАТ «Луганськтепловоз» раніше наданого припису у повному обсязі, на підставі наказу від 28.02.2014 №102, направлення від 03.03.2014 №08/853, Інспекцією в період з 04.03.2014 по 18.03.2014 проведена позапланова перевірка. За результатами позапланової перевірки встановлено:
- пункт 1 припису - отримання Дозволу на розміщення та ліміти на утворення відходів І, II та III класів небезпеки - не виконаний;
- пункт 13 припису - отримання відповідного Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря неврахованими джерелами викидів - не виконаний;
- пункт 16 припису - дотримання встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин у водний об'єкт - не виконаний.
Крім цього позивач зазначає, що на момент перевірки виконання припису сплинув термін дії Дозволу на спеціальне водокористування № 1.2.1 Луг, виданого Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Луганській області 28.07.2011. Зазначений Дозвіл встановлював як нормативи граничнодопустимого скиду забруднюючих речовин у водній об'єкти, так і ліміт забору підземної води із артезіанських свердловин. Таким чином, з 02.02.2014 товариством здійснюється самовільне водокористування, що є порушенням п. З ст. 44 Водного кодексу України.
Враховуючи результати проведених перевірок Інспекцією встановлені та підтверджені факти порушень вимог природоохоронного законодавства ПАТ «Луганськтепловоз», а саме:
- утворення та розміщення на товаристві відходів І, II та III класів небезпеки без відповідного Дозволу на розміщення та лімітів на утворення таких відходів;
- викид забруднюючих речовин в атмосферу від неврахованих джерел викидів;
- скид зворотних вод у водні об'єкти з водовипусків товариства №№ 4, 9, 11, 12, 13, 14, 15, ЗПК з 02.02.2014 здійснюється самовільно, без відповідного Дозволу на спеціальне водокористування;
- експлуатація артезіанських свердловин № 1 - 70 м, 120 м3/год, № 2 - 70 м, 120 м3/год -(резервна), № 7 - 75 м, 140 м3/год, № 8 - 71 м, 71 м3/год, № 11 - 75 м 150 м /год здійснюється самовільно, без відповідного Дозволу на спеціальне водокористування, який встановлює ліміт забору води.
Враховуючи зазначене, позивач звернувся з даним позовом до суду та просить тимчасово заборонити (зупинити) експлуатацію товариством джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря на проммайданчику за адресою: вул. Фрунзе, буд. 10/, м. Луганськ до отримання відповідного Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, тимчасово заборонити (зупинити) діяльність товариства, пов'язану з утворенням та розміщенням на проммайданчику за адресою: вул. Фрунзе, буд. 107, м. Луганськ, відходів до отримання відповідного Дозволу на розміщення та ліміти на утворення відходів, тимчасово заборонити (зупинити) експлуатацію товариством артезіанських свердловин №1 -70 м, 120 м3/год, №2 - 70 м, 120 м3/год - (резервна), №7 - 75 м, 140 м3/год, №8 - 71 м, 71 м3/год, №11 - 75м 150 м3/год до отримання відповідного Дозволу на спеціальне водокористування, тимчасово заборонити (зупинити) діяльність товариства, пов'язану зі скидом зворотних воду у водні об'єкти з водовипусків №№4, 9, 11, 12, 13, М, 15, ЗПК, до отримання відповідного Дозволу на спеціальне водокористування.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, надав пояснення, аналогічні викладеним в позові, додатково пояснив, що відповідно до п. п. «в» «Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища, діяльність підприємств обмежується або тимчасово забороняється (зупиняється) у разі використання природних ресурсів, викидів і скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, складування, захоронення, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів без відповідних дозволів. Як зазначає представник позивача, в даному випадку ПАТ «Луганськтепловоз» експлуатує джерела викидів забруднюючих речовин при відсутності дозвільної документації, експлуатує артезіанські свердловини та здійснює скид зворотних вод у водні об'єкти без відповідного Дозволу, в результаті діяльності на території товариства утворюються та розміщуються промислові відходи різних класів небезпеки при відсутності відповідного Дозволу та лімітів, внаслідок чого порушуються норми чинного законодавства. При тимчасовій забороні (зупиненні) діяльності підприємств забороняються всі викиди і скиди забруднюючих речовин та розміщення відходів по підприємствах в цілому чи окремих їх цехах (дільницях) і одиницях обладнання. Просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідач в судовому засіданні не визнав позовні вимоги, надав заперечення на адміністративний позов та пояснив, що Інспекцією на підставі акту перевірки було надано припис від 13.11.2013 №138 про усунення виявлених порушень вимог природоохоронного законодавства, зокрема, отримання відповідного Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря неврахованими джерелами викидів з терміном виконання 12.02.2014 (п. 13 припису). На виконання п. 13 припису Інспекції та з дотриманням вимог Порядку №302 ПАТ «Луганськтепловоз» укладено договір від 19.10.2012 №382 з ТОВ ЛВЕФ «Зефір» про виконання робіт з проведення інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин та розробку документів для отримання відповідної дозвільної документації. Відповідно до умов зазначеного вище договору ТОВ ЛВЕФ «Зефір» приймає на себе виконання робіт, пов'язаних з проведенням інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин, розробкою документів для отримання відповідної дозвільної документації та погодженням зазначених документів з Держсанепідслужбою.
Держсанепідслужба, її територіальні органи протягом 15 календарних днів з дати надходження документів приймають рішення щодо можливості/неможливості видачі дозволу, яке надсилається Мінприроди та дозвільним центрам відповідно. У разі прийняття рішення щодо неможливості видачі дозволу у ньому зазначається зміст зауважень.
Приписами ст. 1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» встановлено принцип мовчазної згоди, згідно з яким суб'єкт господарювання набуває право на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності без отримання відповідного документа дозвільного характеру, за умови якщо суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою подано в установленому порядку заяву та документи в повному обсязі. Але в установлений законом строк документ дозвільного характеру або рішення про відмову у його видачі відповідачу видано не було із незалежних від ПАТ «Луганськтепловоз» причин. Враховуючи зазначене, з дотриманням всіх положень норм діючого законодавства України ПАТ «Луганськтепловоз» виконано вимоги п. 13 припису Інспекції від 13.11.2013 №138.
Щодо тимчасової заборони (зупинення) діяльності товариства, пов'язаної з утворенням та розміщенням на проммайданчику відходів до отримання Дозволу на розміщення та ліміти на утримання відходів, представник відповідача зазначив, що порядок розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 № 1218
Відповідно до п. 18 Порядку №1218, ліміти на утворення та розміщення відходів встановлюються терміном на три роки і доводяться до власників відходів до 1 жовтня поточного року. Для одержання такого дозволу власник відходів повинен подати до Мінприроди, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій техніко-економічне обґрунтування утворення додаткових обсягів відходів, а також довідку щодо можливості їх екологічно безпечного розміщення.
На виконання п. 1 припису Інспекції та з дотриманням вимог Порядку №1218 ПАТ «Луганськтепловоз» 25.12.2013 через єдине дозвільне вікно Мінприроди України були надані документи для отримання необхідного Дозволу на розміщення та ліміти на утворення відходів. У даному випадку, наявність заяви (опису прийнятих документів) з відміткою про дату їх прийняття у Міністерстві природи України саме 25.12.2013 надає право ПАТ «Луганськтепловоз» здійснювати господарську діяльність, пов'язану з утворення та розміщенням на проммайданчику відходів І, II та III класу небезпеки. Крім того представник відповідача пояснив, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру» з Переліку документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності виключено Дозвіл на розміщення відходів та Погодження проектів лімітів на їх утворення та розміщення. Таким чином, з урахуванням принципу мовчазної згоди, закріпленого ст. 1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», ПАТ «Луганськтепловоз» належним чином виконано вимоги п. 1 припису Інспекції від 13.11.2013 №138
Щодо тимчасової заборони (зупинення) діяльності товариства, пов'язаної зі скидом зворотних вод у водні об'єкти з водовипусків №№ 4, 9, 11 - 15, ЗПК та тимчасової заборони (зупинення) експлуатації товариством артезіанських свердловин №№ 1, 2, 7, 8, 11 до отримання відповідного Дозволу на спеціальне водокористування представник відповідача зазначив, що на виконання вимог п. 16 припису Інспекції та Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування №321, у жовтні 2013 року ПАТ «Луганськтепловоз» було сформовано план виготовлення продукції на 2014 рік та здійснено відповідний розрахунок лімітів використання води. Листом від 14.11.2013 № 018-410 на ім'я Голови Державної служби геології та надр України надіслано матеріали для отримання дозволу на спеціальне використання по водозабору ПАТ «Луганськтепловоз» свердловин № 1, 4, 7, 8, 11. Відповіддю від 12.12.2013 №16222/10/10-013 Державною службою геології та надр України матеріали направлено до «Схід» ДРГП для рекомендацій по узгодженню лімітів використання води, в результаті чого 14.01.2014 ПАТ «Луганськтепловоз» з «Схід» ДРГП було укладено договір №2, після сплати якого з відповідними рекомендаціями листом від 12.02.2014 №03-125 матеріали було повторно направлено до Державної служби геології та надр України. Листом від 07.04.2014 №4865/03/1014 ПАТ «Луганськтепловоз» отримано узгоджені ліміти використання води та направлено документи до центру адміністративних послуг.
25.04.2014 ПАТ «Луганськтепловз» отримано Дозвіл Департаменту екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації на спеціальне водокористування № Укр 1.2.1 Луг строком дії до 25.04.2017.
Враховуючи викладене, відповідач вважає, що ПАТ «Луганськтепловоз» виконав у встановлений Державною екологічною інспекцією у Луганській області термін вимоги п. 1, 13, 16 припису від 13.11.2013 №138, що свідчить про усунення виявлених в ході проведення планової перевірки порушень вимог природоохоронного законодавства. Просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Суд, дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, прийшов до наступного.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає, згідно преамбули, Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 5 квітня 2007 року №877-V (далі - Закон №877-V).
Згідно з ст. 1 Закону №877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Згідно Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року №454/2011, Держекоінспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України.
Державна екологічна інспекція у Луганській області діє на підставі Положення, затвердженого Наказом Державної екологічної інспекції України від 12 грудня 2011 № 136 (далі - Положення), згідно якого Держекоінспекція є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі та їй підпорядковується.
Відповідно до вказаного Положення, Державна екологічна інспекція у Луганській області у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем'єр-міністра України, наказами Міністерства екології та природних ресурсів України, дорученнями Міністра екології та природних ресурсів, його першого заступника та заступника-керівника апарату, наказами Держекоінспекції України, дорученнями Голови Держекоінспекції України, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, іншими актами законодавства України.
Згідно п. 4.2 п. 4 Положення про Державну екологічну інспекцію у Луганській області, інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону атмосферного повітря щодо наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин.
Пунктом 1 статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» підставою для здійснення позапланового заходу є перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю); звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення.
Відповідно до ч.1, ч.2, ч.8 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.
За результатами перевірки у разі виявлення порушень, видається припис про усунення виявлених порушень.
Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання.
Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку. Розпорядчі документи щодо усунення порушень вимог законодавства можуть бути оскаржені до відповідного центрального органу виконавчої влади або суду в установленому законом порядку.
В судовому засіданні встановлено та підтверджено матеріалами справи, що відповідач Публічне акціонерне товариство «Луганськтепловоз» зареєстроване в якості суб'єкта господарювання-юридичної особи виконавчим комітетом Луганської міської ради 09.07.1993, 27.04.2011 за №13821050023002275 (а. с. 9), про що внесено відомості до ЄДР підприємств та організацій України (а. с. 10).
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі наказу від 26.09.2013 №550 «Щодо здійснення планових заходів» (а. с. 27), повідомлення про проведення планової перевірки від 07.10.2013 №06/3730 (а. с. 29) та направлення на проведення планової перевірки від 14.10.2013 №06/3830 (а. с. 28), позивачем у період з 21.10.2013 по 08.11.2013 було проведено планову перевірку ПАТ «Луганськтепловоз» з дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, за результатами якої складено акт (а. с. 30-51) та встановлено наступні порушення:
- п. «а» ч. 1 ст. 32, ч. 4 ст. 33 Закону України «Про відходи», ч. 2 ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», а саме відсутній Дозвіл на розміщення та ліміти на утворення зазначених видів відходів І, II та III класів небезпеки;
- абз. 2 ч. 1 ст. 10, ч. 5 ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», а саме - виявлені невраховані джерела викидів забруднюючих речовин джерелами в атмосферу,
- п. 3 ч. 1 ст. 44 Водного кодексу України, а саме встановлено перевищення затверджених у Дозволі на спеціальне водокористування нормативів допустимих концентрацій, забір підземних вод із свердловин №1, 7, 8, 11 здійснювався без наявності спеціальних дозвільних документів.
Акт перевірки підписаний посадовими особами відповідача без зауважень та заперечень.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи щодо відповідальних осіб ПАТ «Луганськтепловоз» начальника відділу охорони навколишнього природного середовища Радченка Ю.В., начальника лабораторії аналізу стічних вод Гамаюнова Д.В. були складені протоколи про адміністративні порушення №005329 від 28.10.2013 (а. с. 69), №005314 від 08.11.2013 (а. с. 55), №005138 від 11.11.2013 (а. с. 52) та відповідно до ч. 1 ст. 59, ч. 1 ст. 78, ст. 82 КУпАП винесені постанови про накладення адміністративних стягнень у вигляді штрафу №004673 від 28.10.2013 в розмірі 136,00 грн. (а. с. 70), №005314 від 11.11.2013 в розмірі1020,00 грн. (а. с. 56), №004672 від 11.11.2013 в розмірі 136,00 грн. (а. с. 53). Зазначені штрафи були сплачені в добровільному порядку в повному обсязі, що підтверджується відповідними квитанціями (а. с. 54, 57, 71).
На підставі зазначеного акту перевірки по відношенню до відповідача був винесений припис від 13.11.2013 №138 про усунення порушень вимог природоохоронного законодавства (а. с. 25-26), у тому числі щодо:
- отримання відповідного Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря неврахованими джерелами викидів (п. 13 припису). Термін виконання до 12.02.2014;
- отримання Дозволу на розміщення та ліміти на утворення відходів І, II та III класів небезпеки (пункт 1 припису). Термін виконання - до 12.02.2014;
- дотримання встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин у водний об'єкт (пункт 16 припису). Термін виконання - постійно з 08.11.2013.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі наказу начальника Державної екологічної інспекції в Луганській області від 17.01.2014 №30 (а. с. 72), направлення на перевірку (перевірку виконання раніше наданого припису) від 21.01.2014 №08/172 (а. с. 73), позивачем в період з 23.01.2014 по 03.02.2014 була проведена позапланова перевірка виконання ПАТ «Луганськтепловоз» припису від 13.11.2013 №138, в частині пунктів №14 та №16, про що складено акт перевірки (а. с. 74-75). Під час перевірки встановлено, що припис виконаний не в повному обсязі.
У зв'язку з невиконанням припису по відношенню до відповідальної особи ПАТ «Луганськтепловоз» начальника відділу охорони навколишнього природного середовища Радченка Ю.В., було складено протокол про адміністративне порушення №000981 від 03.02.2014 (а. с. 81) та відповідно до ст. 188-5 КУпАП винесено постанову про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу №000760 від 03.20.2014 в розмірі 340,00 грн. (а. с. 82). Зазначений штраф було сплачено в добровільному порядку в повному обсязі, що підтверджується відповідною квитанцією (а. с. 83).
Також судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що на підставі наказу начальника Державної екологічної інспекції в Луганській області від 28.02.2014 №102 (а. с. 84), направлення на перевірку від 03.03.2014 №08/853 (а. с. 85), позивачем в період з 04.03.2014 по 18.03.2014 була проведена позапланова перевірка виконання ПАТ «Луганськтепловоз» припису від 13.11.2013 №138, в частині пунктів №№1,13 та 16, про що складено акт перевірки (а. с. 86-94). За результатами позапланової перевірки встановлено, зокрема:
- пункт 1 припису - отримання Дозволу на розміщення та ліміти на утворення відходів І, II та III класів небезпеки - не виконаний;
- пункт 13 припису - отримання відповідного Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря неврахованими джерелами викидів - не виконаний;
- пункт 16 припису - дотримання встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин у водний об'єкт - не виконаний.
У зв'язку з цим по відношенню до відповідальної особи ПАТ «Луганськтепловоз» начальника відділу охорони навколишнього природного середовища Радченка Ю.В., було складено протокол про адміністративне порушення №001175 від 18.03.2014 (а. с. 22) та відповідно до ст. 188-5 КУпАП винесено постанову про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу №001173 від 18.03.2014 в розмірі 425,00 грн. (а. с. 23).
Вирішуючи даний спір по суті позовних вимог, суд виходить з наступного.
Що стосується позовних вимог щодо тимчасової заборони експлуатації товариством джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря на проммайданчику за адресою вул. Фрунзе, 107, м. Луганськ, суд зазначає.
Правові та організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря визначено Законом України «Про охорону атмосферного повітря» від 16.10.1992 №2707-XII (далі - Закон №2707).
Цей Закон спрямований на збереження та відновлення природного стану атмосферного повітря, створення сприятливих умов для життєдіяльності, забезпечення екологічної безпеки та запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище.
Згідно ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.
Згідно з п. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Відповідно до положень ст. 12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.
Підпункт 14.1.230 пункту 14.1 ст.14 Податкового кодексу України дає визначення поняттю «стаціонарне джерело забруднення», а саме це - підприємство, цех, агрегат, установка або інший нерухомий об'єкт, що зберігає свої просторові координати протягом певного часу і здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферу та/або скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти.
Як встановлено в судовому засіданні, позивачем під час планової перевірки ПАТ «Луганськтепловоз» виявлені невраховані джерела викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а саме:
- біля ТСЦ - котельня обладнана двоблоковим газовим водогрійним котлом «RЕХ DUAL 80 F», який обладнаний вентиляторними пальниками. В якості палива використовується природний газ. На момент перевірки джерело викидів працювало, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря здійснювались;
- в механоскладальному цеху - в результаті реконструкції відбулась заміна застарілих котлів на нові водогрійні котли Fеггоllі Ргехtherm rsw 300 (2 одиниці) в існуючий даховій котельні. В якості палива використовується природний газ. На момент перевірки джерела викидів працювали, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря здійснювались;
- на даху тепловозорамного цеху - модульна котельня (МТМ 720-1-1), яка використовується для теплозабезпечення приміщень тепловозорамного цеху. Котельня являє собою утеплений металевий модуль. В якості теплогенераторів встановлені газові водогрійні блоки - МГВ - 90 (виробництво ЗАТ «Термо») у кількості - 8 одиниць (8 джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря - №№ 1-8 димові труби висотою 22,8 м та діаметром 0,250 м від восьми газових модулів). На момент перевірки котельня працювала, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря здійснювались.
Як вбачається з матеріалів справи, між ПАТ «Луганськтепловоз» та ТОВ ЛВЕФ «Зефір» укладено договір від 19.10.2012 № 82 про виконання робіт з проведення інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин та розробку документів для отримання відповідної дозвільної документації (а. с. 153). Відповідно до умов зазначеного вище договору ТОВ ЛВЕФ «Зефір» приймає на себе виконання робіт, пов'язаних з проведенням інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин, розробкою документів для отримання відповідної дозвільної документації та погодженням зазначених документів з Держсанепідслужбою.
Листами від 23.01.2014 №001/70 та №001/71 ПАТ «Луганськтепловоз» зверталось до Міністерства екології та природних ресурсів України та Держкомпідприємництва України щодо вирішення питання з надання дозвільних документів для розміщення небезпечних відходів на 2014-2016 року (а. с. 141, 142), але відповідей не отримано.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами відповідно до ст. 11 Закону №2707, можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Відповідно до п. п. «в» п. 4 Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища, затвердженого постановою Верховної Ради України від 29.10.1992 №2751-ХІІ, діяльність підприємств обмежується або тимчасово забороняється (зупиняється) у разі перевищення ними лімітів використання природних ресурсів, порушення екологічних нормативів, екологічних стандартів, а також вимог екологічної безпеки, зокрема, використання природних ресурсів, викидів і скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, складування, захоронення, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів без відповідних дозволів.
Таким чином, виходячи із наведених норм діючого законодавства України, та обставин справи, суд вважає, що відповідачем на момент проведення перевірки дійсно здійснювалася діяльність без спеціальних дозволів на викиди забруднюючих речовин у атмосферне повітря неврахованими джерелами викидів забруднюючих речовин, вимоги припису від 13.11.2013 №138 відповідачем не виконані.
Враховуючи встановлені фактичні обставини справи та вищенаведені норми діючого законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Що стосується позовних вимог в частині тимчасової заборони (зупинення) діяльності товариства, пов'язаної зі скидом зворотних вод у водні об'єкти з водовипусків №№ 4, 9, 11-15, ЗПК та тимчасової заборони (зупинення) експлуатації товариством артезіанських свердловин №№ 1, 2, 7, 8, 11 до отримання відповідного Дозволу на спеціальне водокористування, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 46 Водного кодексу України, водокористування може бути двох видів - загальне та спеціальне.
Відповідно до ч. 1 ст. 47 Водного кодексу України, спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
Вимогами статті 49 Водного кодексу України встановлено, що спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.
Дозвіл на спеціальне водокористування видається:
Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення;
органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами за погодженням із Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями - у разі використання води водних об'єктів місцевого значення.
Судом встановлено, що скид зворотних вод у водні об'єкти ПАТ «Луганськтепловоз» здійснюється на підставі Дозволу на спеціальне водокористування №1.2.1 Луг, виданого державним управління охорони навколишнього природного середовища в Луганській області 28.07.2011 (а. с. 62). Термін дії зазначеного дозволу становить до 01.02.2014.
Водовідведення виробничих та зливових стоків ПАТ «Луганськтепловоз» здійснюється до р. Лугань, басейну р. Сіверський Донець по 8 водовипускам, водопостачання товариства здійснюється з 4 артезіанських свердловин: №1 - 70 м, 120 м3/год, № 2 - 70 м, 120 м3/год -(резервна), № 7 - 75 м, 140 м3/год, № 8 - 71 м, 71 м3/год, № 11 - 75 м 150 м3/год.
Під час планової перевірки Державною екологічною інспекцією у Луганській області було проведено вибіркове обстеження скидів, відібрані проби зворотних вод на 3-х водовипусках (№12, №14, №15) та поверхневих вод р. Лугань у контрольних створах для проведення лабораторних вимірювань. За результатами лабораторних вимірювань встановлено перевищення затверджених у Дозволі на спеціальне водокористування № 1.2.1 Луг нормативів допустимих концентрацій, що підтверджується актами відбору проб вод (а. с. 18-19, 63-64, 76-77) та протоколами вимірювань показників складу та властивостей вод (а. с. 20-21, 65-68, 78-79). Крім того, на момент проведення перевірки термін дії Дозволу на спеціальне водокористування №1.2.1 Луг сплинув.
Суд, відмовляючи в задоволенні позову в цій частині, виходить з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що в жовтні 2013 року ПАТ «Луганськтепловоз» було сформовано план виготовлення продукції на 2014 рік та здійснено відповідний розрахунок лімітів використання води.
Листом від 14.11.2013 №018-410 на ім'я Голови Державної служби геології та надр України надіслано матеріали для отримання дозволу на спеціальне використання по водозабору ПАТ «Луганськтепловоз» свердловин №1, 4, 7, 8, 11 (а. с. 143).
Відповіддю від 12.12.2013 №16222/10/10-013 Державною службою геології та надр України матеріали направлено до «Схід» ДРГП для рекомендацій по узгодженню лімітів використання води (а. с. 144).
14.01.2014 між ПАТ «Луганськтепловоз» та «Схід» ДРГП було укладено договір підряду №2 з виконання робіт з підготовки гідрогеологічних матеріалів для отримання дозволу на спеціальне водокористування (а. с. 146), після сплати якого з відповідними рекомендаціями листом від 12.02.2014 №03-125 матеріали було повторно направлено до Державної служби геології та надр України (а. с. 147).
25.04.2014 ПАТ «Луганськтепловоз» отримано Дозвіл Департаменту екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації на спеціальне водокористування № Укр 1.2.1 Луг строком дії до 25.04.2017 (а. с. 151-152).
Отже, з огляду на викладене суд дійшов висновку, що відповідачем ПАТ «Луганськтепловоз» п. 16 припису Державної екологічної інспекції в Луганській області від 13.11.2013 №138 виконаний в повному обсязі, а тому позов в цій частині не підлягає задоволенню, оскільки вище зазначений дозвіл надає право відповідачу і на спеціальне водокористування, а саме артезіанських свердловин №1 -70 м, 120 м3/год, №4 - 91 м, 120 м3/год, №7 - 75 м, 140 м3/год, №8 - 71 м, 71 м3/год, №11 - 75 м, 166 м3/год, то позов в частині заборони відповідачу здійснювати експлуатацію зазначених свердловин до отримання відповідного дозволу також не підлягає задоволенн.
Що стосується позовних вимог щодо тимчасової заборони (зупинення) діяльності товариства, пов'язаної з утворенням та розміщенням на проммайданчику за адресою вул. Фрунзе, 107, м. Луганськ, відходів до отримання Дозволу на розміщення та ліміти на утримання відходів, суд виходиться з наступного.
Правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов'язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, сортуванням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини на території України визначено Законом України «Про відходи» №187/98-ВР від 05.03.1998 (далі - Закон №187/98).
Відповідно до ст. 4 Закону №187/98, цей Закон регулює відносини, пов'язані з утворенням, збиранням і заготівлею, сортуванням, перевезенням, зберіганням, обробленням (переробленням), утилізацією, видаленням, знешкодженням та захороненням відходів, що утворюються в Україні, перевозяться через її територію, вивозяться з неї, а також з перевезенням, обробленням та утилізацією відходів, що ввозяться в Україну як вторинна сировина.
Статтею 13 Закону №187/98 визначено, що суб'єктами у сфері поводження з відходами є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, а також підприємства, установи та організації усіх форм власності, діяльність яких пов'язана із поводженням з відходами.
Відповідно до ст. 33 Закону №187/98, зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення).
Згідно з вимогами ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» №1264-XII від 25.06.1991, суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення.
Здійснення операцій у сфері поводження з відходами дозволяється лише за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами на визначених місцевими радами територіях із додержанням санітарних та екологічних норм у спосіб, що забезпечує можливість подальшого використання відходів як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.
Особливий порядок розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 №1218 (далі - Порядок № 1218), відповідно до якого розгляд заяв, проектів лімітів на утворення та розміщення небезпечних відходів, погодження таких проектів лімітів, видачу дозволів на розміщення небезпечних відходів здійснює Мінприроди відповідно до цього Порядку. Прийом заяв, підготовлених проектів лімітів на утворення та розміщення відходів (крім небезпечних) здійснюється виключно через дозвільні центри.
Відповідно до п. 18 Порядку №1218, ліміти на утворення та розміщення відходів встановлюються терміном на три роки і доводяться до власників відходів до 1 жовтня поточного року.
У разі утворення відходів, що перевищують обсяги затверджених лімітів, власник відходів повинен одержати на них окремий дозвіл.
Для одержання такого дозволу власник відходів повинен подати до Мінприроди, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій техніко-економічне обґрунтування утворення додаткових обсягів відходів, а також довідку щодо можливості їх екологічно безпечного розміщення.
Як встановлено в судовому засіданні ПАТ «Луганськтепловоз» 25.12.2013 через єдине дозвільне вікно Мінприроди України були надані документи для отримання необхідного Дозволу на розміщення та ліміти на утворення відходів.
Таким чином, з урахуванням принципу мовчазної згоди, закріпленого ст. 1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» відповідно до якого, у разі якщо у встановлений законом строк суб'єкту господарювання не видано або не направлено документ дозвільного характеру або рішення про відмову у його видачі, то через 10 робочих днів з дня закінчення встановленого строку для видачі або відмови у видачі документа дозвільного характеру суб'єкт господарювання має право провадити певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності, ПАТ «Луганськтепловоз» виконано вимоги п. 1 припису Інспекції від 13.11.2013 №138.
У даному випадку, наявність заяви (опису прийнятих документів) з відміткою про дату їх прийняття у Міністерстві природи України саме 25.12.2013 надає право ПАТ «Луганськтепловоз» здійснювати господарську діяльність, пов'язану з утворення та розміщенням на проммайданчику відходів І, II та III класу небезпеки.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру» від 09.04.2014, внесено зміни до деяких законодавчих актів України, згідно з якими скорочено кількість документів дозвільного характеру, передбачених у спеціальних законодавчих актах та включених до Переліку документів дозвільного характеру.
Зазначеним вище законом з Переліку документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності виключено Дозвіл на розміщення відходів (п. 62) та Погодження проектів лімітів на їх утворення та розміщення (п. 107).
Крім того, позивачем не доведено необхідності тимчасового зупинення всієї діяльності ПАТ «Луганськтепловоз», пов'язаної з утворенням та розміщенням відходів І, ІІ, та ІІІ класу небезпеки на окремому проммайданчику.
Також позивач не конкретизував, яку саме діяльність відповідача необхідно зупинити до отримання дозволу на розміщення та ліміти на утворення відходів з урахуванням того, що основним видом діяльності ПАТ «Луганськтепловоз» є виробництво залізничного рухомого складу (КВЕД 35.20.1) (а. с. 10).
Таким чином, суд дійшов висновку, що адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Луганській області до Публічного акціонерного товариства "Луганськтепловоз" в цій частині також не підлягає задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується оскільки, відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, Кодексом цивільного захисту України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Луганській області до Публічного акціонерного товариства "Луганськтепловоз" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) - задовольнити частково.
Застосувати до ПАТ «Луганськтепловоз» заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю), а саме тимчасово заборонити (зупинити) експлуатацію товариством джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря на проммайданчику за адресою: вул. Фрунзе, буд. 107, м. Луганськ:
- котельні, обладнаної двоблоковим газовим водогрійним котлом «RЕХ DUAL 80 F» (розташована біля ТСЦ);
- водогрійних котлів Fеггоllі Ргехtherm rsw 300 (2 одиниці) (розташовані в механоскладальному цеху);
- модульної котельні (МТМ 720-1-1), обладнаної газовими водогрійними блоками - МГВ-90 у кількості 8 одиниць, до отримання відповідного Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.
Постанову в частині застосування заходів реагування у сфері державного нагляду звернути до негайного виконання.
Особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої п.5 ч.1 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо обставини, які стали підставою для вживання заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджуються відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складено та підписано 26 травня 2014 року.
Суддя В.В. Матвєєва