Судове рішення #37008397

23.05.2014                                                                                            Суддя: Попова В. О.


Справа № 253/9388/13-а

П О С Т А Н О В А

І м е н е м У к р а ї н и

          23 травня 2014 року Центрально-Міський районний суд міста Горлівка Донецької області

у складі:

головуючого судді Попової В.О.,

при секретарі Лисенко В.В.

за участю позивача ОСОБА_1

представників відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Горлівці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області про визнання протиправними дій, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки про визнання протиправними дій, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, зазначивши, що перебуває на пенсійному обліку у відповідача та отримує пенсію за віком відповідно Закону України «Про державну службу». 02.07.2013 року позивач звернулась з заявою до відповідача про перерахунок пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових потреб та індексації заробітної плати, однак рішенням від 04.07.2013 року №109 їй відмовлено у такому перерахунку. У зв'язку з чим, позивач просить задовольнити її позовні вимоги, визнавши протиправним такі дії відповідача та зобов'язати його провести перерахунок та виплату пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових потреб та індексації доходів, які входять до структури заробітної плати державного службовця.

          Позивач в судовому засіданні підтримала позов в повному обсязі та просила задовольнити позовні вимоги, мотивуючи свої доводи аналогічно викладеному в позові.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав з підстав, викладених в запереченні; наполягав на тому, що відповідно до вимог ст. 33 Закону України від 19.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-ХІІ) матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація грошових доходів не є складовими заробітної плати державного службовця, тому враховувати їх при розрахунку пенсії державного службовця немає законних підстав.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» .

02.07.2013 року позивач звернулась з заявою до відповідача про проведення перерахунку призначеної пенсії з урахуванням виплачених їй виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально - побутові потреби та індексації доходів, які входять до структури заробітної плати державного службовця.

За результатами розгляду зазначеної заяви, відповідач рішенням №109 від 04.07.2013 року відмовив у перерахунку пенсії .

Однак, частиною 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно частини 1 статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема, враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про оплату праці» №108/95, структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. При цьому саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений постановами Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року № 865 та від 23 квітня 2003 року № 581.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 із змінами і доповненнями передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу».

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 581 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.

З аналізу зазначених норм вбачається, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати.

Проте, слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження, а саме з виплат державним службовцям як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії та надбавки на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, з наведеного вбачається, що усі інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація), які виплачувались позивачу, є частиною заробітної плати державного службовця та виплачуються за рахунок та у межах фонду оплати праці, а також, враховуються при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на них нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинні враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсію державного службовця.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо здійснення перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням інших виплат, а саме: з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально - побутові потреби та індексації доходів, зазначених у довідці про складові заробітної плати, на які були нараховані страхові внески та які отримувались позивачем.

Крім того, суд зазначає, що вказані суми виплат є складовими заробітної плати, а тому підлягають зарахуванню для визначення заробітку при перерахунку пенсії позивачу.

Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Суд зазначає, що, оскільки позивач звернулась з заявою про перерахунок пенсії 02.07.2013 року, тому позовні вимоги щодо здійснення відповідного перерахунку пенсії підлягають задоволенню з 01 липня 2013 року.

Керуючись ст.ст. 8-12, 71, 159-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області про визнання протиправними дій, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки по прийняттю рішення від 04.07.2013 року №109 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

Скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки від 04.07.2013 року №109.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2013 року з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум.

          Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Донецького апеляційного адміністративного суду через Центрально–Міський районний суд міста Горлівки Донецької області. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.


Суддя:                     В. О. Попова


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація