Судове рішення #37002554

Справа № 429/1256/14-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.05.2014 року Суддя Слов`яносербського районного суду Луганської області Скворцова В.Г. розглянувши у скороченому провадженні в сел. Слов`яносербськ адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

13 травня 2014 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області, посилаючись на ту обставину, що він перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі та отримує пенсію за віком, яка була призначена йому на підставі ст. 37 Закону України "Про державну службу" з 2013 року.

На день призначення йому пенсії його заробітна плата складалася з посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років та інших виплат. Під час оформлення пенсії Слов'яносербським районним центром зайнятості Луганської області, де працював позивач, були надані довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії, в яку не були включені надбавки та премії, інші виплати ( матеріальна допомога на оздоровлення та для рішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати) з яких сплачено страхові внески, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Постановою правління пенсійного фонду України від 30.10.2008 року №19-11 «про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» було передбачено обов'язкові реквізити довідки про заробітну плату, в т.ч. встановлені складові заробітної плати, які враховуються під час призначення (перерахунку) пенсії. Постановою окружного адміністративного суду м. Києва від 13 серпня 2010 року вказана постанова визнана такою, що не відповідає правовим нормам вищої юридичної сили, щодо не включення до складових, які передбачені чинним законодавством. Згодом до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії були внесені зміни і в цій довідці передбачено надання також довідки про розмір інших виплат, які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Позивач звернувся до Слов`яносербського районного центру зайнятості, де отримав довідку від 29.04.2014 року за № 26/04-634 та Слов`яносербської районної ради, де отримав довідку від 29.04.2014 року за № 01-01-29/212 про складові заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії в яку були включені надбавки та премії, інші виплати за 2009-2014 роки. На всі виплати включені в довідку нараховувалися страхові внески. 13.05.2014 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням статті, вказаної в довідці «інші виплати», проте УПФУ в Слов'яносербському районі Луганської області було прийнято рішення від 13.05.2014 року № 1010/02-22 про відмову в перерахунку пенсії з урахуванням індексації, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань.



Позивач не погоджується з діями відповідача, вважає їх неправомірними, тому звертається до суду.

Згідно частини другої статті 33 Закону № 3723-ХІІ заробітна плата державних службовців складається з посадового окладу, премій, доплат за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Крім того, згідно частини сьомої статті 33 Закону № 3723-ХІІ державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Ч.2 ст. 2 Закону України «Про оплату праці», визначено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством: премії пов`язані з використанням виробничих завдань і функцій.

Вважає, що відмова відповідача у включенні суми індексації грошових доходів громадян, матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань та інших виплат, з яких сплачено страхові внески є наслідком порушення вимог вищезазначених норм чинного законодавства.

Посилаючись на порушення його прав, позивач просить суд визнати дії відповідача по відмові в перерахунку його пенсії неправомірними, зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату належної йому державної пенсії в розмірі 80% від заробітної плати починаючи з 01.05.2014 року з урахуванням довідок від 29.04.2014 року за № 26/04-634 та № 01-01-29/212, в які зазначені суми надбавок та премій, інших виплат з яких сплачено страхові внески.

Відповідач з позовом не згоден, направив суду заперечення, в яких послався на наступне:

Відповідно до ч. 2,6,7 статті 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, а також державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Стаття 2 цього Закону визначає структуру заробітної плати, а саме основна, додаткова заробітна плата та інші заохочувальні та компенсаційні виплати. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати передбачені чинним законодавством: премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів та послуг.





Оскільки матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога, індексація та винагорода не належать до складових заробітної плати державного службовця, вважає, що підстав для зарахування зазначених виплат при нарахуванні пенсії державного службовця не має тому в перерахунку пенсії з урахуванням індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

У відповідністю зі ст. 71 КАС України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій або бездіяльність суб`єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.

Встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі та отримує пенсію за віком з 2013 року у відповідністю з Законом України № 3723-ХІІ "Про державну службу".

13.05.2014 року він звернувся до Управління із заявою про перерахунок пенсії, з урахуванням фактично виплачених матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації.

Відповідач своїм Рішенням № 1010/02-22 від 13.05.2014 року відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця.

Як вбачається з копії довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні календарні 24 місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" за № 26/04-634 від 29.04.2014 р., Слов`яносербського районного центру зайнятості та № 01-01-29/212 від 29.04.2014 року Слов`яносербської районної ради на отриману позивачем матеріальну допомогу та індексацію нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України "Про державну службу.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно ч. 7 ст. 33 цього ж Закону умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року N 108/95-ВР "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року N 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.



Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічну позицію висловив Верховний Суд України в постанові від 20.02.2012 року (справа № 21-430а11), скасувавши Ухвалу Вищого адміністративного суду України від 14.07.2011р. № К-22873/08. За ст.244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

На підставі викладеного суд вважає, що відповідно до вказаних нормативних актів пенсія позивача повинна обчислюватися із заробітної плати, яку він фактично отримував на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, на яку нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про неправомірність дій УПФУ в частині відмови рішенням УПФУ від 13.05.2014 року № 1010/02-22 позивачу в перерахунку пенсії з урахуванням індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за його заявою від 13.05.2014 року.

Частиною 4 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що перерахунок пенсії проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 із відповідною заявою звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області 13.05.2014 року.




Тобто, право на перерахунок позивач має з 01.05.2014 року.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 32, 33, 37 Закону України "Про державну службу", статтею 41 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. ст. 6-11, 18, 71, 86, 159-163, 183-2 КАС України, суд


ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_2 задовольнити повністю.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області щодо відмови в перерахунку державної пенсії ОСОБА_2 неправомірними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області здійснити перерахунок та виплату державної пенсії за віком ОСОБА_2 відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 80% від заробітної плати з урахуванням довідок від 29.04.2014 року № 26/04-634 та № 01-01-29/212 в яких зазначені суми надбавок та премій, інших виплат з яких сплачено страхові внески з 01.05.2014 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2, ідент.код: НОМЕР_1, судовий збір в сумі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Слов`яносербський районний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів. Строк для подання апеляційної скарги обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Постанова прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.


Суддя В.Г. Скворцова


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація