Судове рішення #3700439
Справа № 2-а-688/08 рік

                                                                                                   Справа № 2-а-688/08 рік                                                 

 

  П О С Т А Н О В А

   ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 

19 листопада  2008 року

    Зарічний районний суд м. Суми в складі:

                                              Головуючого - судді Шершак  М.І.

                                              при секретарі - Українець  Н.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми адміністративну справу за позовом   ОСОБА_1   до Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання здійснити перерахунок щорічної допомоги та стягнення  недорахованої щорічної допомоги, - 

                                                         

                                                 В С Т А Н О В И В:

Позивач свої вимоги мотивує тим, що він належить до  учасників війни  та відповідно до чинного законодавства має право на одержання разової грошової допомоги, яка виплачується органами соціального захисту населення щорічно до 5 травня в розмірі 3 мінімальних пенсій за віком. За 2008 рік Управлінням праці та соціального захисту населення йому призначена щорічна грошова допомога в  розмірі значно нижчому ніж передбачено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». На його звернення до Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради про перерахунок разової грошової допомоги, він отримав письмову відповідь про відмову в перерахунку цієї виплати. Посилаючись на те, що бездіяльність відповідача грубо порушує його конституційні права і свободи, позбавляє його законного права на отримання перерахованої грошової допомоги, просить визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради, зобов'язати вказане управління здійснити перерахунок йому разової грошової допомоги та стягнути недосплачену суму разової грошової допомоги згідно наданого ним розрахунку  за  2008  рік , в розмірі  1675,00 грн., відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008р.

В судове  засідання представник  позивача не  зявився,  хоча  про  час  та  місце  розгляду  справи  повідомлявся  належним  чином  надав суду  заяву  про  розгляд  справи  в  його відсутність.

Представник відповідача  Управління  праці та  соціального захисту населення Сумської міської  ради до суду  не  зявився просить  у  заяві  розглядати  справу  без  його  участі,  у  запереченні  наданому  суду  позов  не  визнає, мотивує  це тим,    що дійсно вони проводять нарахування та виплату позивачу разової грошової допомоги як учаснику війни. Впродовж 2008 року позивачу нараховувалась та виплачувалась зазначена допомога в межах бюджетних асигнувань на ці цілі, передбачених Законами України «Про Державний бюджет» на відповідний рік, якими було визначено розміри вказаних виплат, а тому дії Управління є законними.  Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Суд ,  дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково виходячи з наступного:

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, є учасником війни  і має право на пільги, встановлені законодавством України . 

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам  війни   щорічно до 5 травня виплачується разова грошова допомога в розмірі трьох  мінімальних пенсій за віком.

Згідно ч. 1 ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Розмір прожиткового мінімуму, в тому числі і для непрацездатних осіб, затверджується щорічно Законом України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік. Іншого порядку визначення розміру мінімальної пенсії за віком в Україні не встановлено.

Згідно ст. 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банку. Впродовж 2008 року Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради проводило нарахування та виплату вказаної щорічної разової грошової допомоги  в розмірах, які значно менші за визначені ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Зазначену обставину представник Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради  не заперечував в  своєму  відгукові  на  позов. В червні 2008 року позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради з приводу проведення перерахунку раніше виплаченої грошової допомоги, але йому було в цьому відмовлено з посиланням на Закон України «Про Державний бюджет України на 2007,2008 роки» (а. с.4).

 Відповідно до ст. 2 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» права та пільги  встановлені раніше законодавством України і законодавством колишнього Союзу РСР, не можуть бути скасовані без їх рівноцінної заміни. Нормативні акти органів державної влади і органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги ветеранів війни, передбачені цим Законом, є недійсними.

Згідно ч. 2 ст. 19, ч. 3 ст. 22 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав.

Крім того рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року від 22.05.2008  року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) п. 13 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», яким зокрема зупинено на 2007 рік дію ч. 5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст. 29, за якою у 2007 році виплата щорічної разової допомоги відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам війни  здійснюється в межах  визначених  цим  Законом. Також  зазначено  такими  що  не  відповідають  вимогам Закону  ПКМ  України  №183 від 12.03.2008  року  якою  встановлено  розмір  грошової  допомоги 65,00  грн., що  суперечить ст.2  Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Незважаючи на зазначені вище вимоги Законів України та положенням Рішень Конституційного суду України від 09.07.2007, 22.05.2008 років  „Справа про соціальні гарантій громадян”, яке  має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними, відповідач - Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради, отримавши письмову вимогу позивача про усунення допущених порушень при проведенні нарахування та виплаті разової щорічної грошової допомоги, неправомірно не вжив жодних заходів щодо поновлення порушених прав позивача.

Посилання представника Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради на те, що спірні виплати проводяться за рахунок коштів Державного бюджету України, а головним розпорядником цих коштів є Міністерство праці та соціальної політики України не має значення для вирішення даної справи, оскільки, як встановлено судом і підтвердив у свої запереченнях сам представник відповідача, обов'язок по нарахуванню та виплаті позивачу щорічної допомоги на оздоровлення покладено саме на Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради, яке мало при проведенні нарахування та виплаті цих коштів діяти у межах та спосіб визначений Законом України та Конституції. Питання стосунків між суб'єктами владних повноважень щодо отримання в повному обсязі фінансування виконання положень Законів України не може погіршувати соціальний захист позивача та розмір гарантованих йому Законом соціальних виплат.

За таких обставин, суд вважає, що вимоги позивача підлягають  задоволенню, в частині визнання протиправною бездіяльності Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради щодо не проведення перерахунку разової грошової допомоги позивачу за 2008 рік, зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради здійснити йому перерахунок разової грошової допомоги  недосплачених сум разової грошової допомоги за 2008  рік.

Як вбачається з наданого позивачем розрахунку недосплачених сум разової грошової допомоги за  2008  рік він обраховував її виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком в сумі 580,00 грн., однак даний  розрахунок  не  вірний  оскільки  розмір  мінімальної  пенсії  з  січня 2008  року складав 470 грн.,  з  квітня 481 грн., з  липня 482  грн., виходячи з цього, для повноцінного дотримання і захисту прав позивача, суд вважає за необхідне не визначати суму недосплаченої разової грошової допомоги, зобов'язавши Управління  праці та соціального захисту населення Сумської міської ради здійснити її перерахунок та виплату недосплачених сум разової грошової допомоги за 2008 ріки в розмірі, визначеному ст. ст.12-14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

 Керуючись ст. ст. 8, 19, 22, 48, 85, 92 Конституції України, ст. ст. 2, 12,13,14, 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року, ст. ст. 7-9, 11, 69-71, 159, 160-163 КАС України, суд

 

                                                  П О С Т А Н О В И В:

 

  Позов      ОСОБА_1   до Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання здійснити перерахунок щорічної допомоги та стягнення  недорахованої щорічної допомоги задовольнити частково.

      Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради щодо не проведення перерахунку разової грошової допомоги та виплати недосплаченої суми разової грошової допомоги  ОСОБА_1   за   2008 рік.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради здійснити   ОСОБА_1   перерахунок разової грошової допомоги та виплату недосплаченої суми разової грошової допомоги за 2008 рік  в розмірі, визначеному ст.ст.12,  13,14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Сторони мають право оскаржити постанову в апеляційному порядку.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми.

Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

 

 

 

            Суддя

 

 

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація