КІРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА МАКІЇВКИ
ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 268/1321/14-ц Провадження № 2/268/824/14
Р і ш е н н я
і м е н е м У к р а ї н и
23 травня 2014 року м. Макіївка
Кіровський районний суд міста Макіївки Донецької області у складі:
головуюча суддя Шуляк Л.В.
при секретарі Стонога О.В.
за участю сторін: позивачки ОСОБА_1
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні місцевого суду в м. Макіївка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини,
у с т а н о в и в:
24 квітня 2014 року ОСОБА_1 звернулась до суду з уточненим до початку розгляду справи позовом до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини, мотивуючи вимоги тим, що відповідач належним чином не бере участі в матеріальному утриманні їх сумісної дитини - дочки ОСОБА_3, чим порушує її права на достатній рівень життя.
У судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 підтримала заявлені вимоги, в обґрунтування яких пояснила, що з 24 жовтня 2010 року по 26 січня 2013 року проживала з ОСОБА_2 однією сім*єю, але не перебували в шлюбі між собою. Від сумісного проживання вони мають неповнолітню дитину - дочку ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. З 2005 року вони з відповідачем припинили сумісне проживання, мешкають за різними адресами, мають окремий бюджет та не ведуть сумісне господарство. Дочка проживає з нею та знаходиться на її утриманні. Відповідач у добровільному порядку надає матеріальну допомогу на утримання дитини, розмір та порядок виплати якої визначає сам. Вона не бажає залежати від волевиявлення відповідача, а тому бажає отримувати аліменти за виконавчим листом у порядку, встановленому чинним законодавством. Домовленості з відповідачем про спосіб виконання його обов'язку по матеріальному забезпеченню дитини не досягнуто.
Посилаючись на наведені обставини, позивачка просить суд стягнути з ОСОБА_2 на її користь аліменти на утримання дитини у розмірі 1/4 частини усіх видів його заробітку (доходу) доходів, але не менш, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Відповідач ОСОБА_2 позовні вимоги ОСОБА_1 визнав повністю, погодившись з розміром, вказаних нею аліментів та пояснив, що з 1997 року вони з ОСОБА_1 проживали однією сім*єю, але не перебували у шлюбі між собою. Від сумісного проживання у них ІНФОРМАЦІЯ_1 року народилась дочка ОСОБА_3. З 2005 року вони припинили з позивачкою сімейні стосунки і з цього часу проживають за різними адресами, мають окремий бюджет та не ведуть сумісне господарство. Він офіційно працевлаштований, отримує стабільну заробітну плату, він фізично здоровий, на обліку в медичних установах не перебуває, аліментів нікому не виплачує, на його утриманні не перебувають непрацездатні члени родини. У добровільному порядку він надає матеріальну допомогу на утримання дочки у розмірі 300 грн. на місяць. Не заперечує щоб аліменти стягувались з нього за виконавчим листом у визначеному позивачкою розмірі.
Вислухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи та дослідивши надані докази, суд у межах заявлених позовних вимог ( ст. 11 ЦПК України ), установив наступне.
ОСОБА_2 та ОСОБА_1 з 1997 по 2005 рік проживали однією сім*єю, але не перебували в зареєстрованому шлюбі.
Від спільного проживання сторони мають неповнолітню дитину - дочку ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка проживає з матір*ю.
З 2005 року сімейні стосунки між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 припинені і з цього ж часу сторони проживають за різними адресами, не ведуть сумісне господарство та мають окремий бюджет.
Батько дитини - ОСОБА_2 проживає окремо від неповнолітньої дитини і на її утримання у добровільному порядку надає матеріальну допомогу, розмір та порядок виплати якої визначає сам.
Відповідач ОСОБА_2 офіційно працевлаштований - працює електрослюсарем підземним на ВП «Шахта «Чайкіно» ДП «Макіїввугілля», де стабільно отримує заробітну плату, він здоровий, на утриманні інших дітей або непрацездатних батьків не має.
Наведені факти та обставини визнані сторонами під час розгляду справи, вони підтверджені наявними у справі документами, тому відповідно до положень ч. 1 ст. 61 ЦПК України не підлягають доказуванню.
Відповідно до положень Конвенції ООН про права дітей від 20 листопада 1989 року (ратифікована Україною Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 р. № 789-X11) дитина, з огляду на його фізичну й розумову незрілість вимагає спеціального захисту й турботи, включаючи належний правовий захист, як до, так і після народження.
Обов'язок батьків по втримуванню дітей до досягнення ними повноліття закріплена в ч. 2 ст. 51 Конституції України й ст. 180 Сімейного кодексу України. У випадку ухилення батьків від виконання цього обов'язку, за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються в частині від доходу його матері, батька й (або) у твердій грошовій сумі ( ст. 181 Сімейного кодексу України).
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_2 офіційно працевлаштований: працює електрослюсарем підземним 4 розряду на ВП «Шахта «Чайкіно» ДП «Макіїввугілля», де стабільно отримує заробітну плату, середній розмір якої згідно довідки підприємства складає 4175 грн. 45 коп. Він фізично здоровий, проживає окремо від неповнолітньої дочки, на його утриманні інші неповнолітні діти й непрацездатні члени родини (утриманці) не перебувають.
Передбачених законом підстав для звільнення ОСОБА_2 від обов'язку утримання неповнолітньої дитини судом не встановлено. Домовленості між батьками щодо способу утримання дитини не досягнуто.
Оцінивши надані по справі докази, суд дійшов до висновку, що ОСОБА_2 належним чином не виконує у відношенні своєї неповнолітньої дитини передбачені сімейним законодавством батьківські обов'язки з її утримання, чим порушує право дитини на достатній рівень життя, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 про стягнення аліментів визнає обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розміру аліментів, суд враховує вищенаведені обставини, майновий і сімейний стан відповідача та визначає аліменти на утримання неповнолітньої ОСОБА_3 у відсотковому співвідношенні - у розмірі однієї четвертої частини від заробітку (доходу) її батька - ОСОБА_2.
Відповідно до статей 81, 88 ЦПК України, оскільки позивачка звільнена від сплати судових витрат при звернені з даним позовом до суду, з відповідача в дохід держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 243 грн. 60 коп.
Рішення суду в частині стягнення аліментів на утримання дітей за один місяць згідно із положеннями статті 367 ЦПК України підлягає негайному виконанню.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 11, 60, 81, 88, 212,213, 214, 215, 367 Цивільного процесуального кодексу України, статтями 180-183,191 Сімейного кодексу України, суд
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), уродженця міста Макіївки Донецької області, що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2, мешкаючого за адресою: 86119, АДРЕСА_1, аліменти в розмірі однієї четвертої частини його заробітку (доходу), але не менш, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, на утримання дитини - дочки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, на користь матері - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4, яка зареєстрована та мешкає за адресою: АДРЕСА_3 щомісяця, починаючи з 24 квітня 2014 року до досягнення дитиною повноліття.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір у розмірі 243 грн. 60 коп.
Рішення суду в частині стягнення з ОСОБА_2 аліментів на утримання дитини на користь ОСОБА_1 у межах платежу за один місяць підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення суду подається Апеляційному суду Донецької області через Кіровський районний суд міста Макіївки протягом десяти днів з дня його проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, - протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя: Шуляк Л.В.